Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Pieca Na Drzewo Oraz Bufora. Ogrzewanie Podłogowe


sieno26

Rekomendowane odpowiedzi

Boiler na 300l za 1000? To chyba nie nowy.A na ten bufor jesteś zdecydowany? Ile litrów?

Swoją drogą masz podobne dylematy jak ja kilka lat temu,też na szybko i bez kasy trzeba było się na coś zdecydować, o buforach coś tam poczytałem no ale ze człowiek nieufny a w dodatku każdy hydraulik mi to odradzał i patrzył jak na idjote to wkoncu wstawiłem boiler 140l i piecyk ds10kw który nie spodobał się wójowi i wyrzucił po roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farmkam,też fachowcem nie jestem  ;)

Podaj konkretny powód czym różni się HG od dolniaka z ceramiczną komorą dopalającą i pw ?  :huh:

Tu masz nie typowy HG  http://www.guntamatic.com/nc/scheitholzheizung/biosmart-1422-kw/

Myślisz,że komora dopalająca musi być pod komorą załadunkową? :blink:

To może taki

http://heizkessel.org/produktubersicht/drummer/

Są to twoim zdaniem HG ? Czy generalnie uważasz,że dolniaki ?  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler nowy z dwiema wężownicami, a co do bufora to nastawiam się na 1000l.

Co do pieca to już sam niewiem jaki wybrać, czy większy np 21-25kW ze względu na większy załadunek (polana ponad 40cm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to bardzo dobre dolniaki co nie oznacza że są gorsze od hg.

Czy chcesz mi udowodnić że dobry dolniak jest lepszy od hg? Być może nie miałem nigdy doczynienia z takowym.

SENIO26! Tak teraz przeczytałem jeszcze raz ten wątek i w zasadzie z grubsza już na wszystkie pytania masz odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

No widzisz kolego,to są jedne z NAJLEPSZYCH KOTŁÓW  HG NA TEJ PLANECIE !!!

1 to Guntamatic Biosmart za jedyne 4991 €+ VAT http://www.guntamatic.com/uploads/tx_sbdownloader/Preisinformation_BIOSMART_01.pdf

z laboratoryjną sprawnością w granicach 95 %  :D

2 Lopper Drummer,najcięższy i najbardziej solidny=10 lat gwarancji na spawany korpus i jedyny z rusztem ceramicznym,cena ok. 10 tysi €

W naszym kraju raczej nie dostępne=kto by to kupił  więc nie dziwne że nie miałeś z nimi do czynienia  :D

Widzisz kolego nie sztuką jest tu coś napisać o czym nie masz za wiele pojęcia,w ten sposób kolega sieno nigdy nie będzie wiedział co ma kupić. :huh:

Napiszę jeszcze specjalnie dla ciebie,to czy kocioł ma ceramiczną komorę dopalającą z boku komory zał.,czy pod nią nie odgrywa żadnej roli,choć to ostatnie jest tańsze w produkcji .

I jeszcze raz każdy hg jest dolniakiem,każdy dolniak z ceramiczną komorą dopalającą i pw jest hg,tu nie ma żadnej wielkiej techniki kosmicznej to jedynie propaganda przemysłu,niestety zbyt wielu w to wierzy. :D

Tak dokładnie rzecz biorąc żaden hg nie jest kotłem w pełni wykorzystującym zjawisko zgazowania,to zbyt uboga konstrukcja,ale to już pewnie dla ciebie za dużo bajek.

Oczywiście nie zniechęcam i zachęcam do dalszej dyskusji,a kolega sieno musi również nauczyć się odróżniania konkretnej wiedzy od fantazjowania,w końcu to forum a nie "Poradnik Instalatora" :D

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kufer, chciałem mu wskazać tylko kierunek,jak przeczytałem o dmuchawie to byłem przekonany że chce jakiegoś smieciucha,dopiero potem doczytałem że już było wyjaśnione co i jak.

