Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Temperatura Załączania Pompy Co W Nietypowej Instalacji


Cieplutko

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Jaką temperaturę załączenia pompy CO ustawić w kotle stałopalnym SAS UWT aby chronić go przed korozją. Instalacja jest typu grawitacyjnego z dodaną pompką CO i dodatkowym przewodem mieszającym jednak bez żadnego zaworu mieszającego. Bezpośrednio za pompą CO na bajpasie zaworu różnicowego wstawiony jest trójnik z którego odchodzi dodatkowy przewód o mniejszej średnicy który łączy się z powrotem do kotła tworząc krótki obieg. Rozwiązanie to działa jedynie wtedy gdy pompa CO pracuje, ponieważ przy rozpalaniu powrót jest zimny aż do momentu załączenia pompy CO po którym powrót momentalnie robi się cieplejszy. Jednak ponieważ brakuje zaworu mieszającego kocioł przy rozpalaniu musi grzać całą wodę w instalaci, przez co powoli dochodzi do zadanej temperatury. I teraz moje pytanie, czy ustawić jak nainiższą temperaturę załączenia pompy CO, aby podmieszać powrót, jednak kocioł będzie powoli dochodził do zadanej bo grzeje całość, czy ustawić jak największą temperaturę załączenia pompy CO i zdać się na grawitację bo gdzieś wyczytałem że najlepszym zabezpieczeniem przed korozią kotła jest instalacja grawitacyjna, jednak wtedy powrót do kotła przy rozpalaniu jest długo zimny, nawet można powiedzieć że lodowaty.

Drugie pytanie. Czy w instalaci tej można zastosować zawór 3D na zasilaniu, bo jak się domyślam to tak, bo kocioł będzie miał połączenie z naczyniem przelewowym przez powrót kotła. Natomiast zaworu 4D według mnie już chyba nie można zastosować, ponieważ na krótkim obiegu kocioł nie będzie miał połączenia z naczyniem przelewowym oraz grawitacja by nie działała dla grzejników na poziomie 0 (przyziemie).

Dołączam schemat instalaci, gdzie 7 to dodatkowy przewód mieszający.post-70534-0-00443900-1479859672_thumb.jpg

Opublikowano

Takie instalacje budowano w latach 70 i początku 80 i były grawitacyjne. Tak naprawdę jak byś pompę zamontował na powrocie to mogłaby sobie działać. Przy pompie na zasilaniu i zaworze różnicowym instalacja nie spełnia minimalnych wymogów bezpieczeństwa i należało by przerobić podłączenie naczynia wzbiorczego (bezpośrednio z kotła bez żadnej armatury min średnica 25 ze stali lub miedzi). Dopiero potem  możesz robić przeróbki typu ochrona powrotu.

Opublikowano

Zgadza się instalacja jest z 81, przynajmniej tak pisało na wymienianym starym żeliwnym piecu z powodu nie awari ale słabego dogrzewania pomieszczeń. Instalator (znajomy) który podłączał nowy kocioł stwierdził że montaż zaworu mieszającego to zbędny wydatek bo za dużo przeróbek. Stwierdził że zrobi tak aby było dobrze i zamontował pompke CO na zasilaniu z dodatkowym pół metrowym przewodem w celu podniesienia temperatury powrotu, choć według mnie powinien ten przewód podłączyć półtora metra niżej przy podłodze za powrotem z grzejników z poziomu 0, tam gdzie zawór spustowy 8. A to czy pompka będzie na zasilaniu czy na powrocie nie ma w zasadzie znaczenia bo kocioł i tak będzie miał przez jeden z końców swobodne połączenie z naczyniem przelewowym i go ciśnienie nie rozerwie w razie jakiejś awari.

Ale do rzeczy, czy przy takim podłączeniu pompkę CO załączać jak najwczeniej, aby gorąca woda płyneła również do powrotu kotła (jest to tak jakby był zamontowany zawór 3d w funkcji rozdzielania - część gorącej wody płynie na instalację, a część na powrót kotła). Czy czekać z włączeniem pompki CO jak najdłużej, aby kocioł rozpalał się tylko na samej grawitacji, bo gdzieś czytałem że najlepszym zabezpieczeniem kotła przed korozją jest instalacja grawitacyjna w co za bardzo nie wierze, bo przecież żeby powrót się zagrzał to ciepło musi przejść przez całą instalację.

A więc co lepsze?

Opublikowano

Instalator popełnił błąd.  Niestety instalacja nie spełnia wymogów bezpieczeństwa. Przy pompie na zasilaniu trzeba przerobić podłączenie naczynia (!!!). Jak nie chcesz przeróbek naczynia to pompę daj na powrót a dla podniesienia temperatury powrotu zastosuj pompę mieszającą ( można było kupić gotowe zestawy ze sterownikiem) a złączanie pompy przy kotle na paliwo stałe powinno być ustawione na ok 50o C.

Opublikowano

Trochę inaczej. Mając rurę bezpieczeństwa jako pion zasilający także można regulować temperaturą obiegu CO niezależnie od temperatury kotła ;)

Będzie to zgodne z przepisami i nie będzie na rurze bezpieczeństwa żadnego zaworu czy pompy.

Opublikowano

Na poniższym schemacie:

- rura bezpieczeństwa bez urządzeń ograniczających przepływ

- pompa obiegu CO wraz zaworem 3D umożliwia regulację temperatury grzejników

- pompa kotłowa zapewnia poprawne warunki pracy kotła

post-2387-0-95335200-1480021858_thumb.png

Opublikowano

Powiedzmy, że z obiegu grzejników wraca woda o temperaturze 30 stopni. Zawór 3D ustawiony w połowie czyli 50 % tej wody płynie do kotła w celu podgrzania i 50 % wraca do instalacji poprzez rurę bezpieczeństwa. Kocioł podgrzewa te 50 % przepływu do np 65 stopni i miesza się to z wodą o temperaturze 30 stopni. Średnia arytmetyczna wyjdzie więc (65+30)/2 = 47,5 stopnia. Te liczenie to oczywiście tak po łebkach ale ma zobrazować jak następuje mieszanie przepływów.

Opublikowano

Tu masz pokrótce opisane możliwe opcje montażu zaworu 3d

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/22577-weryfikacja-ustawień/page-2#entry276131

Post #31

Opublikowano

Uwaga!

Jeszcze raz zamieszczam bardzo uproszczony schemat instalacji jaka jest obecnie od miesiąca i działa bardzo dobrze.

Szczegółowy schemat jest w pierwszym poście.

Instalacja ta jest tak jakby czymś pośrednim pomiędzy instalacją zabezpieczoną zaworem 3D a instalacją bez ochrony powrotu kotła.

Załączanie pompy CO przy 50 jest zalecane chyba gdy w instalacji jest zawór 3D lub 4D bo wtedy kocioł rozpala się na krótkim obiegu i dochodzi do zadanej temperatury bardzo szybko.

W tej instalacji jednak kocjoł bardzo długo się rozpala bo grzeje całość, a żeby powrót był podmieszany przez dodatkowy przewód to musi działać pompka.

Więc jak rozpalać. Z włączoną pompką CO, czy grawitacyjnie?

Jaką temperaturę załączania pompki CO ustawić?post-70534-0-95115800-1480030545_thumb.jpg

Opublikowano

Przede wszystkim to należy poprawić układ połączeń ponieważ to co masz obecnie jest prawnie ZABRONIONE i niebezpieczne w użytkowaniu.

Jeżeli dla Ciebie ważniejsze jest jak rozpalać i włączać "pompkę" zamiast bezpieczeństwa to temat dla mnie w tym momencie się zakończył.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.