Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przegrzanie Kotła Dlaczego?


Darekas

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki problem.

 

Mam instalację kocił kondensacyjny Viessmann  Vitodens z sterownikiem pogodowym Vitotrol 200 dwie grupy pompowe firmy Meibes jedna z mieszaczem na ogrzewanie podłogowe druga grupa pompowa na grzejniki.

 

Instalacja jest w nowo budowanym domu jeszcze nie zamieszkanym dlatego jest uruchamiana tylko w okresie jesienno-zimowym od kilku lat.

 

Instalacja nigdy nie podgrzewała CWU bo jeszcze nie ma wpiętego zasobnika CWU.

 

W tym roku zauważyłem że grzejniki jakby słabiej grzały. A myślałem że temperatury na zewnątrz są jeszcze wysokie i tak ma być.

 

Ale pewnego dnia wystąpiła usterka F2 czyli przegrzanie się kotła.

 

Akurat byłem wtedy na budowie i zauważyłem że temperatura w kotle jak włączył się palnik była podgrzewana do 90st   a po przekroczeniu został zablokowany palnik.

 

Jak palnik wyłączył się temperatura z 90st spadła w dół do ok. 25st

 

W tym czasie jak temperatura w kotle była podgrzewana chwilowo do 90 st temperatura na zasileniu obiegu grzewczego był a tylko 21st i nie wzrastała. 

 

Dlaczego temperatura zasilenia obiegu grzewczego była cały czas taka niska skoro temperatura w kotle dochodziła do 90st.????

 

Potem robiłem różne machinację z odpowietrzaniem i ustawieniami krzywej grzewczej ale nadal nic to nie dało.

 

Kilka razy włączałem i wyłączałem kocioł i 2x było tak że palnik był cały czas włączony i stopniowo przez ok. 15 godzin podgrzewał wode w kotle

 

do temperatury 57st.

 

W tym czasie temperatura na zasileniu obiegu grzewczego grzejników wzrosła do 38st. 

 

Ale jak wyłączyłem kocioł i znowu włączyłem to znowu palnik zaczął włączać się co 3 minuty podgrzewa wodę do ok. 60st a temperatura na

 

zasilaniu grzejniki dalej jest tylko 23-25st.

 

Co jest tego przyczyną.

 

Wtedy jak palnik zaczął chodzić  przez kilkanaście godzin no-stop był zmniejszona  Maksymalna moc grzewacza do 5%.

 

Wcześniej był ustawiona na 81% o czym nie wiedziałem.

 

Czy ktoś domyśla się co może być przyczyną że temperatura zasilania grzejników nie wzrasta. 

 

Będę wdzięczny za pomoc.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vitotrol 200 to akurat jest nie sterownik tylko zdalne sterowanie do sterownika vitotronic 200. Właściwie to pierwsze pytanie które trzeba zadać to dlaczego zastosowano "obcy mieszacz"? Niestety sterownik ma taką właściwość że z "obcymi " współpracować nie chce co ma miejsce prawdopodobnie u ciebie, i oczywiście jakie inne elementy instalacji zastosowano?. Druga sprawa to sprzęgło hydrauliczne czy jest bo nic nie piszesz o tym. I musisz narysować schemat instalacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale chodziło oczywiście o Vitotronic 200.

 

Sprzęgło hydrauliczne jest w instalacji pomiędzy kotłem a grupami pompowymi 

 

Obcy mieszacz???  Mieszacz był razem z grupami pompowymi Meibes w zestawie dlatego jest własnie taki.

 

Nie wiem czy będę potrafił narysować schemat kotłowni ale mogę wstawić zdjęcia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest prosta sterownik vitotronic 200 nie współpracuje z mieszaczami innymi niż z oferty firmy viessmann o czym powinni wiedzieć instalatorzy! Producent kotła dostarcza kompletne systemy i nie ma co kupować elementów innych producentów, Dla sterownika jest to obcy mieszacz i go nie widzi więc nie ma możliwości poprawnej pracy.  Co powinno być w zestawie z dwoma obiegami grzewczymi można znaleźć w cenniku i DTR kotła tam znajdziesz też schemat. Twój cały problem to prawdopodobnie brak komunikacji pomiędzy sterownikiem kotłowym a diviconami.  Ale bez schematu to tylko gdybanie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest prosta sterownik vitotronic 200 nie współpracuje z mieszaczami innymi niż z oferty firmy viessmann o czym powinni wiedzieć instalatorzy! Producent kotła dostarcza kompletne systemy i nie ma co kupować elementów innych producentów, Dla sterownika jest to obcy mieszacz i go nie widzi więc nie ma możliwości poprawnej pracy.  Co powinno być w zestawie z dwoma obiegami grzewczymi można znaleźć w cenniku i DTR kotła tam znajdziesz też schemat. Twój cały problem to prawdopodobnie brak komunikacji pomiędzy sterownikiem kotłowym a diviconami.  Ale bez schematu to tylko gdybanie 

