Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Estyma Igneo Slim, Opinie, Problemy, Lista Życzeń I Co Jest Dobre.


Rekomendowane odpowiedzi

14m3tyc.png
 
http://www.estyma.pl/?portfolio=modul-internetowy-vide-net


Główną ideą serwisu internetowego jest przede wszystkim zapewnienie łatwego i szybkiego dostępu do bieżących informacji. Szata graficzna została stworzona z myślą o komfortowym użytkowaniu przez dowolne urządzenie posiadające przeglądarkę internetową – w tym smartfony i tablety.

To zerknijmy w takim razie na tą wersję mobilną serwisu http://mobile.igneo.pl/

- brak wykresów,

- brak animacji, mówiącej, czy pracuje pompa, czy nie,

- brak możliwości oglądania innych kotłów, mimo że mamy opcję "wybór kotła".

 

W efekcie nawet na mobilnym urządzeniu używam wersji "normalnej", gdzie niestety strona rozjeżdża się na boki, a oglądanie wykresów to nie lada wyzwanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Ciekawostka, o której też nie ma ani słowa w instrukcji sterownika. Początkowo myślałem, że to błąd, ale odczekałem, zaobserwowałem, przemyślałem i dochodzę do wniosku, że to dobry pomysł. Szkoda tylko, że znowu trzeba było samemu kombinować. O co chodzi? A mianowicie o grzanie samego CWU w automatycznym trybie pracy kotła. Temperatura wody w bojlerze schodzi poniżej histerezy, to jeśli mamy obecnie na programie czasowym CWU okres "komfortowy", to włącza się pompa CWU. No i pracuje ona sobie do momentu, gdy woda w bojlerze się nagrzeje do zadanej lub do momentu, aż na programie czasowym CWU będzie okres "ekonomiczny". W automatycznym trybie pracy kotła, praca pompy CWU niemal zawsze oznacza pracę palnika (w zależności od histerezy kotła, temperatury startu pomp i ustawionych delt). Wystarczy jednak program CO ustawić na "wyłączony", a już mamy pewną zmianę. Polega ona na tym, że nawet, gdy na programie czasowym CWU będzie okres "ekonomiczny", to pompa CWU będzie dalej pracowała przy wyłączonym palniku aż do momentu, gdy temperatura kotła spadnie poniżej temperatury startu pomp. W sumie to dobre, bo po co kocioł ma stać ciepły i czekać aż znowu minie ileś godzin i program czasowy CWU przejdzie do okresu "komfortowego". Gdy jednak program CO jest ustawiony na stały lub czasowy, to piec jest w gotowości na grzanie CO, więc w okresie "ekonomicznym" CWU, pompa CWU nie pracuje.

Tak więc jeśli ktoś latem grzeje tylko CWU, to zalecam przełączenie CO na program "wyłączony", nawet jeśli przy "stałym", czy "czasowym" i tak nie grzeje CO, bo latem w domu ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witajcie. Przepraszam, że tutaj pisze ale widzę, że są tu mądrzy ludzie z doświadczeniem to może mi ktoś pomoże dojść do ładu.

 

W tym tygodniu zainstalowałem kocioł TEKLA Draco BIO 15. Sterownik Estyma oczywiście.

Mam pellet myślę dobrej jakości (chwalą go od wielu lat znajomi) cena ok 550zł/tona więc jest tani. Testy jakościowe czyli kolor, toniecie, waga czy też rozpuszczanie po wrzuceniu do wody wszystko przeszedł pozytywnie.

 

Mam pytanie jak często ten kocioł powinien się włączać? W tej chwili czy w taką pogodę jak jest też u Was? Na dworze jest ok13st. Woda użytkowa jest ustawiona komfortowe na 38st C (pomimo ustawienia nisko to woda z kranu leci gorąca 51stC) centralne na kaloryferach 22stC. A piec raz na godzinę się włącza. 

Jaka jest minimalna temperatura kotła to jakiej powinien się wychłodzić? U mnie na automacie ze stacją pogodową wystudzał się nawet do 40stC.(jest możliwość ustawienia tego?)

