Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ciepła Woda Rękami Amatora


heso

Rekomendowane odpowiedzi

MIQ ja tylko odpowiadam na złe argumenty bo żeby ją wlać do tej U rurki musisz ją podnieść do góry ale mniejsza o to. Przyczyną ruchu jest zmniejszenie masy wody po stronie podgrzewu a nie zwiększenie masy po stronie odbioru.Co do heso im wyżej będziesz podgrzewał wodę tym mniej jej podgrzejesz i ruch będzie wolniejszy (opory hydrauliczne instalacji) tak mi się wydaje .

 

A ja ciągle nie wiem czy to działa dlatego że na zimną wodę wywierana jest większa siła,czy dlatego że na ciepłą wywierana jest mniejsza ???

Raczej skłaniam się do drugiego. 

kupfer  u mnie działa wejście do kotła jest 20 -25 cm wyżej od rury powrotnej. poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napędem wiatru jest wyż a nie niż. Tak samo i napędem ruchu wody w instalacji jest gestsza woda.

Ale cieszy mnie, że porzuciłeś tezę o wyporze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hermogenes nie o to chodzi czy ważniejsze jest lżejsze czy cięższe chodzi o różnice w wadze. Do pomieszczenia z piłeczkami gdzie bawią się dzieci dosypujemy dużą ilość cięższych piłeczek wszystkie przemieszczą się na dno pomieszczenia a lżejsze piłeczki przemieszczą się do góry. Bez cięższych piłeczek żadna piłeczka lżejsza nie będzie się przemieszczać. Balon z poprzednich postów nie przemieści się nawet gdy straci połowę wagi, jeśli nie uniesie go ciężkie powietrze. itd itd.

​@ MIQ wiatr wyż niż nie jest to takie proste. napędem zawsze jest różnica wagi, gdy coś traci na wadze do ruchu musi być i coś cięższego, co uniesie to lżejsze. Balon unosi się nie dlatego, że ciągnie go coś do góry tylko dlatego, że wypycha go zimne i ciężkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz rację, zapętliłem się :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie zasilanie jest poniżej grzejników i grawitacja działa doskonale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjacielu w balonie jest też to samo powietrze tylko bardziej ogrzane i żeby się nie (rozmyło) rozeszło na boki jest powłoka ,napięcie powierzchniowe warstw wody to samo które nie pozwala się mieszać w  buforze warstwom wody tworzy rodzaj korka w przestrzeni między ściankami rury. Zobacz kropla wody w powietrzu jest kroplą tak samo jak jak bańka powietrza w wodzie jest kroplą za to są odpowiedzialne siły między cząsteczkowe które tworzą właśnie takie korki na styku różnych ośrodków .

 

W pokoju na piętrze temperatura na wyjściu grzejnika wynosi 20 C a na wejściu kotła w piwnicy 15 C to jak według Twojej teorii ta cieplejsza z góry zeszła by na dół ; skoro tylko zimna wg postu 58 może spadać na dół ?.poz. Hermogenes

 

Dokładniej tego zjawiska niestety nie potrafię pokazać ,nie jestem wykładowcą akademickim 

Bo ta cieplejsza jest zimniejsza od tej na wyjsciu z kotła, 

Tu macie zasadę działania grawitacji:

https://books.google.pl/books?id=8RqdO4LkucMC&pg=PA167&lpg=PA167&dq=ogrzewanie+statyczne+a+grawitacyjne&source=bl&ots=pFom7T22gW&sig=9rPHxL4OgrI7jTigCn3Cd6Bu1mY&hl=pl&sa=X&ved=0ahUKEwjPnOmDhdvKAhVCTBQKHdiFAeYQ6AEINjAE#v=onepage&q=ogrzewanie%20statyczne%20a%20grawitacyjne&f=false

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że przywołujecie różne niże, wyże, piłeczki, balony, garnki zagrzewane palnikiem od góry (kupfer, nie da się tzn. da sie zagotować tylko

wierzchnią  warstwę, ale garnek to nie zapętlona rurka ) ale mam wrażenie, że gubimy wątek. Pozostańmy może przy rurce, najbardziej podobnej do układu CO.

 

Proponuję wyobrazić sobie tak, by rurka była ogrzewana (dla wygody i precyzji) np. elektrycznie, opaską ze spiralą grzejną.

Nie przesądzam o wynikach, ciekawe oczywiście byłoby przeprowadzić taką próbę realnie, razem z pomiarem temperatury, czasu itd.

Możliwe, że im bliżej górnej krawędzi rurki, tym krążenie słabsze. Jak blisko byłoby jeszcze dobre? I czy rzeczywiście to na dole jedyne dopuszczalne?

Nie wiem na pewno, ale osobiście nigdy nie słucham tzw. fachowców, robię po swojemu i dobrze na tym wychodzę, czegoś się przy okazji ucząc.

Mam cały układ mieszany- z rozdziałem dolnym i górnym bez pompy, jest tylko ta przy boilerze.

Na razie grzeję CWU tak jak pisałem, z odłączoną pompą. Wychodzi na to, że woda zagrzewa się o ok.10* mniej- oscyluje około 50 paru stopni.

Tak więc krążenie jest słabsze, co było do przewidzenia. Pomyślałem, że skoro ZZ uruchamia się przy 55*C to może warto i sterownik tak ustawić, zamiast dotychczasowych 42*C?

