Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Do Oceny


Mariusz0881

Rekomendowane odpowiedzi

nie pisałem o zaworach zwrotnych przed pompami , chodziło mi o zawory odcinające przy każdej pompie ma to wyglądać tak 

1.zawór odcinający 

2. filtr skośny 

3 pompa 

4 zawór zwrotny

 

zaworów odcinających za zaworami zwrotnymi nie musisz dawać są zbędne 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale w pionach za zaworami zwrotnymi woda nie zleci. Reszta wody przez powrót zleci. Ale to nie problem tak tylko o tym pomyślałem. A powiedz mi Sambor dawać zawory na zasilaniu i powrocie przy samych rozdzielaczach? Gdzieś kiedyś czytałem ze przy rozdzielaczu od podłogówki powinnien być zawór taki jak na powrocie od grzejnika aby móc wymuszać obiegi przez pętle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Panowie zastanawiam sie czy nie wykonać tak jak widać na schemacie wszystkich rur do rozdzielaczy i c.w.u 1 cal rura czarna spawana. Tylko obieg kotłowy (mam już wykonany 5/4). Chodzi o oszczędność w stosunku do miedzi i korozje z grzejnikami aluminiowymi.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu i czy 1 cal to nie za dużo?

W schemacie zaznaczone rozdzielacze odpowiadają jakie pętle będą w domu. Od rozdzielaczy do grzejników i podłogówka to pex 16. 

post-64428-0-73824500-1448289001_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie. Czy tak zamontowany rozdzielacz do podłogówki będzie działał prawidłowo? (chodzi o belki: zasilanie na górze z zaworami a powrót z rotametrami na dole rozdzielacza)

post-64428-0-26431400-1449505687_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam pytanie do osób które znają się na rzeczy a mianowicie:

Jak widać na zdjeciach insalacja wygląda następująco a pytanie dotyczy powrotu. Czytając wpisy na forum już wiem gdzie jest problem.

Chodzi o zbyt zimny powrót a przyczyną jest wpięcie powrotu z podłogówki bezpośrednio do pieca a nie przed zaworem 4d? Zastanawiam się czy przy modyfikacji czyli wpięcia powrotu z podłogówki przed zawór 4d poprawi się sytuacja?

 

Przy temperaturze kotła 70 c powrót to zaledwie 45 c także trochę mało co o tym sądzicie? jakieś rady?

post-65783-0-07677800-1449695637_thumb.jpg

post-65783-0-06193100-1449695720_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw należy poprawnie podłączyć podłogówkę, czyli zasilanie oraz powrót za zaworem 4d a nie tak jak masz obecnie bezpośrednio w kocioł. Jeśli temperatura powrotu nie będzie odpowiednia wtedy można myśleć o pompie kotłowej.

 

Masz zamontowany zawór zwrotny na obiegu zasilającym zasobnik cwu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się mylę ale wydaje mi się że zasilanie na podłogówkę nie ma potrzeby montować za zaworem. Mam sterownik pokojowy i nie chce aby po dodaniu siłownika do zaworu 4d pokojówka ograniczając tem. na grzejnikach przykrecała podłogówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówką sterujesz za pomocą termostatycznego zaworu mieszającego, więc zmniejszając temperaturę na grzejniki nie zmieniasz temperatury czynnika który idzie na podłogówką. 

 

Chyba że na grzejniki dasz mniej niż chcesz dać w podłogówkę co jest niedorzeczne.

 

ps 40sC na zasilaniu podłogówki to troszkę dużo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podłogówkę puszczam 33°C zdjęcie było robione przy początkowych testach stąd 40°C

 

Pewnie masz rację z tym zasilaniem ale zastanawiam się czy obecne położenie zasilania ma aż tak duży wpływ na zawór 4d skoro i tak na podłogówkę pobiera tylko tyle cieplej wody na ile pozwala zawór termostatyczny.

Z drugiej strony jeżeli na piecu mam 65°C woda na zasilaniu 65, na podłogówkę idzie 33°C to zawór 3d podaje więcej chłodnej wody z powrotu a tym samym mniej trafia jako powrót do pieca. Nie wiem czy się dość jasno wyraziłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale w pionach za zaworami zwrotnymi woda nie zleci. Reszta wody przez powrót zleci.

 

No właśnie, jak to jest z cieczą za zaworami w odcinkach pionowych. Czy podciśnienie spowodowane  wypływającą cieczą z powrotów zabierze to co jest nad zaworem?

Bo jeśli nie to jak postępować? kompresor i sssssss.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem kilku fachowców i każdy twierdzi że podłogówkę wpinają bezpośrednio do pieca

 

Myślałem jak rozwiązać problem ze zbyt chłodnym powrotem i wymyśliłem żeby zawór 3d termostatyczny zamienić na 4d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Panowie zastanawiam sie czy nie wykonać tak jak widać na schemacie wszystkich rur do rozdzielaczy i c.w.u 1 cal rura czarna spawana. Tylko obieg kotłowy (mam już wykonany 5/4). Chodzi o oszczędność w stosunku do miedzi i korozje z grzejnikami aluminiowymi.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu i czy 1 cal to nie za dużo?

W schemacie zaznaczone rozdzielacze odpowiadają jakie pętle będą w domu. Od rozdzielaczy do grzejników i podłogówka to pex 16. 

 

 

Mariusz pracujesz już na tym schemacie ? Może ktoś ma taką instalacje jak na schemacie Mariusza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. O to skutki mojej pracy. Mam nadzieje ze do tej pory wszystko dobrze podłączyłem...? Został mi rozdzielacz na piętrze i rozprowadzenie pexa.

post-64428-0-86226700-1450199463_thumb.jpg

post-64428-0-74784000-1450199466_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.