Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Slim 17Kw Muli Flam Na Pellet


Dzi4d3k

Rekomendowane odpowiedzi

To ciśnienie na manometrze to ciśnienie instalacji, w podłogówce i jest ok. Kocioł pracuje w systemie otwartym i ma 0 ciśnienie.

Czyli ustawienia kotła są ok, tylko jak zrobić, by on nie grzał non stop, tylko z regulatorem pokojowym? A ta tygodniówka, ktoś się tym bawił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ustawieniach sterownika w menu instalatora jest opcja regulator. Po wyborze regulatora pojawia się do wyboru z wygaszaniem lub bez. Wtedy wraz z regulatorem kocioł będzie pracował z wygaszeniem.

Tygodniówką rok temu się bawiłem, w określonych godzinach konkretnego dnia kocioł pracuje lub nie :) np. możesz ustawić, aby codziennie od 8 do 16 był wygaszony :) bez względu na temperaturę w domu.

Hmm.. tak właściwie to bardzo dobrze jest opisane w instrukcji od sterownika ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy sas multi ze sterownikem st-450 z pid praca na pid chodzi mi jak ustawić histereze kotła żeby np.dobijał do 80 a potem spadał do 40 i ponownie sie rozpalał. Pytam bo teraz dobije do zadanej przebije kocioł o 5 przejdzie w podtrzymanie i sie wygasi poczym spadnie o 2 i rozpalanie.Dodam że odbiór jest mały bo sama podłogówka w domu z regulatorami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trybie PID nie ma możłiwości ustawienia histerezy C.O. Jest to na sztywno ustawione na 2*. nawet w ustawieniach serwisowych nie widziałem tego. Możesz co najwyżej w trybie nadzoru ustawić większą histerezę... teraz chyba da się ze 30* ale nie dam głowy uciąć. 

Po za tym na PID w nadzór wchodzi tylko raz, a potem trzyma zadaną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam!

Zbliża się powoli kolejny sezon grzewczy ;-) czy ktoś z Was z Użytkowników palnika multiflame palił na nim pelletem gr. 8mm? Jak się paliło? Jak się ślimak zachowywał? nie zerwało zawleczki? 

swego czasu miałem ze 100kg tego 8mm i wydawało mi się, że on trzeszczy w tym ślimaku... albo mi się tylko wydawało :)

Jakie jest Wasze zdanie ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja też mam pytanie co do tego palnika multiflame. Czy jest on rzeczywiście samoczyszczący?

Czy nie zalega w nim popiół, jakieś zgorzeliny pelletu.

Czy może jednak trzeba ingerować w jego czyszczenie.

Czy w sas bio solid można palić np: żytem itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

W tym sezonie jest lepiej - 30kg na dobę, 185m kw podłogówki + 2 grzejniki łazienkowe, 22C w domu. Do tego cwu 300litrów na 45C. 

Nadal o jakieś 10kg więcej niż bym chciał, zwłaszcza przy takiej temperaturze (4-5C w dzień i ok. 0C w nocy). Mam jeszcze nieocieplone poddasze (nieużytkowe, strop nad piętrem ocieplony 10cm styropianu) i nieocieplone kanały od wentylacji mechanicznej, do końca miesiąca to załatwię to może jeszcze trochę spalanie spadnie.

Grzeje 24h na dobę bo z żoną pracujemy w domu.

Trochę się bawiłem ustawieniami z menu serwisowego - niby palił mniej, po ograniczeniu liczby obrotów i pracy wentylatora, temperatury spalin do 160C, i czasów podawania i przerwy robiło się sporo sadzy, piec na drugi dzień po wyczyszczeniu był już cały czarny, dym z komina zamiast prawie niewidocznego był czarny. 

Teraz mam ustawione tak:

- max obroty na 1600

- minimalna temperatura kotła 45C

- max. temp. spalin 180C

- wsp. wentylacji -18

- podawanie 0

 

Na podłogę idzie 30C. Zadana kotła 60C. Histereza podłogi 3C bo lubię chodzić po ciepłym. 

