Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ściana Za Kozą


alvarian

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jak można wykończyć ścianę za takim piecykiem? Gres szkliwiony jest odpowiedni (oczywiście na odpowiednim kleju), ewentualnie zastanawiam się nad tynkiem szamotowym, tylko nie wiem jaka farba była by odpowiednia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cegła czerwona otynkowana tynkiem c/w.

I jeszcze jedno pytania mi przyszło teraz do głowy, jaka minimalna odległość od ściany piecyka (moc 6 kW)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległości powinny być podane w instrukcji urządzenia.

 

A przepisy np WT jakim powinny odpowiadać budynki stanowią :

 

§ 265. 1. Palenisko powinno być umieszczone na podłożu niepalnym o grubości co najmniej 0,15 m,

a przy piecach metalowych bez nóżek – 0,3 m. Podłoga łatwo zapalna przed drzwiczkami palenisk powinna być zabezpieczona pasem materiału niepalnego o szerokości co najmniej 0,3 m, sięgającym poza krawędzie drzwiczek co najmniej po 0,3 m.
2. Palenisko  otwarte  może  być  stosowane  tylko  w pomieszczeniu,  w którym  nie  występuje  zagrożenie  wybuchem, w odległości co najmniej 0,6 m od łatwo zapalnych części budynku. W pomieszczeniach ze stropem drewnianym palenisko otwarte powinno mieć okap wykonany z materiałów niepalnych, wystający co najmniej 0,3 m poza krawędź paleniska.

3. Piec metalowy lub w ramach metalowych, rury przyłączeniowe oraz otwory do czyszczenia powinny być oddalone od  łatwo  zapalnych,  nieosłoniętych  części  konstrukcyjnych  budynku  co  najmniej  0,6 m,  a od  osłoniętych  okładziną z tynku o grubości 25 mm lub inną równorzędną okładziną – co najmniej 0,3 m.
4. Piec z kamienia, cegły, kafli i podobnych materiałów niepalnych oraz przewody spalinowe i dymowe powinny być oddalone od łatwo zapalnych, nieosłoniętych części konstrukcyjnych budynku co najmniej 0,3 m, a od osłoniętych okładziną z tynku o grubości 25 mm na siatce albo równorzędną okładziną – co najmniej 0,15 m.

 

A wg wytycznych np Spartherma minimalna odl od ściany niepalnej to dla jego wyrobów to 5cm

 

Ale jak ja robię to mam swoje "wytyczne" :P  - odl od ściany - 30cm, ale tylko dlatego aby polepszyć cyrkulację powietrza wokół pieca, kozy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Estetyka estetyką, ale chodzi mi o bezproblemowe użytkowanie (głównie przychodzi mi do głowy myśl o pękającym tynku), jeśli chciałbym ścianę pomalować, jaka farba i czy na obecny tynk wystarczy dać tynk szamotowy na siatce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Potrzebuję ustawić kozę użytkowaną okazjonalnie w domku na działce - drewnianym. Wymyśliłam płytki gresowe lub ceramiczne na podłodze i ścianie za kozą (na płycie osb albo sklejce, żeby nie bezpośrednio na drewnie konstrukcyjnym). Zakładając, że koza ma wymiary: wys.80, szer. 40, gł. 40, :

1. jak szeroko mam dać płytki na ścianie za plecami kozy,

2. jakie mają być rozmiary płyty pod kozą  

3. w jakiej odległości od ściany (obłożonej płytkami ceramicznymi) muszę postawić kozę (zależy mi, żeby stała jak najbliżej ściany)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w instrukcji mam - 55 cm od ściany łatwopalnej

łatwopalna, czyli nie blacha, bo blacha nie jest łatwopalna

łatwopalna czyli drewno lub gk

interesuje mnie to, czego nie ma w instrukcji, może ktoś z doświadczenia wie - ile od ściany niełatwopalnej, czyli np. gresu

czytać ze zrozumieniem umiem, panie sambor, problem w tym, że producent zapomniał napisać o dość ważnej sprawie, czyli minimalnej odległości piecyka od ściany niełatwopalnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Ewa33 napisał:

Z azbestu?

Po co ten sarkazm, wystarczy zwykła cegła, pustak, wełna skalna i inne podobne materiały mineralne aby spełniły wymagania klasy palności A1 lub A2

Ale ścianka drewniana obłożona gresem czy nawet azbestem o grubości 1cm, nie jest zabezpieczona od wpływu ognia- przecież ten materiał pod gresem, azbestem czy nawet blachą się szybko nagrzeje i może zapalić.

I dlatego jest potrzebna przerwa powietrzna - 50-60cm między kozą a przegrodą de facto palna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co? To mi przypomina jak były początki grzejników Purmo. Ludziska to chwalili bo są faktycznie wydajne.

 Ale kupił to jeden z sąsiadów. Wsadził pod parapet na styk, żoneczka opatuliła firaną i storami , ładnie wyglądało, a raczej nie wyglądało bo nie było widać.

W chałupie zimno, piec ognia daje a sąsiad klnie że kupił złom!  

  Długo mu tłumaczyliśmy o co w tym wszystkim chodzi, że wymiana ciepła itd....  po drugiej flaszce zrozumiał!  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No u mnie to raczej inna sytuacja, to ma być w domku na działce, gdzie może rozpalę raz na tydzień na 3 godzinki, albo i nie, powierzchnia domku to 20 mkw - jedno pomieszczenie, a piecyk, który kupię, jest na 60 mkw, to nawet jak go zakopię pod podłogą, to mnie ogrzeje. Chodzi o okazjonalne zapalenie kozy, jak sobie zachcę posiedzieć na działce w zimie/jesienią/wczesną wiosną. Chodzi mi o to, jak przygotować ścianę (domyślam się, że nie płytkami), żeby tą kozę postawić maksymalnie blisko ściany, a nie na środku malutkiego pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dać cegłę nawet na sztorc i będzie OK, ale sama koza aby grzać musi mieć jakąś odległość od ściany, inaczej nie będzie cyrkulacji powietrza i będzie kłopot z nagrzewaniem pomieszczenia , a przecież będziesz chciała to pomieszczenie szybko ogrzać a jak koza będzie przy ścianie to nie da rady, gdyż nie bezie krążenia powietrza wokół kozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.