Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wszystkie 3 Sa Prawidlowo Polaczone ?


mader

Rekomendowane odpowiedzi

Ta norma na którą powołuje się w kółko kolega Henryk jest nieobowiązująca od roku 2011,

obecnie obowiązuje norma PN-EN 12828:2006 po polsku z późniejszymi modyfikacjami PN-EN 12828:2013-05 i PN-EN 12828+A1:2014-05 w j angielskim.

 

Tytuł normy "instalacje ogrzewcze w budynkach -- Projektowanie wodnych instalacji centralnego ogrzewania 

 

Zakres normy:

Określono zasady projektowania i montażu wodnej instalacji centralnego ogrzewania z maksymalną temperaturą zasilania do 105 stopni C

i maksymalnym ciśnieniu pracy do 6 bar. Dotyczą one: źródeł ciepła, sieci przewodów, grzejników oraz urządzeń regulacyjnych

stosowanych w budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej i przemysłowej

 

W tych normach inaczej się liczy rury RB i RW - dla małych kotłów dopuszczalne są średnice RB i RW 20mm,

 

Oczywiście rura RW jest prowadzona z dołu kotła, jak w poprzednich normach krajowych do roku 1991.

 

 

Ale o tym na pewno opowie wam Henryk ;)

Kolego sambor o tym że ta norma została wycofana w 2011r ja wiem ,wiem też dlaczego tak się stało i wiem też co zrobiono aby ta norma dalej obowiązywała.O tym już pisałem i jak sobie przypominam ty  w tej dyskusji też brałeś udział.Powołujesz się na normę z 2006 r , a ta o której ja piszę została wycofana w 2011r. Skoro tak to dlaczego nie została zastąpiona normą na którą się ty powołujesz? i dlaczego tego nie zrobiono w 2006 roku?Dlaczego obowiązywały dwie tak naprawdę sprzeczne normy?

I dlaczego producenci kotłów  w instalacjach otwartych każą się stosować do tej "wycofanej" normy , a w układzie zamkniętym do tej najnowszej PN-EN 12828+A1:2014-05

 Ostatnio spotkałem się z tym w dtr najnowszego kotła jak się nie mylę ogniwa.

Ostatnio tez analizowałeś schemat instalacji zrobiony przez projektanta  z uprawnieniami kolegi stasio   -https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/21391-setlans-9kw-czy-p2ar-kds-pw-7-9-kw/page-6

Czy zbiornik jest podłączony zgodnie z "wycofaną" normą czy z tą  PN-EN 12828+A1:2014-05

Jak wiesz jestem juz na emeryturze i nie śledzę przepisów na bieżąco ,ale wydaje mi się ze dla  układów otwartych dalej stosuje się tą "wycofaną": (bardziej restrykcyjna)normę a dla układów żamkniętych,tą znowelizowaną  PN-EN 12828+A1:2014-05 To dany kraj decyduje czy norma (lub jej fragmenty)europejska ma obowiązywać cz y bardziej restrykcyjna norma polska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawartość normy PN-EN 12828+A1:2014-05 w stosunku do wcześniejszych norm z 2013 i 2006 rozszerzyła się o mało istotne dla nas zasady doboru ZB.

Okres kiedy obowiązywały obie normy był okresem przejściowym i po 5 latach wycofano starszą , jednocześnie dostosowując przepisu polskie do unijnych.

 

Poniżej istotna strona z normy tej z 2006 po polsku i tej najnowszej po angielsku 

 

Co do stosowania przepisów to nie jest możliwe usunięcie zbędnych i starych przepisów zarówno z internetu jak i ludzkich głów.

2 lata temu w jednej z DTR-ek kotła było odwołanie do normy PN-64/B-10400 jako wzoru na naczynie przelewowe,

 

Więc może nie szerzmy nadal starych przepisów, tylko nowe, które obowiązują.

 

PS

Twój wiek ani miejsce pracy mnie nie interesują.

post-18578-0-76971700-1465682107_thumb.jpg

post-18578-0-53734800-1465682118_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ostatnio tez analizowałeś schemat instalacji zrobiony przez projektanta  z uprawnieniami kolegi stasio   -https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/21391-setlans-9kw-czy-p2ar-kds-pw-7-9-kw/page-6

Czy zbiornik jest podłączony zgodnie z "wycofaną" normą czy z tą  PN-EN 12828+A1:2014-05

 

Projekt Stasia był wykonany bez podania konkretnego kotła, wg nowej normy,  w której jest zastrzeżenie,

że to producent decyduje o warunkach podłączenia, w instrukcjach Defro do kotłów zasypowych jak byk stoi

konieczność podłączenia wg starej normy i minimalne średnice rur bezpieczeństwa i wzbiorczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg nowej normy  decydujące są wymogi producenta kotła, gdyż to on daje gwarancję działania i prawidłowej bezpiecznej pracy.