Mam regulator pokojowy Salus. Ciekawe, że jak ustawię na piecu pompy równoległe, to po osiągnięciu zadanej w domu (22C + 0,2) wyłącza piec i trzyma go wyłączonego, temperatura pieca spada nawet do 30C ale póki zadana temperatura nie spadnie do 21,6C to go nie odpali. Ale już jak mam priorytet bojlera, to działa tak jakbym chciał - temperatura pieca spadnie do 45C do go odpala i grzeje do 60C. Na zaworze na podłogówkę spadnie do 27C to też dogrzewa. Ta pierwsza opcja, z wygaszaniem pieca nawet do 30C nie podobała mi się - piec długo się nagrzewał i żarł pelletu jak wariat.

Pytanie: czy możecie zmieniać granulację paliwa w menu serwisowym? Ja mam ustawioną "grubą" granulację i nie da się tego zmienić.

 

Palę pelletem (chyba) średnim, 800zł na tonę, a w tym roku przez te ograniczenia w jakości kotłów sporo ludzi przerzuciło się na pellet i ten od razu zdrożał. Rok temu za to samo płaciłem 700zł.

 

Dzi4d3k a Ty jak tam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

Aktualnie palę w trybie manualnym i w pracy ciągłej - kocioł pracuje cały czas i pompki chodzą na okrągło. Palę tak od 9 listopada i schodzi mi 22-25kg/doba.

Grzeje dom (zgodnie z opisem pod awatarem) oraz CWU 250l do 56st.

W domu stałe 23,5st ^^

MANUALNE: CZAS PRACY - 2s, CZAS POSTOJU -9s, CZAS PRACY W PODTRZ. - 3s, CZAS PRZERWY W PODTRZ. - 2min 00s., WENTYLATOR - 23 BIEG, CZAS PRACY W PODTRZYMANIU 10sek, CZAS PRZERWY W PODTRZYMANIU 2min00sek

MANUALNE: RUSZT - 4 min, RUSZT W PODTRZYMANIU - 15min, histereza CO - 10*, Zadana CO - 65*

pogodówka +10-30*, 0-32*, -10-36*, -20-40*, regulator w menu zaworu - regulacja proporcjonalna

 

Chciałem zmienić trochę PID w ustawieniach serwisowych - wprowadzić korektę wentylatora... ale jak zmieniłem samie biegi to nic to nie dawało ;) Wiesz może na jakim biegu ile tych obrotów jest ? :) albo jak to sprawdzić?

Granulacji nigdy nie zmieniałem, gdzieś czytałem (może w instrukcji), że granulacja drobna jest przeznaczona na owies i tego typu.

 

Ustawienia manualne trochę od ludzi z Recalarta zerżnąłem. Oni to w ogóle przy moich parametrach to połowę tego spalają co ja ;-) mają większe możliwości ustawień ręcznych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, nieźle. Fajna temperatura i spalanie. Dzięki za te parametry - nic tak nie wkurza jak "spece" na forach co chwalą się jakie to mają niskie zużycie, ale żaden nie napisze jakie ma ustawienia. A jaka jest rzeczywistość to już inna sprawa. To jak mój znajomy, który jak ktoś mówił, że zarabia 30zł na godzinę odpowiadał "a ja 40zł", a po chwili dodawał "w 2 godziny"... I w całym tym wątku też są mądrale którym piec nic nie spala a w domu sauna. Jest tak jak ten gościu z Twojego linka pisał, że chyba wstyd się przyznać ile faktycznie piec spala :)

Też spróbuje na manuala w takim razie zgodnie z Twoimi nastawami. Tylko ja nie mam czujnika zewnętrznego i pogodówki ustawić nie mogę. Żałuję trochę że mój hydraulik zamówił mi piec z tym tech450zpid, choć w podobnej cenie miałem z Recalartem, a 2 miesiące po moim zamówieniu pojawił się tech550zpid. Ale mój hydraulik zna ten 450 i ten zamówił, a ja się w tamtym czasie w ogóle nie znałem, a poza tym miałem ważniejsze sprawy na głowie niż sterowniki do kotłów. 

