Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ekogroszek + 100% ogrzewanie podłogowe


Mikebambo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Nazywam się Michał i jestem instalatorem, ale mam małe doświadczenie w montażu piecy na paliwa stałe, dlatego bardzo proszę o pomoc. Na prośbę znajomego mam zamontować kocioł na ekogroszek. Mam już za sobą dwie czy trzy kotłownie na ten rodzaj paliwa, ale w tym przypadku inwestor ma tylko ogrzewanie podłogowe i oczywiście zbiornik na cwu. Piec jest używany, z zewnętrzna wezownica schladzajaca. Takie źródło zasilania ma popracować 1-2 sezony, ponieważ niedługo dom uzbrojony będzie w instalację gazowa. Szukam schematu, który pomoże mi wskazać miejsce zaworu 3 i 4 drogowego, gdyz nie mam pomysłu jak to najrozsadniej wykonać. Czy zastosować sam zawór czerodrogowy na podłogowke? Czy może zainstalować zawór czerodrogowy a za nim trojdrogowy na podmieszanie podłogi? Będę bardzo wdzięczny za wszystkie rady. 

 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor, bardzo dziękuję za odpowiedź. Brałem pod uwagę takie rozwiązanie, tymbardziej, że inwestor kupił kompletna kotłownie po demontażu i ma kilka pomp :) także finansowo dla niego bez różnicy. Instalacja ta ma posłużyć rok/dwa. Pytanie mam jeszcze odnośnie grupy bezpieczeństwa. W kotłach gazowych przyzwyczajony jestem do montażu naczyń i zaworów bezpieczeństwa na powrocie, natomiast w kotlach na paliwo stałe spotkałem się z opinią, że należy integrować je z zasilaniem. Jakieś sugestie? Pozdrawiam Cię 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej masz wersję z zaw 4-D, to dobre rozwiązanie, ale wymaga 3 pompa - na grzanie CW, na podłogówkę i na ochronę powrotu kotła
2 wersje albo do układu otwartego albo do zamkniętego
1218550323_zaw4-Djedenobieg(2).jpg.74dcd0b23671ac2d293145117d255a0b.jpg
131112881_zaw4-Djedenobieg(3).jpg.3bd1be4c931017280b1d8fe92a1afe46.jpg
Robiłem u siebie instalacje(otwartą)według tego schematu,tylko CWU i grzejniki na zaworze 4-drogowym. Kocioł Skamp ekogroszek. Wszystko działa jak należy.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ja mam zrobione na 2 pompach czyli jedna chodzi stale i zabudowana na powrocie i ochrona powrotu jest zapewniona przez bojler , natomiast w podłogówce jest druga razem z zaworem 4 drogowym i nim reguluję temp zasilania (28-32 st) działa to bezbłędnie a na powrocie jest ok 53-57 stopni przy zadanej kotła 65 stopni .ten bojler to taka namiastka jak by bufora i piec nie ma skoków od max do min tylko płynnie pyka sobie na średniej mocy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie podstawowe - jak wygląda instalacja - jak przykładowo mamy 1 obieg - to OK ściągamy graty, wpinamy kocioł gazowy, jak mamy 2 obiegi (góra, dół) może lepiej podpiąć to przez sprzęgło - wtedy ściągamy kocioł, puszczamy gazówkę i nie ma kolejnych przeróbek.
Bojler na stałe + płynna regulacja to najlepsze rozwiązanie dla układu z ekogroszkiem - tylko pasuje mieć zawór antyoparzeniowy do CWU.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zrobione na 2 pompach czyli jedna chodzi stale i zabudowana na powrocie i ochrona powrotu jest zapewniona przez bojler , natomiast w podłogówce jest druga razem z zaworem 4 drogowym i nim reguluję temp zasilania (28-32 st) działa to bezbłędnie a na powrocie jest ok 53-57 stopni przy zadanej kotła 65 stopni .ten bojler to taka namiastka jak by bufora i piec nie ma skoków od max do min tylko płynnie pyka sobie na średniej mocy .
U mnie temperatura powrotu jest równa temperaturze wody wychodzącej z kotła.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fachowcy moi drodzy. Wstawiam zdjęcie zaworu schladzajacego, który został z demontażu. Posiada on trzy wyjścia plus wezownice (z wlotem i wylotem). Zastanawiam się teraz jak to wykorzystać. Jako takie doświadczenie z kotłów gazowych sugeruje mi żeby górny krociec wykorzystać na zasilanie a dolny na powrót i wykorzystac ten element na zasadzie "sprzęgła" . Z niego pompy podsysalyby czynnik odpowiednio na cwu i co. Czy jednak raczej dolny krociec spożytkować na osobna nitke zasilania np do podlogowki? Z reguły spotykałem zawory schladzajacego z jednym wejściem i wyjściem. Dzięki za zainteresowanie tematem

IMG_20190916_094743.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sambor napisał:

To trzeba 1 wyjście zaślepić i będą tylko 2 - wejście i wyjście

A tak z innej beczki - ten kocioł może pracować w układzie zamkniętym?

Wiem, że kocioł chodził w układzie zamkniętym. Dostałem teraz zdjęcia od kolegi, które otrzymał właśnie od poprzedniego właściciela kotła. Na fotkach widac, że poprzedni instalator właśnie dolny krociec łączył z powrotem. To ta ocynkowana gruba rura :

190916_104528_3.jpeg

190916_104528_1.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.