Skocz do zawartości
IGNOROWANY

SAS Bio Slim - ustawienie podłogówki


przemek111

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsza zima przede mną, wcześniej mieszkałem w bloku i nie do końca jestem pewny jak zaplanować ogrzewanie w mojej obecnej sytuacji.
Piec na Pellet Sas Bio Slim + ST 450-PID
Ustawienia fabryczne
  • Na dole podłogówka (we wszystkich pomieszczeniach poza sypialnią) + 3 grzejniki (2 łazienkowe + 1 w sypialni).
  • U góry (poddasze użytkowe) tylko grzejniki + podłogówka w łazience.
Aktualnie mieszkam na dole (góra do wykończenia).
  • Czy wystarczy że wyłączę cyrkulację podłogówki w łazience u góry oraz zakręcę wszystkie grzejniki u góry na głowicy termostatycznej czy lepiej wyłączyć całkowicie pompę od CO (ale wtedy nie będzie obiegu na wszystkich grzejnikach). Chodzi mi o to czy sam obieg CO przy zakręconych grzejnikach generuje niepotrzebne straty opału.
 
Posiadam Sterownik Tech St-292 z czujnikiem temperatury, ale nie używam go ponieważ na dole przy ogrzewaniu podłogowym łapałby temperaturę podłogówki a sterował ogrzewaniem grzejników u góry. Będę musiał go zamontować dopiero przy użytkowaniu góry.
  • Niestety nie mam założonego sterowania ogrzewaniem podłogowym. Planuje obserwować jak to wszystko się nagrzewa i sterować przepustowością danej sekcji.
  • Czy w obecnej sytuacji możliwe jest zamontowanie sterowania ogrzewaniem podłogowym z regulatorami radiowymi i czy byłoby to najlepsze rozwiązanie czy jeszcze się wstrzymać i obserwować spalanie ? Nie mam problemu z doglądaniem i ustawianiem pracy pieca choć wiadomo że automatyka byłaby wygodniejsza
 
Dziś rano zauważyłem że na pompach równoległych dom został na grzanych ale rano już piec był wygaszony i na CO 30 stopni tak jakby przestał pracować, ale po włączeniu tryb ogrzewanie domu uruchomiło się rozpalanie.
 

S2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 Grzejniki u góry mozesz zakręcić i tak samo podłogówke w łazience. 

2 regulator mozesz podłączyć po to aby kocioł włączał oraz wyłączał sie od temperatury jaka masz w pomieszczeniu na dole .

Ogolnie sterowanie temperatura podłogi mozesz ustawic z pogodowki ale musisz mieć wtedy zawor 3d z siłownikiem i podłączony czujnik temp zewnętrznej . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź.

Sterowanie podłogówką mam manualne i obserwuje jaka temperatura idzie na podłogówkę.

Czujnik zewnętrzny temperatury mam wiec opcja porodówki wchodzi - zostałby montaż zaworu 3d w tym miejscu.

Czy adaptacja systemu do sterowania podłogówką radiowo jest możliwa tak żeby ustawić dla każdej sekcji czujnik temperatury w pomieszczeniu i sterować ogrzewaniem bezprzewowodym regulatorem ?

Nie bardzo wiem czy jest sens teraz cokolwiek kombinować  ze Sterownikiem Tech St-292 - czy on jest tylko do sterowania CO ? (grzejnikami) i CWU ?

podlogowy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulator pokojowy st292 steruje kotłem, tzn wlacza kociol gdy temperatura pomieszczenia spadnie poniżej ustawionej histerezy . A wygasza kociol gdy temp zadana zostanie osiągnięta. 

Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem będzie zamiana 3dtermostatyczny na 3d z siłownikiem i sterowanie temperatury pogodowo . W dodatku mozesz podłączyć 2 regulatory pokojowe do kotła.  1 dwusta a drugi RS . 1 moze ogarniać temperaturę pomieszczenia z grzejnikiem a 2 moze ogarnąć temperaturę na pomieszczeniu w podłogowce. Wtedy dany regulator przypisujesz do danego zaworu i po kłopocie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli mogę rozumieć że jeśli regulator pokojowy umieszczę na parterze gdzie jest podłogówka to po osiągnięciu zadanej temperatury pomieszczenia kocioł się wyłączy tym samym ogrzewanie podłogowe nie będzie grzać (nie dostanie temperatury) i jeśli temperatura w pomieszczeniu spadnie to kocioł się załączy. Ogólnie to mam na myśli to czy przy zakręconych grzejnikach i grzaniu podłogówką ten regulator będzie pełnił funkcję "iluzorycznego" sterowania podłogówką w oparciu o pomiar temperatury przy założeniu że grzejniki są zakręcone ?