Dzięki!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inne:

Moc maksymalna Palenie

- podawanie 2s                           lub   3            lub    4

- postoj podajnika 10s                        15                   20

- czas postoju rusztu 3 min

- czyszczenie rusztu 1 

- moc wentylatora 54%

 

Podtrzymanie

-praca podajnika 8sek

- postoj podajnika 6min

- postoj rusztu 15min

- czyszczenie rusztu 1

- moc wentylatora 30%

 

co do ustawień wentylatora, nie wiem jak wysoki masz komin, jaki ciąg, czy masz zawirowacze itd 

zmień te ustawienia i spróbuj.

 

To kiedyś podał nastawy Robik na 14kW w recalarcie. Ja mam 17kW, ale aktualnie daje mniejsze podawanie - nie jest tak zimno ;)

Możesz to spróbować. No i wentylator samemu dobrać. Musi być długi jasny płomień bez dymu i nie postrzępiony.

U mnie podtrzymanie jest krótsze, a częstsze - obawiam się, że przy dłuższym zgaśnie żar i zawali mi popielnik ;) Recalart ma też kontrolę żaru - jak wygaśnie to kocioł się rozpala na nowo, więc są większe manewry testowania podtrzymania i bezpieczniejsze ;)

 

EDIT: co do czujnika zewnętrznego to można go zawsze dokupić i zamontować ? :) jak dla mnie to spoko sprawa - zawór sam reguluje wodę wypuszczaną na grzejniki w zależności od temperatury zewnętrznej. 

EDIT2: Wiesz gdzie sprawdzić te obroty ? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wiem nic o tych obrotach na poszczególnych biegach. U mnie w okolicy byłem pierwszy z kotłem na pellet, teraz dopiero 2 kolejnych kupiło, w tym 1 właśnie SAS BIO tylko już Efekt.

 

A do tych nastawień to masz regulator pokojowy włączony czy nie? I pompy równolegle czy priorytet bojlera? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulator pokojowy włączony - dokonuje mi korekty na zawór, czyli jak w domu spadnie temp. o 0,1st to do zaworu dodaje 1st, jak w domu podniesie się temperatura o 0,1st to zawór się przymyka o 1st.

Kocioł pracuje w trybie "pompy równoległe".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile czasu powinna trwać aktualizacja oprogramowania. Próbowałem wczytać wersje 256.51.94 do sterownika ST-450ZPID. Niby robię zgodnie z instrukcją ale nie wiele się dzieje. Resetuje z przyciśniętą gałką, następnie jest PIP raz potem jeszcze raz PIP i nic - sterownik wyłączony. czekałem 15 minut i nic.

 

Który pik ma być na pendrive: ten spakowany w ZIPie czy sam plik 450eboot.bin ??

 

Mam wersje 256.51.64 - zastanawia mnie co zmieniło się w tej nowszej. 

 

P.S - podziękowania dla autora tematu i innych forumowiczów - wiele się dowiedziałem a ustawienie współczynnika wentylacji zmieniło piec z "narwanego mustanga na dostojnego araba" :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aktualizację wgrywasz rozpakowaną na CZYSTEGO pen-drive :) inaczej nie odczyta.

Aby aktualizowało to musisz całkowicie wyłaczyć kocioł z zasilania np. prztyczkiem na listwie. Potem trzymając gałkę włączasz zasilanie. Trzymasz gałkę, aż zacznie "pipczeć" :) wtedy możesz puścić, aktualizacja trwa z minutę lub krócej. 

A... i spisz wszystkie ustawienia, bo wszystko leci w kosmos... nawet to co zmieniłeś w ustawieniach serwisowych.

Po aktualizacji musisz też ustawić w menu serwisowym moc kotła oraz rodzaj palnika. Przed aktualizacją spisz te ustawienia. Kod 5164.

 

EDIT: Pisałem ostatnio do serwisu jakie zmiany wprowadza najnowsza aktualizacja, ale... niestety nie odpowiedzieli mi ;)

Co do PID to wg mnie powinien zostać jeszcze dopracowany ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zaktualizować po walce z kilkoma pendrive. Musi być sformatowany w systemie FAT32 bo inaczej zgłasza błąd w postaci ciągłego pisku!!!