Jest możliwość sprawdzenia jak często się kocioł włącza w sterowniku?

Jaki powinien być kolor popiołu? Mój jest ciemnobrązowy... Zdarzają mi się bobki niedopalone. tak jak by podczas czyszczenia wyrzucało nie dopalony pellet. Co powinienem zmienić u ustawieniach palnika?

Co zmienić albo na co zwrócić uwagę i co obserwować aby dojść do ideału?

Od poniedziałku wieczorem do tej chwili na sterowniku jest napisane, że spalanie wyszło ok 64kg...

Pozdrawiam i proszę o porady i z góry za nie dziękuje ;-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o temperaturę minimalną kotła to wszystko zależy w jakim trybie on pracuje. Jeśli w automatycznym to sterownik wylicza temperaturę pracy kotła, jeśli w manualnym to użytkownik. Więc włącz tryb manualny i ustaw temperaturę na 65 (pamiętać trzeba jeszcze o histerezie).

 

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje. To czyli jak mi sie wystudza do 40st to za mało?

Mam ustawić temperaturę minimalną na 65st? 

Jak często taki piec powinien się włączać aby uznać, że pracuje prawidłowo? (bo nie mam odniesienia) W domu b.cieplo. Ustawione na 21st a w domu zdecydowanie cieplej bo ok 24st do tego bojler 140l.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częstotliwość odpaleń jest uzależniona od wielu czynników.

Kocioł odpala wtedy kiedy spadnie temperatura poniżej histerezy. Spadek temperatury w kotle jest spowodowany oddawaniem ciepła do instalacji c.o., grzaniem cwu oraz stygnięciem wody w płaszczu wodnym kotła.

Żeby skorygować wskazania temperatury trzeba skalibrować czujnik. W ustawieniach obiegu c. o. jest taka opcja.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trybie automatycznym nie ma temperatury minimalnej kotła. W trybie ciągłym temperatura minimalna to różnica temperatury zadanej i histerezy kotła.

Jeśli kocioł za często ci się wygasza i rozpala, to znaczy że ma za dużą moc, więc trzeba zmniejszyć czas podawania.

Masz czujnik temperatury pokojowej, na nim ustawione 22 stopnie, a mimo to grzeje ci do 24???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam kolego czujnika pokojowego. Nie chciałem go z powodu, że u mnie w domu w każdym miejscu są inne nastawy... Mówiłem o różnicy jaką mam ustawioną na piecu jako komfortową (20 a było 25 woda z bojlera ustawiona na 30 a w kranie 51). 

Co znaczy zmniejszyć czas podawania? W ustawieniu palnika? Jaki dać parametr i ile? 

Czy bezpieczne jest dla pieca jak w trybie automatycznym ze stacją pogodową w ogóle nie włącza się piec bo nie ma zużycia woda a temperatura pieca spada do ok 30 st.C?

Od poniedziałku wieczorem do wczoraj spalił ponad 100kg pelletu pomimo, że było ciepło. Ale racja jest też taka, że było zadane włączanie się pieca kiedy na dworze było 18st a to przecież definitywnie za dużo. A sporo też pelletu mam niedopalone w popielniku... więc jeszcze sporo ustawień przede mną...

Pozdrawiam i dziękuję za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim odpowiem na twoje pytania napisz mi, czy czytałeś instrukcję i napisz mi jaki masz sterownik: Igneo Slim, czy Igneo Touch?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam wersje SLIM. Czytałem instrukcje. Zostałem wprowadzony w błąd bo gość co montował mi piec stwierdził, ze nie powinien on się wychładzać poniżej 45st. Gdzie na automacie przy ogrzewaniu samej wody często spada do ok 30st. Już rozwiałem ten problem- okazuje się, ze to normalne. Jeśli piec nie ma zapotrzebowania na energię to po prostu nie grzeje...

 

W związku z tym, że przez to, że w popiele znajdowały się "bobki" zmniejszyłem w palniku podawanie MAX (100%) z 4.5 na 3.8. 

