Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Poważny Błąd Algorytmu Tech K1Prv2


pawkaras

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy zauważyłem poważny błąd algorytmu pracy sterownika K1PRv2 (wgrane v3). Mianowicie podczas pracy w trybie letnim opadające drewnem na ruszcie awaryjnym po przekroczeniu temperatury alarmowej załączeniu ulega pompy CO ale nie następuje otwarcie zaworu CO. Co za tym idzie piec chce się schłodzić załącza odbiory ale zawór czterodrogowy w dalszym ciągu przy aktualnych temperaturach za oknem zawraca gorąca wodę do kotła zamiast pchać ja na kaloryfery. Sprawdzić czy u was jest tak samo jeśli tak to trzeba będzie zgłosić to do Techa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi być załączona ochrona powrotu/kotła żeby zawór się otworzył. Ustaw sobie niższą maksymalną temp. i powinien Ci się otworzyć jak przekroczy.

Aktywuj ochrone i zrób test na niższej temp.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ochronę mam aktywna, sprawdzę temp max dla zaworu. Ponadto zauważyłem że w trybie pomp równoległych zawór mimo przekroczenia temp alarmu otwiera siebsekwencyjnie czekają na kolejny interwal pomiaru a powinien otworzyć się na max w jednym ruchu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw "skok jednostkowy" wyższy.

Zrób test na niższej temp. zobaczysz czy sie otworzy zawór

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skok mam co 5% i jak ustawiam wyższy to podczas normalnej pracy w sezonie przy załączeniu głupiej otwiera potem zamyka i zaczyna go wprowadzać w sinusoide. Najlepiej jest jak są małe skoki z czasookresem próbkowania co 30 sek. Oczywiście sprawdzę i dam znać. Problem wynikła jak zacząłem palić drewnem aby trochę oszczędzać węgiel. Stare palety, sztachety, torty, zrzynki etc. Pale raz dziennie nagrzewam 300l na 6 osob i jest na cały wieczór dzień i tak codziennie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak palisz drewnem i jeszcze suchym szybko nabijesz temp. na kotle, dlatego powinna być szybsza reakcja na alarm.

Raczej nie ogrzewasz już domu :) to skok jednostkowy możesz zmienić. Potem wrócisz do swoich ustawień.

Jeszcze dopasuj "alarmowe załączenie pompy CO" w ustawieniach serwisowych.

Zrób testy i zobaczysz jaka będzie reakcja. Mam nadzieję, że pozytywna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alarmowe ustaw na niższą

Na zawór max też onbniżyłeś ?

Zrób testy na niższych temp. to zobaczysz czy zadziała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czacie zimy prowadzę kocioł na 75-80 stopni więc alarmowe na 80C uważam że jest ok. Przy 85C mam alarm dźwiękowy jako zbyt wysoka temp. Max zaworu obniżyłem i na razie nie nagrzałem tak drewnem aby przekroczy zakres alarmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz, lepiej byłoby przetestować na niższej temp. i zobaczyć czy zacznie zchładzać.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc ustawiłem zawór wbudowany na 55-80 i niestety w trybie letnim mimo przekroczenia temp alarmowej 80 stopni załączeniu uległy pompy ale zawór pozostał nienaruszonym 0% otwarcia. Czyli funkcja ochrony przed przegrzaniem nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprosciej byloby jak zadzwonisz do Techa,tam oni Ci wyjasnia czy bedzie to dzialac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc ustawiłem zawór wbudowany na 55-80 i niestety w trybie letnim mimo przekroczenia temp alarmowej 80 stopni załączeniu uległy pompy ale zawór pozostał nienaruszonym 0% otwarcia. Czyli funkcja ochrony przed przegrzaniem nie działa.

A jaką miałeś temp. powrotu w tym czsie? Jakiś czynnik musi blokować, że się nie otwiera zawór.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

tak jak pisałem wcześniej, ja bym zrobił próbę na niższej temp. i sprawdził. Na zawór max niższą i alarmowe załączenie pomp taką samą jak max zaworu. A zawór 4D ustawiony na CO czy podłogowe?

Musi być jakiś ustawiony czynnki który nie pozwala na otwarcie zaworu.

Albo jak pisał "segal21" , zadzwoń i na pewno Ciebie pokierują :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym awaryjnym wychładzaniem kotła to trzeba uważać, gdyż jak za zaw 4-D  jest podłogówka bez dodatkowego zabezpieczenia przed wzrostem temp wody

To można sobie narobić szkód.

Takim zabezpieczeniem jest np termostat przylgowy ze stykiem rozłącznym, zamontowany w szereg z zasilaniem pompy podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak ochrona zaworu pracuje ale nie od temp alarmu kotła a od własnej. Czyli jeśli ktoś ma alarmowe zalaczenie pomp co na 80C to musi ustawić sobie max temp na poziomie 75 tak aby działało to dobrze

Pisałem wcześniej, ale przeczytaj to co pisał "sambor" , dlatego bylo moje pytanie czy zawór 4D na CO czy podłoga.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre sterowniki mają funkcję ochrony kotła przed przegrzaniem ukrytą - nic o niej nie ma w dok technicznej.

Otwierane na max są zarówno zaw 3-D i 4-D.

 

Takim przypadkiem jest sterownik kotła BM prod Wolfa, który po przekroczeniu 95C na kotle załącza wszystkie pompy,

otwiera zawory 3-D i puszcza gorącą wodę na instalację.

Sam tego doświadczyłem, ratunkiem był termostat przylgowy, który odłączył pompę podłógówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo przy podłogowe może załączyć pompę ale zaworem 4d musi sterować tak aby nie przekroczyc maksymalnej temperatury na podłogowe aby płytki nie popękaly. Jednak uważam że w przypadku przekroczenia temperatury alarmowej powinien także załączyć pompę obiegowa cwu a tego nie czyni. U mnie jest piwnica i parter na grzejnikach i przygotowana instalacja na piętro pod podlogowke. Myślę aby na rozdzielacz na zawory do piwnicy założyć termo głowice elektryczne i podłączyć je na lato pod pompe co. W przypadku przekroczenia temp zacznie działać pompa co i zawory otworzą się na grzejniki w piwnicy to powinno szybko schłodzić kociołek. Mimo iż mam węgla jeszcze z 3t to na lato wolę zrobić porządek w szopie i stodole i spalić troty i stare deski i zrzynki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.