Wersja 256.51.94 chyba ma opcje wygaszania pieca przez sterownik. Nie pamiętam czy było to w poprzedniej wersji. Ustawienie to jest w menu instalatora ->Urządzenie regulatora pokojowego ->Regulator pokojowy TECH i wtedy pojawia się opcja z wygaszanie lub bez.

Nie ma o tym ustawieniu nic w instrukcji a zakładam że pod pogrzaniu pomieszczenia wygasi piec. Zastanawia mnie czy uruchomi się rozpalanie jeżeli temperatura CWU spadnie o histereze czy grzanie wody będzie działało tylko w czasie mrugającego "P" (niedogrzanie pomieszczenia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta zmiana została wprowadzona już rok temu :) trochę o to walczyłem ;-)

Żeby działało na dom i na CWU to menu istalatora w opcji CWU też wybierasz z wygaszaniem i wtedy kocioł odpala się na dogrzanie wody i domu :)

Jak chcesz aby kocioł chodził na stałe to musisz z regulatora i cwu zaznaczyć "bez wygaszania"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacje razem z piecem mam nową bo zrobioną końcem 2016 r. Tak mi się wydawało dziś się mocno zdziwiłem gdy dokupiłem moduł ST-505.

Chyba dostałem piec z wyprzedaży magazynowej bo mój sterownik Tech ST450zpid jest na stronach producenta w archiwum. Teraz mój rodzaj pieca (Bio Multi) sprzedaje już ze sterownikiem TECH ST-580zPID. I tu jest pies pogrzebany.

 

Dokupując w/w moduł od obsługi internetowej - w przypadku "starego" pieca - możemy się jedynie zalogować na stronę (http://zdalnie.techsterowniki.pl) gdzie w zasadzie nić nie można wyregulować a do tego nie wyświetlają się parametry pracy pompy.

Moje rozczarowanie wynika z tego iż wypatrzyłem stronę emodul.pl gdzie dosyć sprytnie można zarządzać piecem a do tego jest aplikacja na smartfona - w tym przypadku jest sens inwestować 500 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może jest możliwośc zmiany sterownika ST-450zPID na ST-580zPID

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już musisz rozmawiać ze swoim dostawcą kotła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje autorowi za ustawienia. swoje podalem w innym poscie. moze autor sprobowac ustawic podtrzymywanie jak u mnie czyli praca 5sek a przerwa 6min(pellet niby jakis z certyfikatami A1) to jeszcze mniej bedzie schodzilo. Ja natomiast wyprobuje opcje z mniejszym podawaniem podczas pracy. Ciekawe jaki bedzie efekt. Osobiscie rowniez odradzam PID (u mnie spalanie w okolicach 50-60kg), ustawienia manualne okolo 30kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź :) swego czasu próbowałem 8sek co 6 min., ale temperatura spalin schodziła mi poniżej 60st i bałem się, że mi zgaśnie ;-) brakuje nam opcji takiej jak kontrola spalin. Gdy w podtrzymaniu po zasypie opału temperatura spalin nie urośnie to kocioł powinien się wygasić i na nowo rozpalić :)

a jak u Ciebie temperatura spalin w podtrzymaniu ? 

Na palnik 17kW praca to : 2sek co 6sek lub 3/9 lub 4/12 ale aktualnie i tak nie ma mrozów za bardzo. Niektórzy zalecają 2/8s lub 3/12 lub 4/16s :)

Do tego jeszcze indywidualnie wentylator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czasem grafika pokaze wiecej niz slowa. w zalaczniku ostatnia doba spalania. tam gdzie temp jest powyzej 55stopni mamy do czynienia z podtrzymywaniem w moim wykonaniu (opisalem w innym poscie). Z tego co widac nie schodzi ponizej 60 stopni ale fakt, troche siedzialem nad tym bo wczesniej mi piec gasl przy dluzszych czasach. Btw ta klapka na dole gdzie jest popiol jest uchylona tak na 1,5cm (zalecenie SAS).

post-75206-0-92875800-1511786826_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SAS zalecił klapkę otworzyć? 

Z wykresu wychodzi, że trochę schodzi poniżej 60st, ale trzyma się. Nie do końca rozumiem co się dzieje w godzinie 6-9, 12-15... i inne tego typu fale :)

Fajne te wykresiki na tych 550 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.