Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wydłużalność Liniowa Pp Vesbo


jannowak

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

szukając rur PP do instalacji CO trafiłem na rury Vesbo Faser. Czytając opis rur moją uwagę zwrócił jeden fragment (poniżej):

 

"Dla instalacji położonych w ścianie, zagipsowanych lub w betonie, nie ma potrzeby uwzględniania wydłużalności rur spowodowanej zmianami temperatury wody. W takim przypadku wydłużenie rur nie będzie miało miejsca a powstające naprężenia ściskające i rozciągające przejmuje beton lub tynk."

 

Czytałem różne tematy i porady specjalistów, w których było napisane, że przy robieniu CO z PP zawsze trzeba pamiętać o wydłużalności rur i nie układać ich na sztywno gipsując lub betonując ponieważ instalacja może ulec uszkodzeniu. Jak w związku z tym odnieść się do informacji powyżej? Ciekawi mnie również sytuacja, w której rury idą w otulinach (co dla rur w ścianach jest normą). Wtedy nie są "zablokowane" aż tak na sztywno i pewnie mogą się w jakimś stopniu rozszerzać. Mam w planie napisać pytanie do Vesbo ale najpierw chciałbym poznać Waszą opinię bo może nie do końca rozumiem temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

"Dla instalacji położonych w ścianie, zagipsowanych lub w betonie, nie ma potrzeby uwzględniania wydłużalności rur spowodowanej zmianami temperatury wody. W takim przypadku wydłużenie rur nie będzie miało miejsca a powstające naprężenia ściskające i rozciągające przejmuje beton lub tynk."

 

Ta, i tu ciekawe które pęknie pierwsze: beton, tynk czy rura?

 

Każda rura ma wydłużalność,  którą trzeba kompensować inaczej powstaną naprężenia, które mogą zniszczyć taką instalacje.

Rozszerzalność liniowa (mm/m/°C) takiej rury z wkładką z włókna szklanego jest rzędu  0,05-0,1mm/m/C..

Czyli praktycznie w przeciętnym domu jednorodzinnym to grubość izolacji piankowej powinna wystarczyć 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.