Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór Kotła Miałowego Co Z Podajnikiem


Lolek79

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

 

Drodzy użytkownicy – proszę o podpowiedzi – w wyborze kotła. Temat wałkowany na różne sposoby, informacji na forach multum ale może z waszego doświadczenia użytkowników jak i instalatorów coś doradzicie… muszę wymienić kocioł na nowy, dom z lat 80, nowe okna, docieplenie ścian, poddasze użytkowe docieplone– wełna 15cm, powierzchnia około 250-300 mkw (część użytkowa około 200 mk ale reszta  również ogrzewana)+podłogówka na około 20 mkw+CWU, grzejniki alu. Z wyliczeń wynika że kocioł powinien mieć około 30KW (?). Paliwem zasadniczym będzie miał - 70% + domieszka ekogroszku 30% (+-). Temperatura w domu 23-24 stopnie pożadana…

 

Wybór padł na kocioł stalowy – 8 mm. Produkcja pewnie jakaś lokalna typu KBO, stalmax itp.

 

Zastanawiam się co lepsze tłokowiec czy palnik uniwersalny Ekoenergii ? Tłokowce chyba prostsze w obsłudze, spalanie raczej wszystkiego tylko z wywiadu wszyscy posiadacze narzekają na dużą ilość sadzy wokół domu ? Czy faktycznie tak macie ? Czy spalanie w tłokowcu  jest znacząco większe niż w ślimaku ?

 

Palnik ekoenergii – wszystko fajnie, niby nie powinno być problemów z paleniem miału, ekogroszku, na pewno czyściej wokół domu… natomiast jest kilka wątków z niedopalaniem, jakieś nawiercenia, silikonawanie… chciałbym uniknąć  przeróbek…

 

Kocioł ma palić bez zbędnego „grzebania”, okresowe czyszczenie i tyle. Zakładam opcje sterownika z PIDem i regulacją zaworu 4D – pytanie czy warto jeżeli nie to pewnie ST-37 ? Na pewno będę chciał podpiąć moduł GSM

 

Ktoś podzieli się doświadczeniem  uwagami? Tłok czy ekoenergia ? Tylko Przykładowe modele  KMG-2 czy Eko PLUS z KBO…

Opublikowano

Skam lub rbr z batorym bez problemu lyka miał. Z innych palników spalających sam miał to azpp firmy gregor lub ardeo np. nowy iron. W tłoka się nie baw. Ślepa gałąź rozwoju kotłów z podajnikiem. Tloki słabo sobie radzą z modulacją mocy, czyli czytaj pracy na niskiej mocy/małym odbiorze ciepła.

Opublikowano

Jest jeszcze kocioł z Wieprza tłok w 5 klasie o mocy 17kw a więc na 5 kw tez był badany, do tego badany na miale 0 - 32 mm. Popytaj na forum może ktoś go używa.

Opublikowano

dzięki za info. faktycznie ten kocioł Iskra 5 KL wygląda ciekawie... wcześniejsze propozycje też godne uwagi tylko muszę znaleźć kocioł z nimi...

 

pozdrawiam

Opublikowano

Mam RBR 23 kw -dom 400m z lat 80 słabo ociepolony mieszkalno-usługowy i palilam samym miałem również-sianym z Kareny a wiosną miałem rosyjskim z lokalnego składu -spalanie bez problemów.Kocioł nie modyfikowany.Kupiłam go u kolegi z naszego forum-Karoki-zadzwoń do niego i posłuchaj co ma Ci do zaoferowania.

Opublikowano

A co powiecie na zestaw w wykonaniu KBO EKO DUO LUX - http://www.kotlobud.pl/18,kociol-kmg-duo-eko-lux

 

palnik ekoenergia, opcja 8 mm stal, podpiąć na TECH 480 z PID... ???

Kocioł ma ruszt wodny - dla mnie konieczne drugie palenisko, niekoniecznie z rusztem wodnym...

 

Czy ten ruszt wodny to aż tak duży problem ? Jak często trzeba czyścić piec ?

 

Może ktoś ma ruszt wodny i moze sie podzielić doświadczeniem ?

Opublikowano

Do mialu to tylko retorta obrotowa. Lepiej dopala opal i szlakuje sie tak. Ekoenergia sobie nie radzi w 100% a pancerpol tak.

Opublikowano

Za to od Pancerpola lepszy Ardeo Iron R bo wahliwość ma na zewnętrznym mechanizmie a nie zębatce wewnętrznej, która przy przegrzaniu się wypacza i zamiast obrotu mamy podnoszenie i rozszczelnianie palnika - ot takie doświadczenie z lat serwisów.