Jutro tak zrobię. Dzięki wszystkim za udział, to forum naprawdę czasem kieruje ku nowym pomysłom.

HS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ta cieplejsza jest zimniejsza od tej na wyjsciu z kotła, 

 

Kiedyś z ciekawości badałem te temperatury. Zaskoczyło mnie to, że jednoczesny pomiar temperatury na kotle i najwyżej położonego grzejnika wykazał

wyższą temperaturę na grzejniku. Dla jasności: dotyczy instalacji grawitacyjnej.

Najlepiej to widać zaraz po rozpaleniu kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) wyobraź sobie u-rurkę. Wypełniamy ją olejem ("kujawskim"). Następnie z jednej strony całym przekrojem podamy do u-rurki wodę. Co się stanie?

Nic. bo w Kujawskim już jest woda. ;)

A na poważnie mamy 2 klepsydry jedną  z piaskiem i drugą z cieczą ,będą działać podobnie, ale wystarczy zatkać na środku ujście i od góry wsadzić wężyk zaciągnąć i ciecz pójdzie pod górę i wyleje się na dól cała a  z piaskiem już tego nie zrobimy .

 

 W instalacji C.O. jest podobnie wydaje nam się że czasami woda zimna płynie do góry patrząc na pewien odcinek instalacji  w rzeczywistości płynie w dól szuka najniższego miejsca w instalacji to zjawisko lewara hydraulicznego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heso,spróbuj też zagrzać garnek wody od góry,fachowcy mówią że się nie da nawet palnikiem. :D

Henryk,dzięki za linka,w życiu nie myślałem że jest tak mała różnica w gęstości,w różnicy temperatur. ;)

Pozdrawiam.

Tu masz odpowiedz dlaczego wodę należy ogrzewać od dołu, i wiele innych  ciekawych doświadczeń związanych z konwekcją ciepła

http://fizyka.net.pl/doswiadczenia/doswiadczenia_cieplo.html

A tak na marginesie- chyba już wiesz dlaczego woda w twoim zbiorniku nad piecokuchnią ci się wychładza.

Mam nadzieję ze staniesz na wysokości zadania i kolegę heso przeprosisz-chyba wiesz za co.Swoją drogą masz cholerną łatwość obrażania innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No heniu znowu przeginasz,a ja z tobą koleś grzecznie. :angry:

Dlatego się wychładza do 30 st. ,bo biorę prysznic i pomieszczenie nieogrzewane=ok.15-18 st.,izolacja cieniutka,czy teraz pojąłeś???

Jeszcze raz według twojej i heso teorii,woda musi mieć już wieczorem góra 20 st. a co dopiero rano. :huh:

Zobacz no kolego kiedy ja tu kogoś obraziłem,oprócz ciebie ekspercie kiedy zwracam się zamiast henryk,heniu. :D

Weź jeszcze raz poszukaj w twoich przepisach jak to jest zanim znowu coś mądrego napiszesz. ;)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego sony zawsze szukasz dziury w całym,podszczypujesz mnie gdzie się da,ale jak masz takie hobby to do dzieła. ;)

Tu ostanie mądrości kolegi henryka na temat rck,ten co mnie chce fizyki uczyć. :D

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?195149-Ekonomiczne-spalanie-paliw-sta%C5%82ych/page116

Tak macie rację muszę przeprosić eksperta,bo to w końcu ekspert a nie jakiś prosty forumowicz=przepraszam kolego heso masz rację ja piszę bzdury ty masz rację. :D

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz odpowiedz dlaczego wodę należy ogrzewać od dołu, i wiele innych  ciekawych doświadczeń związanych z konwekcją ciepła

http://fizyka.net.pl/doswiadczenia/doswiadczenia_cieplo.html

A tak na marginesie- chyba już wiesz dlaczego woda w twoim zbiorniku nad piecokuchnią ci się wychładza.

Mam nadzieję ze staniesz na wysokości zadania i kolegę heso przeprosisz-chyba wiesz za co.Swoją drogą masz cholerną łatwość obrażania innych.

Sprawdziłem link. Tragedia jeśli tak tłumaczy się zjawiska fizyczne. Nie dziwię się, że tak ciężko zrozumieć otoczenie, gdy czyta się takie bzdury już w średniej szkole. Przyczyną konwekcji nie jest unoszenie się "ciepłego" przyczyną konwekcji jest wypychanie ciepłego przez "zimne". To zupełnie inne siły choć efekt podobny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Ja wywołałem to zamieszanie i nie musicie skakać sobie do oczu prawa Newtona odnoszą się do wszystkich ciał ,ale kilka wieków wcześniej Archimedes określił  dla wybranej grupy ciał (cieczy )wzorce zachowań do tej pory uznawane jako prawa .Nie znał wówczas teorii Newtona "chociaż słusznej i dla tych ciał "..Wypadkowa sił grawitacji i wyporu dla ciała wypływającego ma zwrot ku  górze natomiast dla ciała tonącego ma zwrot ku dołowi "oczywiście dla poziomu wiedzy obydwu i ustalonych wzorców zachowań do dziś " .

 

Ponieważ ja jestem oportunistą i podżegaczem proponuję tym którzy ślepo zaufali Newtonowi w dziedzinie termodynamiki cieczy aby od jutra w swoich instalacjach zastąpili wodę piłeczkami golfowymi lub trocinami obrażalskich zaś przepraszam .poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.