Serwisant przez telefon zasugerował żebym również zmienił parametr "wydłużenia czasu palenia" ale nie mogę go odszukać. 

Czy parametr: "wart. opałowa paliwa" może wpłynąć na dopalanie?

 

Nie mam zainstalowanego czujnika temperatury powrotu. Czy powinien on być zainstalowany? Hydraulik twierdzi, że to zbędne i nie chce tego montować, Bo jak twierdzi na nic to nie wpłynie. 

Mi natomiast wydaje się, ze ma to wpływ ponieważ zawór czterodrożny z siłownikiem jest min, po to aby regulować to działania i aby piec miał w miarę równą temperaturę wyjścia jak i powrotu aby się nie pocił prawda? Kto ma racje?

Sorry Panowie za tak być może prymitywne pytania. Ale jeszcze dwa tygodnie temu nie miałem pojęcia o hydraulice a mój instalator lekko mnie zawiódł... 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to po kolei.

 

Tak, jak pisałem - przy trybie automatycznym nie ma temperatury minimalnej kotła. Jak taką chcesz, to przełącz na tryb ciągły. Ja na ciągły przełączę sobie zimą. Póki co też mam ustawiony tryb automatyczny i - tak, jak pisałeś - grzeje wtedy, gdy ma zapotrzebowanie na energię.

 

Czas podawania już znalazłeś - fajnie. Maksymalny czas pracy palnika jest chyba w tym samym miejscu w menu. Nie pamiętam dokładnie, nie jestem w domu, a w instrukcji tego nie ma, bo dodali tą funkcję później, a instrukcji nie zaktualizowali. Standardowo jest ustawione chyba na 2 godziny, ja sobie zwiększyłem na 4 godziny.

 

Parametr "wartość opałowa paliwa" nie wpływa na spalanie. Wpływa jedynie na to, jaką sterownik POKAZUJE na wyświetlaczu moc palnika (w kilowatach). Na moc palnika wpływa tylko czas podawania, ale żeby tą moc wyliczyć, to sterownik musi znać wartość opałową paliwa i wydajność podajnika, którą się wpisuje do "Ilość paliwa test".

 

Czujnik temperatury powrotu sobie dokupiłem po jakimś czasie i robi on tylko tyle, że pokazuje temperaturę powrotu i jak jest niższa niż zadana, to obniża wyliczoną zadaną temperaturę na CO. Skuteczność tego działania jest dyskusyjna.

 

Na koniec najważniejsze: nie posiadając czujnika temperatury pokojowej nie ma fizycznej możliwości sterowania kotłem na jej podstawie. To, że ty mu wpiszesz 20 stopni, to on nawet na to nie patrzy, bo skąd ten biedny sterownik ma wiedzieć, czy ty otwarłeś w domu okno, czy rozpaliłeś w kominku? Właściwie to ta funkcja przy braku czujnika temperatury pokojowej powinna być nieaktywna, ale to już zadanie dla programistów Estymy. Póki co to ja ci radzę taki czujnik kupić, bo sterowanie samą pogodówką jest ryzykowne i - jak widać na twoim przykładzie - nieefektywne. Do czasu, gdy nie masz tego czujnika temperatury w pokoju, zmniejsz sobie punkty krzywej grzewczej (menu "Ogrzewanie" -> "Serwis" -> "Temp. CO dla -20 st C", "Temp. CO dla 0 st C", "Temp. CO dla 10 st C"), żebyś miał po prostu zimniejsze grzejniki.

 

P.S. Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi. Ja rok temu wiedziałem mniej, niż ty teraz. Też zadawałem prymitywne pytania, ale dzięki temu że znaleźli się tacy, którzy cierpliwie odpowiadali, teraz wiem o sterowniku nieco więcej, niż rok temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego wielkie dzięki za fachową radę :)

Czas podawania faktycznie jest ustawiony na 2h. Spoko przestawię na 4 i będę obserwować, jednak serwisant telefonicznie mówił mi coś o sekundach a nie godzinach. No nic będę z nim rozmawiał za kilka dni to wyjaśnimy sprawę... też nie jest nie omylny :)

