Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Harfa


Gość vmilo

Rekomendowane odpowiedzi

Mam w poniedziałek podłączyć kolektor u bratanka. Wcześniej tego nie robiłem, więc mam pytania:

1: kolektor już zamontowany na ścianie południowej budynku, ustawiony pionowo - OK ?

2: pompka ma być 25-40, alpha - OK ?

3: rurki 18/1 mam wpiąć w zasilanie i powrót zasobnika Kospel, dwupłaszczowego - OK ?

4: zaplanowałem dwa zawory odcinające+śrubunki, ponieważ panel ma być zalany wodą, i zdejmowany na zimę - OK ?

5: sterowania brak, planuję pompę podłączyć przez programowalny wyłącznik - OK ?

 

Z góry dziękuję za rzeczowe uwagi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Może być lepiej 35 lub 45 stopni

2.Za pompą lepiej dać zawór zwrotny żeby zapobiec grawitacji np w nocy

3.i 4.Czyli rurki przez trójniki do dwupłaszczowego  który jest też podłaczony pod kocioł ,czyli bedzie to zasilane wodą z kotła .Można to zrobić tak że w każdej chwili po przez odpowiednie przełaczenie zaworów da się wypuścić wodę z układu bez demontażu .Kolektor rozumie jest powyżej bojlera.

5.Sterownik np daj MR 04 solar jest do pracy w układzie z wodą i glikolem ma tez funkcje płynnego sterowania pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż zrobił tak, bo tak mu "kazał" sprzedawca :P

ZZ dam, faktycznie ma sens.

Tak, zasilane wodą kotłową. Obawiam się że zawory spustowe nie wystarczą, gdzieś coś nie wypłynie do końca i na wiosnę będzie problem. Ciężkie to nie jest - chce zdejmować, niech tak będzie. Kolektor jest około 1m nad bojlerem.

Sterownik na razie będzie wł/wył. I tak sponsoruję pompkę i większość części.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tak zrobione na rurach prózniowych 24 szt i nic nie demontuje  na zime dziala to od 2012r ,mam bypass pomiedzy pompą i zaworem zwrotnym że nawet na zimie moze byc woda bo mogę tam wtłaczac ciepła .Chetnie nawet bym to sprzedał w komplecie za niewielkie pieniadze bo mam panele PV i ten kolektor bede demontował w kazdej chwili 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak... solar działa, gdy jest słonecznie (oczywiste :)).

Bratanek teraz pyta co zrobić, gdy pochmurno... Nie chciał przepalać w kotle, zainwestował, a nadaje się to co najwyżej do anegdot...

Trza mieć nawalone, żeby wydawać kasę na coś takiego :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Bratanek teraz pyta co zrobić, gdy pochmurno... Nie chciał przepalać w kotle,

Jak jest pochmurno to można podłączyć grzałkę do prądu  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.