Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zapowietrzony Bojler - Bulgotanie, Przelewania Wody


HGO

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi mi o cwu.

 

No więc przed chwilą sprawdziłem filtry i praktycznie były czyste. Gdy otworzyłem zawory, poszło powietrze i słychać było jak powietrze ucieka przez odpowietrznik na bojlerze. W tym tygodniu ma do mnie przyjechać hydraulik który robił mi instalację i ma przenieść mi odpowietrznik z bojlera tutaj gdzie zaznaczyłem czerwoną kreską,zobaczymy czy to coś da.

 

 

 

Na innym forum znalazłem taki wpis:

 

 

Jak na pierwszy rzut oka to mogę powiedzieć, że ten odpowietrznik automatyczny jest zamontowany w złym miejscu. 

Woda płynąc z prędkością jaką daje pompa nie wyłapie ani jednego bąbelka powietrza. 

Powinien być na pionowej rurze odchodzącej od pieca (zamiast kolana można dać trójnik, przejście i wkręcić tam odp. aut.) i tak jak napisał MM2X ten zawór zwrotny w tym miejscu niepotrzebny. 

Jeśli jest to nowa instalacja lub była spuszczana woda z układu to pewnie jest niedokładnie odpowietrzona i powietrze "rozpuszczone" w wodzie sobie krąży i odkłada się właśnie w tym miejscu... raczej dlatego chlupie 

Odpowietrzaj gdy pompa stoi dłuższy czas i pisz co się dzieje.

post-64959-0-02986200-1459687859_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JUż chyba doszedłem skąd to powietrze się bierze. Gdy ja dopuszczam wodę do instalacji odkręcam dosłownie na 2 mm zawór, a ojciec trochę więcej i powietrze dostaje się z tej rury. Dzisiaj poruszałem trochę tymi zaworami przy pompie do wymiany filtra i tam stało powietrze które poszło w bojler i już nie słychać kapania i przelewania się wody. 

 

Jednak uważam że temat nie jest zamknięty, ponieważ zawór odpowietrzający na bojlerze nie odporowadza tego powietrza gdy pompa jest włączona, więc jutro ma przyjechać hydraulik który robił mi instalację, wymieni zawór, ale uważam że to nic nie da i będę chciał, zreszta już go poinformowałem żeby ten  zawór przeniósł z bojlera na pionową rurę przy bojlerze, tak jak radził użytkownik innego forum, którego zacytowałem w którymś moim poście wyżej. Po przeróbkach dam znać czy pomogło. Pozdro,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie podobny układ bojlera jak u Ciebie tylko pompa na powrocie i odpowietrznik ręczny. Gulgotało tak przez kilka lat, na początku sezonu bardziej, później coraz mniej. Po odpowietrzeniu znikało gulgotanie.

Mniej więcej od dwóch lat nic nie gulgocze. Jedyny racjonalny powód to może być spuszczenie dwa lata temu wody z całego układu i ponowne spokojne napełnienie wraz z zbiornikiem wyrównawczym do pełna.

Poprzednie napełnianie robili mi fachowcy montujący kocioł. Drugi prawdopodobny powód to może zarósł filtr przed pompą CWU i zmniejszyła się prędkość wody w rurach, ktoś już Ci o tym pisał.

A tak na marginesie to mi to bulgotanie nie przeszkadzało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej na pewno jest to spowodowane przez szybkie dopuszczanie wody. Ale zawór odpowietrzający wcale nie wypuszcza tego powietrza gdy pompa CWU pracuje, więc dzisiaj hydraulik ma mi wstawić nowy zawór, a jak będzie dalej to samo to chcę żeby mi zamontował przed bojlerem, na kolanku, lub na rurze poziomej, prowadzącej do bojlera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostało zrobione coś takiego, jeszcze nie rozpaliłem i nie wiem czy to coś da, ale przy dopuszczaniu wody, słychać było jak powietrze opuszcza instalację poprzez ten wstawiony zawór, czego wcześniej nie było. Myślę że sprawa rozwiązana. Za kilka dni postaram się napisać czy pomogło.

post-64959-0-26125900-1459868331_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam Panowie. Pozwolę sobie odświeżyć temat.

Otóż mam pytanie czy odpowietrznik automatyczny może zasysać powietrze?