A co do procesu zagazowywania to coś tam tematu liznołem,nawet taką prymitywną gazowarke zrobiłem na cele doświadczalne.

Swoją drogą porównywanie kotła za 10tys Eur.do innego za 5 tys. PLN. Jest według mnie niezbyt obiektywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobiłeś zgazowarkę,to wiesz dokładnie o czym piszę w co jednak trochę powątpiewam,tak wynika z twoich wypowiedzi. ;)

Cena jest tylko wyznacznikiem jakości,użytych materiałów, miejsca produkcji,i.t.d.=to samo produkowane u nas byłoby sporo tańsze,proces zgazowania przebiega tak samo w tych kotłach co wymieniłem i tych co uprzednio. ;)

Kolega chce dużą komorę zał.,ale taka jest tylko w kotłach dużej mocy.

Chce bufor 1000 l. ,ale duży kocioł go szybko załaduje=może nie starczyć ciepła na całą dobę.

Nie chce wężownicy, bo ma tani 300 l. bojler,jeśli nie wymieni=zużyje całej wody w ciągu 48 h. ma problem=bakteria legionella mu zacznie do płuc włazić podczas prysznicu  :D

Jeśli weźmie bufor 1000 l. z wężownicą,jeszcze szybciej braknie ciepła po wygaszeniu kotła.

Widzisz że łatwo mu nie jest doradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już że ja niedowiarek i jak czegoś nie pomacam to nie uwierzę,ale jak wiesz lepiej.

A kociołek to najlepiej jest dobierać tak żeby jednym załadunkiem sobie bufor naładować.

Jak chce mieć dobrze zrobione to sobie musi to policzyć.

A ty jaki masz buforek i co nim gonisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w co chcesz wierzyć?Co mam wiedzieć lepiej?

Przeczytałeś mój poprzedni post?Dlaczego ma być za 1 załadunkiem=bufor musi pokryć przez resztę doby zapotrzebowanie na ciepło.  ;)

Jak ma policzyć,jak sam błądzi,a fachowcy z jego okolicy widzą taką "cudowną technikę"=bufor, pierwszy raz na oczy?  :blink:

Mam 1000 l. gonię kotłem 10 kw. na drewno typu waldii,patrz tu 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8615-kocio%C5%82-w%C5%82asnej-produkcji-wasza-opinia/page-98

albo tu https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/20130-problem-z-temperatura-kot%C5%82a/page-12?

reszta na You Tube

W przyszłym roku dokładam następny 1000 l. z wężownicą cwu oczywiście :D   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o tą gazowarke której istnienie podważasz,ale w sumie nie mam się czym chwalić więc- nie było tematu.

Odnośnie bufora.Owszem powinien pokrywać przynajmniej dobowe zapotrzebowanie ale przyznasz że fajnie jest jeśli jednym załadunkiem ładujemy go do pełna i zapominamy.A w przypadku autora wątku aż tak dużo tej energii nie będzie potrzebował bo dom nowy i większość w podlogowce. Ale to tylko takie gadanie.Musi dać konkrety co ma i ile chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ok. nie ma tematu.

Powinien?To gdzie twoim teoretycznym zdaniem jest komfort użytkowania bufora=rozpalać 2 razy dziennie? :huh:

Autor wątku chce kocioł 21-25 kw.,weźmy np. MPM ,ten ma teoretycznie 85 l.

Choćbyś narobił w portki :blink: ,to nie załadujesz bufora 1000 l. ,a gdzie te cwu 300 l.

Sam widzisz że, się nie da  :D

Na jego miejscu jeśli chce palić tylko drewnem,porozmawiałbym z szefem tej firmy,żeby co najmniej takiej wielkości,a jeszcze lepiej 120 l.komorę zał. wsadzić do kotła 10-14 kw.

Oczywiście dopłata będzie na pewno solidna=więcej roboty+ materiał,ale będą to rozsądnie zainwestowane pieniądze,jeśli taka możliwość jest.

