Neyson Opublikowano 5 Stycznia 2016 #1 Opublikowano 5 Stycznia 2016 Witam. Przenoszę się do was z innego forum! Chłopaki mam instalację CO do której podłączone są 2 kotły: gazowy i węglowy. Są to 2 układy zamknięty i otwarty. Układ otwarty z kotłem węglowym jest bardzo krótki ponieważ instalacja została zbudowana na wymienniku płytowym (30 Kw Weberman), który przekazuje ciepło dalej poprzez wymiennik do uk. zamkniętego. Po testach okazuje się że kocioł węglowy podgotowuje wodę w momencie kiedy temperatura dochodzi do zadanej. Z pieca wody nie wyrzuca ale wyraźne słychać bulgotanie i inne różne dźwięki. Hydraulik rozkłada ręce winiąc kocioł węglowy. Mi jednak wydaje się że przyczyna jest inna. Naczynko przelewowe mam pod sufitem w kotłowni. Czy możliwe jest że w kotle jest zbyt niskie ciśnienie i dlatego tak się dzieje ? Grzejniki są na 2 wyższych kondygnacjach i pracują w układzie zamkniętym. Zauważyłem że powrót z wymiennika szybko robi się ciepły.. Sprawdzałem już wszystko co można... zawory, pompy, czopuch, prędkości nadmuchu, odpowietrzanie itd.. Na początku działo się to tylko w ruszcie więc dorobiłem drugi, żeby oddzielić żary od rusztu.. Teraz na dole kotła jakby ciszej a na górze hałas także coś jest nie tak. Mam spory problem bo w domu zimno, a ja nawet nie mogę na 65 stopni ustawić bo kocioł mało nie wybuchnie... Czy ktoś z was jest w stanie mi pomóc ? Dołączam zdjęcia do wiadomości.. Co może być nie tak ??? Z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc!
emus Opublikowano 5 Stycznia 2016 #2 Opublikowano 5 Stycznia 2016 Może być 1001 powodów trudnych do zdiagnozowania na odległość. Na przykład: Mały przepływ wody przez kocioł węglowy - sprawdź filtr, zwiększ obroty pompy kotłowej.
sambor Opublikowano 5 Stycznia 2016 #3 Opublikowano 5 Stycznia 2016 Tam są błędy w instalacji przed i za wymiennikiem
odpowietrznik Opublikowano 5 Stycznia 2016 #4 Opublikowano 5 Stycznia 2016 CWU lepiej grzać bezpośrednio z kotła węglowego bo na wymienniku są starty ciepła.Najlepiej przy kotle węglowym i gazowym zasobnik z dwiema wężownicami
Neyson Opublikowano 5 Stycznia 2016 Autor #5 Opublikowano 5 Stycznia 2016 Sambor podpowiedz co jest nie tak ? CWU chyba ma jedną wężownicę... taki był komplet z piecem gazowym...
Gość Digitrax Opublikowano 5 Stycznia 2016 #6 Opublikowano 5 Stycznia 2016 Pompa winna wtłaczać wodę do wymiennika, obecnie z niego zasysa na niskim ciśnieniu statycznym, więc może zachodzić zjawisko kawitacji.
Neyson Opublikowano 5 Stycznia 2016 Autor #7 Opublikowano 5 Stycznia 2016 Lewa strona wymiennika grzeje bardzo dobrze.. nie widziałem tutaj większego problemu.. słyszałem że pompy montuje się na powrocie z kotła a nie na zasilaniu.. Myślę że moc kotła jest na tyle duża że moja instalacja nie jest w stanie odebrać tego ciepła.. ale przecież piec pracuje oszczędnie wtedy kiedy i temperatura powrotu nie jest dużo mniejsza niż zasilania. Na kotle napisane jest że min. temp. zasilania 65 stopni.. a ja nawet nie mogę na tyle rozpalić bo wiadomo co się dzieje... Jeżeli wyniosę naczynko na strych to możliwe jest że ciśnienie wzrośnie na tyle że problem zniknie ?? Teraz naczynko jest wyżej od pieca około 60cm więc ciśnienie w kotle jest na pewno niskie...