 

No tak to jest racja z tym czujnikiem pokojowym, Myślałem jednak, że tutaj robotę zrobią termostaty- no nic myliłem się. Będę działać nad dokupieniem. Czy on jest na kabelku czy działa bezprzewodowo? Kupił bym go od razu ale po prostu nie wiedziałem gdzie go ustawić (do tej pory nie wiem) w każdym miejscu w domu chcemy mieć inną temperaturę (najczęściej przebywamy w kuchni ale tam jest gorąco od gotowania, salon prawie nigdy tam nie bywam- brak czas... sypialnia chcę mieć zimno, u dzieci cieplej, moi rodzice ze względu na wiek wolą mieć cieplej... ahhh jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził ;-) -coś wymyślę)

 

Co do krzywej grzewczej... Na pewno tego nie zmieniałem więc jest tam na pewno ustawienie std. Jakieś sugestie jak na to wpłynąć? 

Pozdrawiam i jeszcze raz wielkie dzięki za cenne porady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli serwisant mówił o sekundach, to mówił o czasie podawania. Czyli to, co zmniejszyłeś z 4.5 na 3.8, żeby zmniejszyć moc. Ewentualnie mógł jeszcze mówić o dawce startowej, czyli ile sekund ma sypać peletu przed włączeniem zapalarki. Serwisant na pewno się nie pomylił, to fachowcy. Co najwyżej źle go zrozumiałeś.

 

Z tym czujnikiem pokojowym, to troszkę źle myślisz. Musi być jakiś punkt zaczepienia dla kotła według którego steruje. Kup sobie i powieś w najbardziej STABILNYM temperaturowo miejscu w domu. Tam, gdzie nie będzie narażony na działanie dodatkowego źródła ciepła, nie będzie blisko grzejnika, ani otwartego okna, ani nie będzie wisiał w przeciągach. Ustal dla tego miejsca jakąś temperaturę i wklep do sterownika jako zadaną. Jeśli to ma być najcieplejszy punkt w domu, to w tym pomieszczeniu odkręć na maksa termostat, a w innych pomieszczeniach w zależności od oczekiwanego efektu - przykręć termostaty. Jeśli czujnik będzie wisiał w pomieszczeniu, gdzie ma być najchłodniej, to przykręć w nim powiedzmy termostat na pół, a w innych pomieszczeniach bardziej je odkręć itp.

 

Bezprzewodowy jest taki:

http://www.estyma.pl/?portfolio=bezprzewodowy-regulator-temperatury-pokojowej-ctp-02r

Ale tutaj musisz wybadać, czy sygnał z niego dotrze do kotła. Nie wiem, jaki to ma zasięg.

 

Jeśli jednak masz możliwość pociągnięcia kabla z czujnika do kotła, to ja polecam Vide Rooma:

http://www.estyma.pl/?portfolio=regulator-pokojowy-videroom

Wiadomo droższy, ale będziesz na nim widział kilka rzeczy z kotła i będziesz miał możliwość bardzo prostego sterowania bez schodzenia do kotłowni. Przy okazji możesz w pakiecie kupić Vide Neta, powinno wyjść taniej niż oba urządzenia osobno :)

http://www.estyma.pl/?portfolio=modul-internetowy-vide-net

 

Co do krzywej grzewczej, to wszystko metodą prób i błędów. Masz za ciepłe grzejniki, to dla każdego z tych trzech punktów zmniejsz np. o dwa stopnie Celsjusza i obserwuj. Jak dalej będzie za ciepło, to znowu zmniejszysz. Najpierw upewnij się, czy masz w ogóle włączone sterowanie pogodowe, bo jeśli nie, to nie ma trzech punktów krzywej grzewczej, tylko jest po prostu jedna "temperatura zadana na CO".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dzięki za odpowiedzi. przepraszam, że tak późno odpisuje, brak czasu- praca, praca.... Zakupię ten czujnik bezprzewodowy. Po przemyśleniu faktycznie on musi być. 