Gdy następuje wyłącznie pompy, odpowietrznik który jest zamontowany na bojlerze chwilowo zassał i wypuścił powietrze. Czy to jest możliwe? Sprawdziłem to na działającej pompie, nałożyłem woreczek na odpowietrznik i zamknąłem zawór na 2 sekundy. Gdy przepływ wody się zamknął woreczek został wciągnięty i napełniony. Podejrzewam że te problemy z powietrzem w bojlerze mogą być przez odpowietrzniki. Jest taka możliwość?

Dodam że jak wykręcam odpowietrznik to żadne powietrze nie leci tylko wypływa woda po wciśnięciu środka wykreconego odpowietrznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Podbijam temat bo problem cały czas aktualny, ale poznałem przyczynę dlaczego ciągle powietrze zbiera sie w bojlerze. 

Gdy mam ustawiony zawór 3d na połowę, w skali 1-6 na 3, nie ma pełnego przepływu wody przez kocioł, ponieważ połowa wody wraca do instalacji a druga połowa do kotła. I problem jest za wysokie podgrzewanie się tej wody w kotle, a właściwie to na rusztach wodnych, ponieważ problem występuje tylko podczas palenia węglem i to w fazie koksowania węgla (palę od góry). Obie pompki od CWU i CO chodzą na maksa, ale gdy nie ma pełnego przepływu wody przez kocioł nie przynosi to spodziewanego efektu. 
Jest też druga sprawa. Dlaczego ta woda ciągle zbiera się w bojlerze, skoro mam zamontowane dwa odpowietrzniki na bojlerze, a powietrze zamiast uciec przez odpowietrznik wpada do płaszcza bojlera? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną najważniejsze:

JAK ZAMONTOWAŁEŚ ODPOWIETRZNIK NA KOLANIE WYŻEJ TO ZDEJMIJ TEN PONIŻEJ Z TRÓJNIKA!

teraz to ten odpowietrznik ma być najwyżej więc rura do bojlera ma lekko spadać (bąbel powietrza ma się kierować ku górze - czyli do odpowietrznika).

Tak, odpowietrzniki mogą zasysać powietrze - odpowietrznik to kontrolowana dziura w instalacji - jak się zrobi podciśnienie (np od pompy) to zasysa powietrze. Co więcej - jeśli różnica poziomu pomiędzy pompą a nawet naczyniem jest mała, a pompa pracuje z dużą wydajnością i temperaturą (duże podciśnienie), a w naczyniu jest mało wody to naczynie odpowiedzialne za odpowietrzanie będzie zasysać powietrze (taka patologiczna sytuacja).

Ściągnij ten odpowietrznik niżej, nagrzej piec i bojler jeśli się da. Wyłącz pompę - niech bąble z wężownicy przejdą do odpowietrznika, następnie puść pompę na max na rozgrzanym piecu - niech wypcha powietrze, odpowietrz też pompę. Powtórz całość do czasu aż będzie cicho (przestanie się przelewać). Za drugim razem mogą być jakieś szmery, po wygrzaniu wody winno być ok, jeśli jest to dobrze zrobione.
ALE BĘDZIE TO DAWAĆ W D... jeśli będzie dopuszczana woda do układu lub będzie się gotować. Dopuszczana woda będzie powodować szmery - już nie dudnienie, ale znów do czasu wygrzania - wtedy trzeba będzie powtórzyć...

Daj znać jaka jest różnica poziomu między naczyniem wyrównawczym a tym odpowietrznikiem i tą rurą od bojlera...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

U mnie po 2 tyg palenia uspokoilo sie znacznie na dwuplaszczu ale codziennie popuszczalem automatyczny odpowietrznik na zbiornikiem bo sam automatycznie nie wypuszczal powietrza co dziwne troche. 

Przy napelnianiu odpowietrznik byl odkrecony dopóki nie zaczęła się  przez niego przelewać woda.

Dużo pomogło chwilowe przekrecanie zaworu 4D w pozycje wszystko na grzejniki bo wtedy cala wode z powietrzem którą krążyła w obiegu wypuchało do góry i na grzejnikach na piętrze wtedy wypuszczalem powietrze. Pompki od CO i CWU dawalem wtedy na 3 bieg chwilowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.