Nowa norma podaje " w przypadku braku innych wymagań producenta ........." a tu wymagania producenta są.

Więcej przeczytaj  2 posty wyżej.  - rysunek prawy.

 

Czy producent wie czy nie wie, to nie ma znaczenia, gdyż wg nowej normy to on decyduje.

 

 

Jakby w dokumentacji kotła było zdanie - " kocioł zamontować zgodnie z obowiązującymi przepisami " - to wtedy byłaby jakaś dyskusja co obowiązuje, a tak jest wszystko jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz sambor powoli dochodzimy do tego ze ta "stara" norma ma się dobrze i obowiązuje , i jest stosowana przez producentów.

Teraz przedstawię ci moje zdanie w tej materii .Mozesz się z nim zgadzać lub nie .

Jak pewnie wiesz do 2002r wszystkie normy były obligatoryjne ,a to znaczy że producenci musieli się do nich bezwzględnie stosować ,po 2002 to się zmieniło i stosowanie norm jest nie obligatoryjne ,,po prostu producenci mogą ,lecz nie muszą się do nich stosować.Ma to swoje plusy i minusy dla producentów- tu trochę na ten temat"

http://wiedza.pkn.pl/web/wiedza-normalizacyjna/stanowisko-pkn-w-sprawie-dobrowolnosci-pn

 A teraz coś na temat tej starej normy ,dlaczego została wycofana i jak to się stało że dalej obowiązuje.

O  tym że "twoja" norma nie zastępuje tej starej też tam jest:

https://blogannybieli.wordpress.com/2011/09/30/polskie-normy-wycofane-we-wrzesniu-2011-r/

Tam równiesz przeczytasz że ta :twoja :norma nie została wpisana do rozporządzenia.A to ma ważne znaczenie.,-dlaczego .dlatego że kazda norma która została wpisana w akt prawny lub rozporządzenie staje się normą obligatoryjną,, a to znaczy ze producenci muszą się do niej stosować. Widzisz powstał taki polski paradoks ,do puki norma obowiązywała to miała status normy nieobligatoryjnej,a jak została wycofana to została wpisana w rozporządzenie  i ma status normy obligatoryjnej.

To tyle co mam i miałem w tej materii do powiedzenia.

a, tu rozporządzenie w ktorym ta norma została zapisana 

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20020750690

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Itd.....

 

PS

"Moja"  , "twoja " to sobie możemy rozmawiać w kontekście Żony, rodziny ......

 

A norma jest Normą i jak w podanym linku pisze - nie jest obowiązkowa, więc nie pisz więcej że jest to "norma obowiązkowa ", gdyż nie jest - jest dobrowolna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poduśmy jeszcze ten temat.

Zrobiła się dyskusja czysto akademicka, gdyż Normy w ustawie mogą dotyczyć obiektów zarówno istniejących jak i świeżo oddanych do użytku.

 

 

Robisz projekt instalacji i jest on wykonany wg ...........*    ?

 

 

* wpisz swoje przepisy.

 

 

Te twoje cytaty nadal pochodzą ze stron amatorskich lub wręcz blogów.

Daj cytat ze strony PKN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu dopiero mamy zagadnienie prawne,Czy można do woli mieszać rozwiązania z dwóch norm ,czy każde rozwiązanie jest integralne i wprowadzenie dodatkowego elementu nie wymaga nowelizacji takiej normy..Jak wiesz teraz to producent musi przeprowadzić na własny koszt takie badania.Zwróć uwagę jak często  nowelizowana jest ta "nowa" norma. Ktoś te nowe rozwiązania bada ,ponosi koszty   nowelizuje normę i   wtedy dopiero te rozwiązania wdraża.

A jezeli chodzi o tego producenta ,to pamiętam jaki jest twój stosunek(negatywny) odnośnie przeniesienia rozwiązania (chodzi mi o zawór schładzający)z  normy  PN-EN 12828+A1:2014-05 do normy PN-91/b-02413  Czy  przeniesienie tego rozwiązania wpływa na to ze norma  PN-91/b-02413 staje się  "bardziej bezpieczna " - według mnie nie.Ale ja się mogę mylić. Wpisując konkretne rozwiązania producent bierze  na siebie całkowitą odpowiedzialność.I w tym przypadku postąpił bardzo nieroztropnie.Powiem więcej według mnie miał obowiązek wskazać normę PN-91/b-02413 jako jedyną w stosunku do ukladu otwartego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.