sambor Opublikowano 5 Stycznia 2016 #8 Opublikowano 5 Stycznia 2016 Po pierwsze widzę, że autor posta wie najlepiej, więc niech może tak zostanie Jak nie wie to niech słucha: W wymienniku jest zasada , że pompa tłoczy wodę na wymiennik i nic nikomu do tego , ma być tak i wszystko, wtedy wystarczy naczynie przelewowe podłączyć wprost do kotła na trójniku a pompę dać w bok i będzie dużo lepiej, od razu odpadnie zapowietrzanie się kotła. Drugim ważnym błędem, który naprawi przeniesienie pompy na zasilanie , jest brak filtru na wejściu wymiennika dotyczy to strony pierwotnej i wtórnej wymiennika Na pierwotnej cały brud z kotła zasuwa na wymiennik a na wtórnej wszystkie syfu z całej instalacji też meldują się na wymienniku. Tu trzeba przy przeróbce przepłukać filtry i sam wymiennik, to , że powrót wymiennika jest ciepły to nic nie znaczy, Należy też sprawdzić czy wymiennik przekazuje ciepło na układ zamknięty - zał wszystkie pompy na max i patrzyć co się dzieje. Pompy nie powinny być na autoadapcie - dać na 3 bieg i niech pracują . Docelowo układ strony wtórnej trzeba zmienić - jedna pompa - CO lub CWU musi pracować ciągle na wysokim biegu, i oczywiście na powrocie wymiennika. Pompy przed i za wymiennikiem muszą być zał razem
Neyson Opublikowano 6 Stycznia 2016 Autor #9 Opublikowano 6 Stycznia 2016 Pompa mieszając wodę w kotle pracuje stale jak i pompa co. Pompka od cwu pracuje tylko do zadanej temperatury. Strona zamknięta odbiera ciepło a mimo to kocioł dobijając do zadanej temperatury pogotowuje wode. Czy naczynko nie powinno znaleźć się na strychu ? Może jest za nisko.. czy zwiększenie ciśnienia poprzez przeniesienie naczynka może uleczyć problem ?
sambor Opublikowano 6 Stycznia 2016 #10 Opublikowano 6 Stycznia 2016 Płukanie wymiennika + zmiana położenia pompy
Neyson Opublikowano 6 Stycznia 2016 Autor #11 Opublikowano 6 Stycznia 2016 Wymiennik płukałem pół godziny temu.. pompy nie przeniosłem,bo musze zakupić materiały. . Sambor jesteś pewny ze ta przeróbka pomoże? Czy tylko celujesz?
sambor Opublikowano 6 Stycznia 2016 #12 Opublikowano 6 Stycznia 2016 Jak z tym płukaniem - leciał jakiś syf? Masz może jakieś dane tego wymiennika, oprócz producenta i mocy, może kartę katalogową? Moja propozycja jest przeróbką na prawidłowy układ pracy, jeżeli to nic nie da to trzeba będzie innego wymiennika szukać, oczywiście na stronie wtórnej ta pompa CO też musi być na powrocie na wymiennik.
Neyson Opublikowano 6 Stycznia 2016 Autor #13 Opublikowano 6 Stycznia 2016 Wymiennik to IC9THX20 20-30 KW. Czysty był.. tak jak się spodziewałem.. to nowa instalacja.. Jeżeli wymiana wymiennika.. to na większy ??? 40 KW ??
sambor Opublikowano 6 Stycznia 2016 #14 Opublikowano 6 Stycznia 2016 Instalacja nowa to mogło w niej być trochę brudu, Poniżej karta tego wymiennika z parametrami przesyłu. przy 65C na kotle powinieneś mieć 45C na wtórnej stronie.( spadek temp 20C) Jak chcesz więcej to powinien być większy wymiennik i inna instalacja., jak chcesz to wyprowadź naczynie na strych, ale prościej jest przenieść pompę
Neyson Opublikowano 7 Stycznia 2016 Autor #15 Opublikowano 7 Stycznia 2016 Będę przerabiał tą instalację więc podpowiedz jaka " inna instalacja" powinna być ? Chodzi o większy wymiennik i większe średnice czy z zasady inna w ogóle instalacja ?? Wszyscy podpowiadają żebym wpiął kocioł w uk. zamknięty z zaworami bezpieczeństwa a nie chciałbym tak..
sambor Opublikowano 7 Stycznia 2016 #16 Opublikowano 7 Stycznia 2016 Jakie większe średnice ?, tam wystarczy Cu28, a do wymiennika gwinty 1"
Neyson Opublikowano 7 Stycznia 2016 Autor #17 Opublikowano 7 Stycznia 2016 Takie właśnie są. Napisałeś że "Jak chcesz więcej to powinien być większy wymiennik i inna instalacja". W takim razie o co chodzi z tą "inną" instalacją? Bo wymiennik to nie problem wymienić.
sambor Opublikowano 7 Stycznia 2016 #18 Opublikowano 7 Stycznia 2016 Naczynie wpięte wprost w w kocioł, pompa na zasilaniu wymiennika, może najpierw zacznij od tego.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.