Zastanawiam się jeszcze nad tycz czujnikiem temperatury powrotu. Jak by ktoś się jeszcze mógł wypowiedzieć. 

Póki co problemów za bardzo nie mam bo zrobiła się ładna pogoda i grzeje tylko na wodę... pewnie jak przyjdzie zima znów będę miał szereg pytań...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam ponownie :) dzisiaj otrzymałem czujnik temperatury pokojowej ( przewodowy najprostszy, przewodowy CTP-02 ) oraz czujnik temperatury powrotu CT2a. 

Czy ktoś z Was może mi podpowiedzieć jak i gdzie to podłączyć? Chodzi mi oczywiście o piny i miejsca podłączenia w sterowniku. Resztę spokojnie ogarnę :)  Schemat układu z instrukcji Estymy wydaje mi się lekko ubogi... 
Nie otwierałem jeszcze pokrywy- będę to robić jutro bądź dzisiaj późnym wieczorem a wtedy już nie złapię nikogo o pomoc... Może wszystko będzie jasne... ale wolę dmuchać na zimne... 

Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że dopiero odp... 

System grzewczy: 1.27

wersja paleniska: 1.29

Kustomizacja: 2.68

rdzeń: 1.19

 

To nowy sprzęt. Ma ok 2 m-ca

 

Panowie powiedzcie mi jeszcze czy lepiej jest aby piec szybko osiągał temperaturę czy też lepiej aby "spokojnie" się palił i osiągał swoją temperaturę?

Mówię tutaj głównie o czynniku jakim jest czas podawania. początkowo miałem ustawiony na 4.5. Piec momentalnie grzał do temperatury zadanej ale też zdarzały się niepopalone części pelletu. Schodziłem niżej do do 2.5 i ciągle jest ok. Dzisiaj eksperymentalnie zszedłem z czasem na 2s. Efekt: piec osiągnął temperaturę, nie trwało to długo, moc kotła 4.4 spalanie 1.2kg/h, Przyznam też, że z braku czasu nie śledziłem tych parametrów wcześniej zbyt dokładnie ale wydaje mi się, że ogień był większy... 

Dodam, że od początku palenia do chwili obecnej mam spalone ok 550kg pelletu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik temperatury podłączony działa OK.

Czujnik temperatury podłączony ale nie wiem czy działa. Może mi ktoś podpowiedzieć czy gdzieś potwierdza się jego zamontowanie (jeśli serwis i moduł nr 5 to u nie wywala błąd)? Czy gdzieś w sterowniku jest możliwość sprawdzenia owej temperatury powrotu? Znalazłem jedynie ustawienie w kotle minimalna temperatura powrotu. Która to jest ustawiona na 45. Dodam, że teraz jak piec jest w fazie rozpalania i kiedy kocioł miał ok 43st zawór mieszający był wyraźnie ciepły, wyjście do cwo również a rura powrotu- czyli sam dół pieca- gdzie też zamontowany jest czujnik temperatury powrotu zalewie letnie...

Proszę o podpowiedź czy wszystko jest wykonane prawidłowo?
Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz poczekać aż sterownik przejdzie w tryb użytkownika (wyjdzie z ustawień serwisowych) lub wyłącz i włącz kocioł tym włącznikiem z tyłu.

Temperaturę powrotu będzie widać w dosyć specyficzny sposób. W obiegu CO1 najpierw będzie cyfra, która informuje ile brakuje do zadanej temp. powrotu a jak zostanie ona osiągnięta to pokaże się jej wartość. Tak było w poprzedniej wersji oprogramowania, nie wiem jak jest teraz.

 

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturę powrotu będzie widać w dosyć specyficzny sposób. W obiegu CO1 najpierw będzie cyfra, która informuje ile brakuje do zadanej temp. powrotu a jak zostanie ona osiągnięta to pokaże się jej wartość.

Na pewno? Mi się wydaje, że cały czas tam widać temperaturę powrotu, a nie ile brakuje do zadanej temperatury powrotu.

Wyjątkiem jest, gdy sterownik jest w trybie serwisowym, to wtedy widać te korekty CO ze względu na prognozę pogody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.