Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Estyma Igneo Slim, Opinie, Problemy, Lista Życzeń I Co Jest Dobre.


Rekomendowane odpowiedzi

Pytałem bo nie byłem i nadal nie jestem pewien tych pinów, dlatego wysłałem zapytanie do Tekli. Jak zwał tak zwał każdy wie o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by ktoś chciał sobie także podpiąć czujnik temperatury powrotu to dostałem odpowiedź z Tekli. Podpinamy go pod piny 39 - 40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie. Mój kociołek pracuje w trybie automatycznym.Temperatura komfortowa ustawiona jest na 23,2 stopnia i histereza na 0,6. Po spadku temperatury w mieszkaniu względem zadanej histerezy kocioł odpala się i na grzejniki idzie mi cały czas aż do osiągnięcia zadanej temperatury w domu 47 stopni a na kotle ustawia się 57 stopni. Jaki parametr należy ustawić aby na kotle ustawiała mi się inna temperatura niż te 10 stopni więcej niż zadane na grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba coś poknociłeś i już pomijam to, że napisałeś, że masz "zadaną 47 w domu" (trochę gorąco ;)).
Przy trybie automatycznym temperatura zadana kotła jest taka, jak temperatura zadana CO, ale nie mniejsza niż 50 stopni. Chyba, że grzejesz jeszcze CWU, to wtedy temperatura zadana kotła zależy od zadanej na CWU i od delty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem iż temperatura komfortowa jest ustawiona na 23,2 stopnie a grzejniki aby ją osiągnąć po odpaleniu kotła rozkręcają się do 47 stopni. Kocioł w trybie automatycznym przy grzaniu mieszkania i grzejnikach na poziomie 47 stopni ustawia mi się na temperaturę 57 stopni. Jest jakiś parametr którym możemy regulować o ile kocioł w w\w trybie pracy będzie miał wyższą temperaturę od tej ustawionej na grzejnikach. Gdy kocioł grzeje mi CWU to wysokość temperatury na nim reguluje się deltą. W opcjach CO takiej delty niema.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie ma. Dlatego wg mnie coś istotnego pominąłeś. Np. może to, że zadana na CO wcale nie jest 47 tylko 57, bo współczynnik korekcji dodaje swoje?

No chyba że masz Touch i on ma jakiś parametr, o którego istnieniu nie wiem.

P.S. Sory że nie zrozumiałem twojego wpisu, ale zdanie składające się z 34 wyrazów nie przedzielonych nawet przecinkami przerasta moje możliwości ;)

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczynnik korekcji mam ustawiony na zero. Masz rację trochę długie to zdanie :-). Powiedz mi jeszcze jedno. Dlaczego sterownik sam nie wylicza i nie zmienia temperatury CO tej którą puszcza na grzejniki cały czas jest na 47 stopni?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturę zadaną na CO wylicza na podstawie krzywej grzewczej (jeśli masz czujnik temperatury zewnętrznej) i współczynnika korekcji (jeśli masz czujnik temperatury pokojowej).
No chyba, że ustawiłeś sobie tryb pracy CO = ręczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam czujnik temperatury zewnętrznej i wewnętrznej (pokojowy). CO jest ustawione w trybie pracy ręcznej a kocioł w trybie automatycznym.

Edytowane przez Daniel1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sam sobie odpowiedziałeś na pytanie dlaczego sterownik sam nie wylicza i nie zmienia temperatury CO.
Masz czujnik temperatury zewnętrznej i z niego nie korzystasz, bo masz tryb CO ręczny.
Masz czujnik temperatury pokojowej i korzystasz z niego połowicznie, bo masz zerowy współczynnik korekcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jeśli przy moich obecnych ustawieniach zmienię współczynnik korekcji z zera na powiedzmy 10 to sterownik zacznie mi wyliczać temperaturę CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy na podstawie czego chcesz, żeby wyliczał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie czujnika temperatury wewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to współczynnik korekcji od tego jest. Epopeje na ten temat tutaj już pisałem.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli im będę dawał wyższy współczynnik korekcji tym agresywniej będzie mi zmieniał temperaturę na CO.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.

I włącz tryb CO pogodowy skoro masz czujnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak włączę tryb pogodowy CO to temperatura grzejników będzie ustawiana względem krzywej grzewczej. Na tą chwilę jak mam stałe CO i współczynnik korekcji ustawiony na zero to przy spadku temperatury w domu grzejniki rozkręcają mi się na 47 stopni, nagrzewają szybko dom i kocioł stoi kilka godzin. Jakie korzyści uzyskał bym przy trybie pogodowym.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz, jak działa tryb pogodowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory myślałem że względem krzywej grzewczej którą ustawia się względem temperatur -20 ; -10 , 0 , 10 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dobrze myślałeś. Korzyści z tego są największe przy stałej pompie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien czy przy tych ustawieniach kocioł by mi się wyłączał jak teraz. Jak na zewnątrz nie mam mrozów to takie wyłączanie kotła daje spore korzyści, mniejsze spalanie. Przy ustawieniach z ( CO - ustawiane pogodowo ) kocioł chodził by pewnie cały czas.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przy stałej pompie by ci się rzadziej wyłączał. A czy przez to byłoby większe spalanie? Trzeba by było przetestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem już kiedyś rzadsze wyłączanie - trochę lipa. Teraz kocioł popracuje około godziny zagrzeje dom i stoi sobie około trzech godzin. Takie cykle ma 5 - 6 razy na dobę. Spalanie pelletu około 21 - 23 kg/dobę. W domu temperatura nie spada poniżej 22,5 stopnia a CWU 200 litrów 60 stopni przez całą dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam problem. Podłączyłem czujnik temperatury powrotu. Teoretycznie wszystko działa, temperatura powrotu jest wyświetlana. Temperaturę powrotu ustawiłem na 45 stopni. Sterownik chcąc ją utrzymać zmniejsza temperaturę zadaną na grzejniki i tu mam problem. Powiedzmy na grzejniki idzie 50 stopni sterownik ją zmniejsza o 10 na wyświetlaczu pod temperaturą zadaną na CO -10 ale zawór 4D się nie przymyka i nie redukuje temperatury na CO do 40 tylko ciągle trzyma zadaną. Czy mam coś nie włączone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.