Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Początki Z Kotłem Krzaczek Skg Lux 24


danielb406

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Po wielu latach pracy dużo za małego Camino kupiłem kocioł Krzaczek SKG LUX 24. Poza dużo szybszym i bardziej efektywnym paleniem otworzyło mi to szereg możliwości oszczędzania. Oprócz czasu (rozpalam rano i na te 6-8 godzin spokój) :) , odczuwalnie zużywam mniej węgla (Tylko, że prawdziwej zimy jeszcze nie ma :P). Dom jest duży go ogrzewane są 2 kondygnacje po 95m2, oraz pomieszczenie 27m2 na parterze niepełnym. Budynek nieocieplony, brak jest nawet styropianu między cegłą (tylko wolna przestrzeń). Okna w 2/3 wymienione. Po prostu trzeba dużo palić....

Paląc z wentylatorem mam wrażenie, że bardzo szybko się wypala towar, a kombinowałem z różnymi prędkościami. Ostatnio jednak zacząłem palić w taki oto sposób: Rozpalam od góry z pomocą wentylatora, rozpala się bardzo wolno...gdy dojdzie do zadanej temperatury uchylam wtedy klapkę w drzwiczkach dolnych i już bez pomocy wentylatora piec trzyma bardzo długo, sporo dłużej niż zamknięta klapka dolna + wentylator. Oczywiście temperatura jest wtedy wyższa od zadanej, w sposób kontrolowany tylko szczeliną klapki, zwykle wyższa te 10 stopni. Dodam, że piec jest czyszczony przeze mnie co 2 dni cały bardzo dokładnie.

Czy ktoś może podpowiedzieć jakieś szczegóły w paleniu od góry, w związku z wentylatorem - szybkość nadmuchu, histereza, przedmuch/bez wentylatora - szczelina klapki w zależności czy rozpalanie, czy koniec palenia, może jakieś sprawdzone sposoby, by szybciej się rozpalało od góry, bo czasami to mi nawet potrafiło zgasnąć jak źle ułożyłem drewno grubsze na węglu. Jak czyścicie efektywnie ściankę na wprost drzwiczek pieca :)?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Krzaczka SKG 12 Kw. Tez pale od góry. Ja rozpalam w ten sposób że na wegiel sypie 3 łopatki małe pelletu 8 mm, rozpałka i podpalam. Otwarte mam lekko dolne i zasypowe drzwiczki. Gdy załączają się pompy drzwiczki zamykam i odpalam dmuchawe. Wpa 120. Jest ona za mocna. Ale pozmieniałem w ustawieniach. Tzn.siła nadmuchu 1 i nadmuch 0. Przysłoniłem klapką wentylator zostawiając ok. 2 cm szpary. Przedmuchów brak. I w ten sposób zasypem pale 11 godz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej niż te 20kg  nie wsypywałem, jak przyjdą mrozy i trzeba będzie palić non-stop to pewnie sprawdzę maksymalną pojemność. U mnie jest to rzekomo 42kg, ale to pewnie orientacyjnie napisane. Również przepalam tylko, 23 stopnie to max temperatura jaką potrzebujemy. Najlepszy wynik po wsypaniu około 20kg węgla to 8h palenia przy temperaturze powyżej 50 stopni, potem zaczęła powoli spadać. Dom duży, piec duży to i spalić coś tam musi, trzeba się z tym liczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.