Opublikowano

Przy prawidłowej eksploatacji takie zjawisko przegrzewania sie nie powinno miec miejsca chyba ze sam palnik ma wady np  typu napowietrzenie  ;)  :D

Opublikowano

Witam, kupiłem w tamtym roku kocioł KBO KMG 2 Duo, posiada podajnik tłokowy, sterownik tech ST-37rs. Ten piec to jakaś porażka, w sezonie czyszczenie minimum co dwa dni bo wymiennik zachodzi sadzą. Przy umiarkowanych mrozach -5/-10st.C opału w podajniku wystarcza na 4-5 dni, popielnik mógłbym opróżnić co 3-4 dni, ale co z tego jak musze chodzić do pieca codziennie żeby wyczyścić wymiennik bo w przeciwnym wypadku ciepło idzie w komin, Zamontowałem czujnik temperatury spalin za czopuchem, przy określonych nastawach z czystym wymiennikiem temp spalin wynosi 180st.C, po jednym dniu dochodzi do 250st.C. Co prawda czyszczenie jest bardzo łatwe zajmuje 3-4min ale nie po to kupuje sie kocioł za takie pieniądze żeby go codziennie czyścić. W zeszłym sezonie paliłem czarną perłą (przy mniejszych mrozach) oraz Ekomiałem sianym z Kareny, na czarnej perle sadzy było znacznie mniej. Ten piec posiada chyba wszystkie możliwe wady tłokowca. Sterownikowi brakuje funkcji typowo pod tłokowca (np. kiedy piec przechodzi z nadzoru w tryb pracy nie ma możliwości ustawienia wybiegu dmuchawy tak aby świeże paliwo dorzucane było na dobrze rozżarzony palnik, wpycha świerzy opał na słaby żar... i kopci..., podobnie po osiągnięciu zadanej temperatury nie ma możliwości ustawienia opóźnienia dmuchawy i często zdarza się tak że dokładamy porcję świerzego paliwa i piec przełącza się w nadzór... i kopci...), deflektor który otrzymałem z piecem jest za krótki, nie sięga nawet strefy żaru, brak powietrza wtórnego, ruszt wodny itd,. Producent jest świadomy tych wszystkich wad, podczas rozmowy telefonicznej stwierdzili że tłokowiec musi kopcić.

Planuje w najbliższym czasie jakoś usprawnić ten piec na własną rękę, obecnie zbieram informacje na ten temat, nie wyobrażam sobie męczyć się z tym prymitywem przez kilka/kilknaście najbliższych lat... To skandal że coś takiego jest w sprzedaży w czasach kiedy na każdym kroku zwraca się uwagę na ekologię nie wspominając o problemach z zanieczyszczeniami powietrza.

 

Opublikowano

tez mam   tłoka  ale  wiosna kupiłem podajnik burner  uzywke  i mogę stwierdzić jedno spalanie przebiega lepiej w tłoku ale  slimak ma jedna zasadnicza przewagę jest oszczędniejszy. dodam ze pale tylko miałem i to takim za 400zl

Opublikowano

 

Ktoś podzieli się doświadczeniem  uwagami? Tłok czy ekoenergia ?

 

Witam,

Zbyt wiele mądrości nie napiszę, ale ze trzy zdania prawie w temacie. W połowie lutego "trafiła" mi się poważna awaria miałowca i na szybcika musiałem wstawić coś nowego do kotłowni. Kupiłem piec 25 kw z podajnikiem ekoenergii (http://bit.ly/2shY9tj). Ponieważ po piecu miałowym zastało mi ok. 3 ton miału trzeba było go spalić. Miał nie był jakiś wyszukany, taki za 400 zł. ze składu. Nie było problemu z osiągnięciem temperatury i ogrzaniem domu. Ale, ja nazywam to szlaką inni spiekami, wyciągałem to z podajnika 2 razy na dobę. Dużo popiołu, a w tym popiele bardzo dużo jakby drobniutkiego miału, myslę że dmuchawa bez spalenia wyrzucała to z palnika. Po zmieszaniu z ekogroszkiem ilość popiołu znacznie spadła i już nie było w nim tego czarnego pyłu, szlaka w podajniku mniejsza ale była w dalszym ciągu. Zostało mi jeszcze ok 1t. tego miału z którym powalczę na jesieni.

Opublikowano

Oldek jaki sterownik masz tam? Możesz mi podesłać ustawienia oraz rodzaj sterownika to coś pomożemy ;)

Opublikowano

Sterownik to titanic +

sprawdziłem jakie mam ostatnie ustawienia i wygląda to tak

podawanie 8 sek

przerwa w podawaniu 45 sek

przerwa w podtrzymaniu 2 minuty

krotność 4

dmuchawa 3, przy zamkniętej klapce

czas przedmuchu 10 sek.

 

Ale moim podstawowym paliwem (jak wypalę miał) będzie ekogroszek. Zamówiony, czekam na dostawę.

Nie wiem ile spalę w sezonie, zamówiłem 6t ekogroszku, miału spalałem 8t. Wydaje mi się że paląc miałem

zostałoby w kieszeni sporo kasy.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.