sambor Opublikowano 29 Października 2016 #26 Opublikowano 29 Października 2016 Tak dawniej robili jak nie było ogólnie dostępnych zaw 3-D termostatycznych, ale to wymagało porządnego bilansu przepływów lub mocnej pompy na powrocie, obecnie patrzymy na prądożerność a ta w takim układzie jest duża
odpowietrznik Opublikowano 29 Października 2016 #27 Opublikowano 29 Października 2016 Najlepsze jest to , że po roku nadal jest źle, uwagi jw Inst powinna wyglądać jak poniżej I proszę nie zamieszczać rys w pdf, tylko w jpg Sor że się wtrącam ale chciał się czegoś nauczyć :) W zamieszczonym schemacie tam gdzie idzie z zaworu 3D to na podłogę ?bo narysowany symbol grzejnika i jeszcze jedno pytanie czy ten sam schemat można stosowac zarówno dla układu otwartego jak i zamkniętego? Dziękuję za odp.
sambor Opublikowano 29 Października 2016 #28 Opublikowano 29 Października 2016 Przecież to nie jest istotne jaki odbiornik - jest zaw 3-D z siłownikiem - jako ogólny schemat regulacji temp zasilania a co będzie narysowane to już wizja rysującego, drugie zasilanie - to wg opisu na grzejniki jest dla obiegu bez regulacji temp i ono jest podpisane "grzejniki". Nie ma zabezpieczenia kotła, ale naczynie otwarte lub przeponowe podłączamy wprost do kotła na zasilaniu.
KubaSko Opublikowano 29 Października 2016 #29 Opublikowano 29 Października 2016 Bilans przepływów w domku jednorodzinnym ? Spokojnie będzie to działało jak należy bez bilansu przepływów jedynie wyregulować podłogówkę i nastawy na grzejnikach.Choć bilans przepływów w domu to 5 minut roboty i policzone Jeśli chodzi o prądożerność to chyba nie przy nowych pompach energooszczędnych. I tak musi tam dać sprzęgło i pompę kotłową więc nie rozumiem po co wydawać kasę na zawór vtc który z czasem będzie wymagał wymiany wkładki termostatycznej i znowu koszta a jest on tak potrzebny jak zającowi dzwonek na polowaniu :)
sambor Opublikowano 29 Października 2016 #30 Opublikowano 29 Października 2016 Zasadniczo masz rację, ale teraz są takie czasy, że wszyscy kręcą i ci rządu i ci z telewizora i ci co mają kotłownie. Zaw 3-d na powrocie jest takim zabezpieczeniem i zapewnia tą żądaną temp powrotu, Inaczej będzie taki jeden czy drugi, którzy będą ustawiali na kotle np 50C a powrót będzie wychodził np 35- 40C co nie jest żadną ochroną powrotu.. A jak jest zaw 3-D to zaw nie puści większej ilości wody o niskiej temp na kocioł a inst nie grzeje i gość wie , że trzeba podkręcić na kotle temp. PS Ile wkładek termo wymieniałeś w ostatnich 5- 10 latach? Ja wymieniałem 3 ale w zaw VTA dla CW w inst kotła nie wymieniałem. PS2 Bilans musisz zrobić, lub mieć pompę na powrocie z reg płynną - wtedy tylko kręcisz gałą aż osiągniesz zadaną temp. na powrocie, ale ona będzie zmienna i zależna od temp na kotle i ilości wody podawanej na odbiory.
odpowietrznik Opublikowano 29 Października 2016 #31 Opublikowano 29 Października 2016 Naczynie układu otwartego wiadomo na zasilaniu ale czy naczynie układu zamkniętego nie powinno być na powrocie?
KubaSko Opublikowano 29 Października 2016 #32 Opublikowano 29 Października 2016 Doszliśmy do konsensusu Sambor, masz racje teraz trzeba robić instalacje idiotoodporne :) wkładkę wymieniałem jedną w ciągu 8 lat :) pozdrawiam p.s. odpowietrznik jak tak dasz naczynie to pompa może bezpośrenio "walić" w przeponę naczynia i będzie ci skakał manometr ( czyt. wahania ciśnienia). Jak na zasilaniu to naczynie tak jak narysowałeś ( do góry nogami) żeby temperatura tak nie oddziaływała na gumę.
odpowietrznik Opublikowano 29 Października 2016 #33 Opublikowano 29 Października 2016 Coś w tym stylu?)
sambor Opublikowano 29 Października 2016 #34 Opublikowano 29 Października 2016 Post 4 w temacie https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/1186-gdzie-naczynie-przeponowe/ A jak jest w kotłach gazowych, gdzie pompa jest na powrocie ? Naczynie jest podłączane za wymiennikiem kotła a pompa przed - ma to na celu zapobieżenie kawitacji na pompie.
Janusz30 Opublikowano 29 Października 2016 Autor #35 Opublikowano 29 Października 2016 Najlepsze jest to , że po roku nadal jest źle, uwagi jw Inst powinna wyglądać jak poniżej I proszę nie zamieszczać rys w pdf, tylko w jpg Witam A więc temat wykonania całej instalacji odwlekł się prawie rok bo akurat w obecnym okresie wypady roboty instalacyjne. Byłem jeszcze sprawdzić. Instalator rzeczywiście wpiął powrót z grzejników na zawór 3D podłogówki. Na schemacie wg. którego wykonywał prace było OK - tz. na zawór 3D miało trafiać powrót z rozdzielacza podłogowego. Ma być w poniedziałek więc przekażę mu Wasze uwagi. W załączniku przesyłam skorygowaną instalację. Mam tylko pytanie czy w przypadku pompy na CWU zasilanie i powrót powinien być brany z przed sprzęgła hydraulicznego i zaworu 3D termostatycznego? W instrukcji sterownika K1Pv4 jest coś takiego jak Priorytet CWU - pompy CO nie pracują aż do osiągnięcia zadanej temperatury w bojlerze.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.