Skocz do zawartości
IGNOROWANY

czy tak jest prawidłowo?


norek2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jako nowy formułowicz pozdrawiam wszystkich i z góry dziękuję za porady.

Pragnę poddać pod dyskusję niedawno wykonaną mi przez instalatorów prostą instalację, której schemat przedstawiam na rysunku. Dodam ponadto, że piec węglowy znajdujący się w piwniczce małego parterowego domku i posiada moc 10 KW. Instalacja wykonana została w miedzi rurami o średnicy: 22mm, 18mm, 15mm. Odbiory: grzejniki stalowe dwupłytowe. Moje pytanie jest następujące: czy tak wykonana instalacja ma szansę działać niezawodnie i czy spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Sam niestety nie mam dostatecznej wiedzy aby to jednoznacznie ocenić, natomiast po wizycie na forum pojawiły się u mnie pewne wątpliwości :)

 

Liczę na fachowe recenzje i porady (mam nadzieję) i pozdrawiam

post-2839-1221982357_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór różnicowy ma w założeniu umożliwiać grawitacyjną pracę instalacji gdy pompa nie pracuje. Tak więc przy założeniu, że nie zależy Ci na tym (np. piec ma tylko ruszt nie mogący pracować bez prądu) to chyba nie błąd. Ponadto zawór 4d oraz ogólna budowa instalacji mogą uniemożliwić jej pracę w sposób grawitacyjny - w tym momencie zawór zwrotny jest raczej zbędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź

Otóż mój piec nie ma rusztu na prąd (zwykły piec z dolnym spalaniem i miarkownikiem). To co piszesz to oczywiście prawda, ale czy zawór różnicowy nie będzie żadnym zabezpieczeniem na wypadek awarii pompy (braku napięcia)? Może jednak dzięki takiemu zaworowi przepływ grawitacyjny (choć utrudniony) to jednak w sytuacji awaryjnej umożliwi odbiór ciepła przynajmniej przez część grzejników? Na schematach podłączenia prawie wszystkich pieców (mojego również) zawór różnicowy występuje. Proszę o fachową odpowiedź.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Witam:)

Ja na Twoim miejscu zastosował bym zawór różnicowy + obejście pompowe.

koszt ok 200zł.

A przy takiej instalacji jak napisałeś układ grawitacyjny powinien zadziałać.

Jeżeli instalator zachował choć minimalne spadki...

Wiadomo że sprawność instalacji nie będzie w tedy stuprocentowa.

Ale w razie awarii prądu lepsze to niż zamknięcie układu pompą.

Dodam tylko jeszcze że montaż zbiornika wyrównawczego w taki sposób jak na Twoim schemacie jest nie dopuszczalny!!!

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.