 

 

Mieszacz jest w zestawie pompowym na na obieg grzewczy ogrzewania podłogowego i ten obieg grzewczy wydaję się mi że działa prawidłowo.

 

Natomiast nie działa prawidłowo drugi obieg grzewczy na grzejniki. 

 

Jak wstawić zdjęcia z kotłowni bo schemat jak na razie nie potrafię narysować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dzisiaj kocioł znowu zaczął chodzić. 

 

Teraz jest tak że palnik cały czas chodzi nie wyłącza się 

 

Temperatura w kotle utrzymuje się ok. 54st 

 

Temperatura zasilenia obiegu grzewczego grzejników wzrosła do 38st.

 

I co się stało że teraz kocioł grzeję wodę do 38st a wcześniej tylko do 22st?

 

 

 

Jeszcze wcześniej odpowietrzyłem grzejniki.

 

Jeden grzejnik taki 200cm wysoki był bardzo zapowietrzony jak spuściłem z niego powietrze to ciśnienie na manometrze kotła spadło z 2,0 na 1,2!!!

 

Ale samo odpowietrzenie grzejników nic nie dało dopiero jak zmieniłem poziom krzywej grzewczej z 2K na 4K dla obydwu obiegów oraz zwiększyłem zadaną temperatura dla grzejników na 24st  kocioł po dłuższym na myślę wystartował i zaczął grzać.

 

 

Czy zapowietrzenie instalacji może być przyczyną moich kłopotów.

 

Powietrze jest cały czas w instalacji bo cały czas słychać takie świergotanie powietrza w kotle i słychać w kotłowni jak rurami przechodzi od czasu do czasu powietrze.

 

Jak prawidłowo odpowietrzyć instalację albo jak odpowietrzyć kocioł???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego! Bez dokładnego schematu całej instalacji nikt Ci nie jest w stanie pomóc. Masz dwie możliwości:hydraulik co się zna,lub dokładny schemat uwzględniający armaturę,syfony (obniżenia-podwyższenia rur).Wybieraj-nikt z fusów nie będzie Ci wróżył-to jest ryzykowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Może napiszę co było przyczyną przegrzewania się kotła gazowego.

 

Może przyda się komuś kto będzie miał podobny problem.

 

Przyczyną był zakamieniony wymiennik ciepła. 

 

Po przepłukaniu wymiennika za pomocą specjalnej zewnętrznej pompki środkiem do tego przeznaczonym wszystko zaczęło działać poprawnie. 

 

Mnie wtedy nie było ale moja żona mówiła że wypłukiwała się czarna, smołowata maź podczas płukania.

 

Hydraulik stwierdził że została tylko wąska smużka dla przepływu wody w wymienniku i pompa na początku nawet nie chciała ruszyć. 

 

Teraz wg mnie wszystko działa prawidłowo co mogę potwierdzić przy obecnych mrozach.

 

Np dzisiaj w ciągu dnia było u nas minus 13st a ja na piętrze domu gdzie są grzejniki miałem temperaturę 21st  przy zadanej temperaturze na kotle 11st. 

 

No to chyba dom jest dobrze ocieplony?

 

Podobnie jest na parterze gdzie jest tylko ogrzewanie podłogowe gdzie była temperatura 17st przy zadanej temperaturze 14st 

 

Tylko tutaj duża cześć podłogi jest zakryta kartonami bo dom nie jest zamieszkany.

 

Nie za bardzo mogę potwierdzić że Vitotronic 200 nie działa albo nie komunikuje się z obcym mieszaczem w diviconie. 

 

Wg mnie mieszacz w diviconie prawidłowo reaguje na sterowanie z Vitotronica 200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.