Ta operacja wydłuży czas palenia przy 1 podłożeniu do co najmniej 10 godz.,a resztę na pewno pokryje bufor  :D

Jak widzisz nie ma takich kotłów na polskim rynku,bo polski rynek to palenie wunglem,co najwyżej wungiel+ drewno,a tym na drewno chcą wcisnąć na chama, technikę promów kosmicznych=HG,te mają już sporo większą komorę,ale tylko te najlepsze m.i.n. te które mylisz  :D

Lopper ma na 15 kw. komorę 140 l.,to już jest całkiem przyzwoicie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Doradzicie czy taki zbiornik 2000l chromonikiel jak na zdjęciu po wzmocnieniu nada się na bufor w układzie zamkniętym?? Mam go za darmo bo u rodziny leży i fajnie jak by dało się coś z niego zrobić. Wagowo nie jest ciężki tzn leżąc, sam jestem w stanie go ruszyć.

Co doradzicie??

 

post-66062-1454314818,8996_thumb.jpgpost-66062-1454314832,8833_thumb.jpgpost-66062-1454314850,6276_thumb.jpgpost-66062-1454314866,3977_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysl upadł z tym zbiornikiem. Scianka 2mm go raczej wyklucza.

Doradzcie jakie rozwiazanie wybrac zeby miec zapas wody. Drzwi mam 80cm i plytki pod sufit w garazu wiec wolalbym nie wywalac ich i futryn.

Zbiornik o wiekszej pojemnosci niz 1000l mozna rozciac w kilku miejscach by go przepchac przez drzwi??

Czy tandem dwoch buforow lepiej zrobic??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj adama_mk na FM ma doswiadczenie w tym temacie. Albo zadaj pytanie w watku o buforach ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zbiornik 1000l zamówiony 205cm wysokości.

Na jakich wysokościach zaproponowalibyście zasilenie z kotła (30cm od najwyższego punktu będzie ok?) bo powrót to chyba raczej na samym dole. Oraz podłogówka i powrót z grzejników drabinkowych które myślę grzać na max 40'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zbiornik się spawa. 1000l z obłymi dennicami ścianka 10mm :rolleyes:  Wspawane będą także sztuce 2" z kolanami w kształcie Y pod przyszłościowo drugi bufor 1000l. Piec stoi w kotłowni i czeka na towarzysza  :D  :D  Zasilenia z kotła dałem dwa jeden ok 15cm od góry a drugi ok 30cm. Odbiory z grubsza na górze. Już się nie mogę doczekać montażu i odpalenia :)

Mam jednak dylemat jakiej średnicy dać zawór ESBE od bezpiecznego powrotu. Rury do bufora będą 6/4 oraz czy przez taki zawór przechodzi grawitacja?? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Grawitacja przez zawór TZM nie przejdzie. Będzie trzeba wykonać "omijaka tzw bypass" za pomocą zaworu zwrotnego klapowego 6/4". Przy wyłączonej pompie kotłowej grawitacja pomiędzy kotłem a buforem będzie pracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za wyjaśnienie. Mógłbyś w prosty sposób naszkicować jak to powinno wyglądać? A co do średnicy tego zaworu to jaka jest wskazana??

 

Chodzi o bypass na powrocie na którym będzie zawór odcinający - zawór ESBE - pompa - kocioł a (pod nimi) zawór klapowy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego. A możesz jeszcze doradzić jakiego przekroju zawór ESBE kupić? 

 

Chyba głupie to pytanie bo skoro pompa na powrocie będzie pewnie na 1" bo większa to i mocniejsza a to chyba niepotrzebne to cały bypass będzie na 1". Zgadza się??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na bufor przewidziałem zawory kulowe tylko niewiem czy jest sens dawać je także na kocioł na zasilenie i powrót razem z śrubunkami ocynkowanymi wkrętno-nakrętnymi??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.