Skocz do zawartości
IGNOROWANY

2 Rozdzielacze Do Podłogówki Z Zaworem Trójdrogowym Z Termostatem, Jak Poprawić Obecną Instalację.


martinek

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Pogoń tego szmaciarza. Facet jest oporny na wiedzę. W moich terenach na takiego mówią że "wyżej sra niż dupę ma".

 

Niechaj zabiera te swoje rozdzielacze wstawisz zwykłe belki z rotametrami, sprzęgło za kotłem i jedną wydajną pompę co wszystko ogarnie.

Regulacja temperatury poprzez wyłączanie pompy podgłówki nie ma racji bytu ze względu na bezwładność tego układu.

Tylko sterowanie pogodowe w kotle i regulacja przepływów zapewni równomierne ogrzewanie pomieszczeń.

Opublikowano

Dolnośląskie. Był u mnie dzisiaj, znajomy instalatora. Człowiek ma wiedzę. Ocenił podobnie co wy cały układ. Tylko u mnie jest problem techniczny. Do pieca dochodzi tylko powrót i zasilanie z jednego rozdzielacza, a drugi jest z nim połączony trójnikiem, koło pierwszego rozdzielacza. Wszystko jest schowane w podłodze, pod kaflami i żeby teraz zrobić jak mówicie trzeba ryć całą kotłownię. Dodatkowo podłączył mi pompę z pierwszego rozdzielacza bezpośrednio do pompy pieca co jest nie dopuszczalne. Ten, który był dzisiaj, mówi że jedynie co można zrobić nieinwazyjnie, to wywalić zawory 3d, to pica włoży płytkę, która umożliwi piecowi sterowanie pompą na dole - prawidłowo, a ta na górze będzie sterowana przez piec radiowo i w zależności od wskazań temperatury na dole czy górze pompy będą się właczać w zależności od zapotrzebowania. Mówił jeszcze coś o jakich siłownikach, które zapewnie, że woda nie będzie się przepychała między dołem i górą. Macie jakieś zdanie na coś takiego?

Opublikowano

Już napisałem, że przy ogrzewaniu podłogowym nie należy wyłączać pomp, one mają pracować STALE i jedynie kotłem regulować temperaturę.

Do kotłowni więc idzie para rur PEX 25 tak ? to wstaw te sprzęgło, drugi instalator o nim wspominał ?

Wywal zawory 3D i pompy z rozdzielaczy albo najlepiej oddaj "specowi" nr 1 kompletne rozdzielacze.

Wstawisz belki z rotametrami co już będzie oszczędnością bo nie mają pompy i zaworu 3D.

Zaoszczędzone pieniądze wydasz na sprzęgło i jedną pompę 80/25 która opanuje całość w 100% nawet przez te rury PEX25.

 

Odnoszę wrażenie, że ty nie chcesz poprawić tej spieprzonej instalacji tylko szukasz uzasadnienia by stan obecny mógł zostać.

Opublikowano

chce poprawić, tylko zrobić to w sumie bez potrzeby kucia całej kotłowni, gdzie mam kafle, półki itd., żeby podłączyć sprzęgło muszę wszystko doprowadzić w jedno miejsce, a to jest kucie. Co do sprzęgła, te 2 mówił, że w tej instalacji nie koniecznie jest dosyć prosta, te pompy przy rozdzielaczach  - 40 - mogą być, tylko muszą być obie sterowane przez automatykę pieca niezależnie.

Opublikowano

Hydraulik, to nic by nie chciał przerabiać nie mówiąc już o kuciu, ale go zmęczyłem i wstawi na własny koszt zwykłe rozdzielacze z rotametrami a te chce komuś wcisnąć, z pompami i sprzęgłem myśli, ale będzie automatyka sterująca niezależnie górą i dołem, no i zacząłem się modlić żeby znowu nie spieprzył. Dołączam fotki pod piecem i rozdzielacza z dołu, góra tak samo wygląda. Co z tym robić?

post-66204-0-63271300-1452711448_thumb.jpg

post-66204-0-14671500-1452711450_thumb.jpg

post-66204-0-14679600-1452711452_thumb.jpg

Opublikowano

Czy aby na pewno rura do rozdzielaczy spod kotła to PEX 25 ?

Opublikowano

Hmm, co gdzie idzie to ciężko mi powiedzieć, wszystko chowane pod płytkami na podłodze, te rury po prawej, idą do rozdzielacza tego na dole, który jest na prawo od pieca, te z lewej z tego co pamiętam idą do 2 drabinek łazienkowych - góra i dół i rozgałęzienie idzie na grzejnik do garażu, który jest obok kotłowni. Wszystkie grzejniki pracują na niskim parametrze. On mówił, żeby w tym stanie rzeczy, bez kucia dać sprzęgło, brakuje mu dwóch rur, pewnie od zasilania góry, które wychodziły ze ściany z górnego rozdzielacza..

Opublikowano

Tam masz więcej rur, ale mnie interesuje ile rur jest podłączone do króćców R i M  na rys poniżej i czy jakieś rury wchodzą bezpośrednio pod kotłem w ścianę.

To wyjścia na prawo od rury  kondensatu i podpisz na fot które to rury.

 

Dodatkowo zmierz średnicę tych rur, gdyż to pewnie fi 20 a nie 26

post-18578-0-50137500-1452765425_thumb.jpg

Opublikowano

I nie trzeba będzie nic kuć tylko instalować sprzęgło + pompę + ewentualne naczynie przeponowe i gotowe.

Opublikowano

NO, po analizie te 2 grube rury po  prawej wchodzą w co, jedna czerwona idzie na zasilanie, niebieska idzie na powrót, mają ponad 3 cm średnicy, jest po jednej róże na zasilanie i powrót.

Opublikowano

Pompa przy tych rurach to potrzeba 25/60 lub nawet 25/80. Zainstalowałbym ja w pionie pod sprzęgłem po prawej stronie na rurze powrotnej (niebieskiej). Rura zasilająca (czerwona) ze sprzęgła także po prawej. W sprzęgle potrzebny odpowietrznik i czujnik temperatury podłączony do kotła. Pomiędzy kotłem a sprzęgłem (lewa strona) wykonałbym połączenie metalowe np zaciskana miedź lub mapress. Narysować ?

Opublikowano

Ok, a pompa obiegowa za sprzęgłem ma chodzić dzień i noc - 180W, czy ma nią sterować piec? Z ciekawości jak to przedstawia się mniej więcej kwotowo w skali miesiąca z waszego doświadczenia?

Opublikowano

Zainwestuj w pompę adaptacyjną. Będzie ona tłoczyć wodę z takim ciśnieniem jakie będzie wymagane. Nie za dużo i nie za mało co będzie skutkować oszczędnościami w poborze prądu. Rysunek zrobię wieczorem jak wrócę z pracy.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.