Aktualnie ustawiłem prace pomp równoległych tylko muszę się pobawić jeszcze z histerezą i czy CWU z wygaszaniem czy bez itp. ale to już muszę doczytać instrukcję i metoda prób i błędów dojść

W przypadku opisanym przez Pana , posiadam 2 sterowniki. Jeden (ten który mam obecnie) steruje zaworem czworo drogowym z siłownikiem na CO na grzejniki i wtedy powinien znajdować się na poddaszu tam gdzie są grzejniki i łapać temperaturę, za to drugi znajdować się na dole i sterować podłogówką na zasadzie regulatora dwustanowego ?

Dziękuje jeszcze raz za podpowiedź :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.10.2020 o 21:30, przemek111 napisał:

czyli mogę rozumieć że jeśli regulator pokojowy umieszczę na parterze gdzie jest podłogówka to po osiągnięciu zadanej temperatury pomieszczenia kocioł się wyłączy tym samym ogrzewanie podłogowe nie będzie grzać (nie dostanie temperatury) i jeśli temperatura w pomieszczeniu spadnie to kocioł się załączy. Ogólnie to mam na myśli to czy przy zakręconych grzejnikach i grzaniu podłogówką ten regulator będzie pełnił funkcję "iluzorycznego" sterowania podłogówką w oparciu o pomiar temperatury przy założeniu że grzejniki są zakręcone ?

Aktualnie ustawiłem prace pomp równoległych tylko muszę się pobawić jeszcze z histerezą i czy CWU z wygaszaniem czy bez itp. ale to już muszę doczytać instrukcję i metoda prób i błędów dojść

W przypadku opisanym przez Pana , posiadam 2 sterowniki. Jeden (ten który mam obecnie) steruje zaworem czworo drogowym z siłownikiem na CO na grzejniki i wtedy powinien znajdować się na poddaszu tam gdzie są grzejniki i łapać temperaturę, za to drugi znajdować się na dole i sterować podłogówką na zasadzie regulatora dwustanowego ?

Dziękuje jeszcze raz za podpowiedź :)

 

1 Pompa podłogowa załącza i wyłącza się od temperatury kotła.  Jej nie można sterowac regulatorem pokojowym . Regulator nawet gdy będzie w pomieszczeniu z podlogowka to i tak będzie spełniał swoją funkcję (wlaczy kociol gdy zajdzie taka potrzeba i go wylaczy jak pomieszczenie bedzie dogrzane ) a pompa podlogowa nadal bedzie pracować aż nie spadnie temperatura poniżej 2 stopnie od zadanej załączenia pompy . 

2 Do kotła mozesz podlaczyc 1 regulator dwustanowy i 1 regulator RS . I tak ten regulator dwustanowy mozesz ustawic pod zawor 4d i bedzie sterowal Ci temperatura na grzejniki, a regulator RS mógłbyś ustawic pod zawor 3d (podlogowy) i steruje Ci temperatura na podłogę.  

Jezeli nie chcesz grzać poddasza to zakrec grzejniki a regulator ustaw na dole . Na ta chwile i tak będzie spełniaj swoja funkcje . Później jak juz założysz zawor 3d z silownikiem wtedy mozesz pobawić się w 2 regulator tylko juz RS i wtedy ustawiasz na zaworach pogodowke i mozesz palić w kotle z nadzorem z obniżeniem pokojówki wtedy masz stała temp w domu . A gdy będziesz użytkował poddasze odkręcasz grzejniki i cieszysz się ciepłem:)

Jak chcesz to napisz na priv . Podam Ci nr tel i dokladnie wytłumaczę Ci jak to mozesz zrobić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.