Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modyfikacje W Kotłowni


seven01

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam serdecznie w nowym sezonie grzewczym.

Z racji rozpoczecia grzania, chodza po głowie usparawnienia w kotłowni " raczej poprawa komfortu i zmniejszenia kosztów" :)

od 2014 roku jestem posiadaczem kotła sked 20 kw przerobionego na dolniaka z palnikiem szamotowym.(Pale węglem typu orzech) Ogrzewam dom piętrowy ok 150 m2 bez cwu z lat 70. Dom posiada piwnice i ogrzwany garaz (w razie potrzeby), okna palstik . Układ dolnego rozdziału pod grawitacje. czyli 2 calowe rury i misz masz co bylo to kładli od cala do 0,5 Grzejniki alu i stal wysokie (100 cm), niskie: lazienki i kuchnia. W okresach przejsciowych, takich jak teraz temp na kotle maks 56 stopni i nie powiem jest 22 23 st. Nie pale 24 na dobe (tylko maks 12)z racji przegrzewania pomieszczeń. Minus jest oczywiscie taki ze rano w pomieszczenaich  jest 18-19 stopni. Bardzo chciałbym to zmienic i utrzymywac komfotrt termiczny 24 na dobe wiec zastanawiam sie nad kilkoma rozwiązaniami. W zeszłym sezonie spalałem 30 kg na cykl

 

1. kocioł zostaje, dokładam 2 bufory po 1000l w formie szescianu 1m x 1m x 1m  ładowane grawitacyjnie, z zaworem klapowym. Wykonane samodzielnie, spięte równolegle + niestety przerobka naczynia wzbiorczego (pojemnosc + przyłacze do kotła) z racji instlacji zaworu 3d. Oczywiście hajcujemy na maks. temp na grzejniki 40-45st

2 dokładamy palnik rynnowy przez drzwi zasypowe jesli oczywiscie sie da ( i tu pytanie do was) i palimy ekogroszkiem. Na allegro mozemy znaleść palniki witkowskiego, a moze udało by sie cos uzgodnic z p2ar. Chyba ze macie inne propozycje.

3 dokładamy kocioł retore  pod ten sam przewód kominowy( nie ma mowy o równoczesnej pracy) w 2 pomieszceniu bądz zastępujemy skeda (tej opcji wolał bym uniknąć)

 

 

Opublikowano

0. Sprawdzić czy wszystkie okna w piwnicy mają szyby. Jeżeli nie to uzupełnić.

1. Dokończyć wymianę lub wymienić okna we wszystkich mieszkaniach w budynku.

2. Wymienić drzwi do budynku.

3. Wymienić okna na klatce schodowej.

4. Wymienić drzwi do piwnicy.

5. Docieplić strop między ostatnim mieszkaniem, a strychem.

6. Docieplić budynek od zewnątrz.

7. Docieplić strop piwnicy.

8. Wymienić kocioł o ile będzie taka potrzeba.

8a. Wymienić instalacje CO o ile jest taka potrzeba.

9. Wymienić pokrycie dachu o ile będzie taka potrzeba.

Po punkcie 0 i przed punktem 1 powinny być następujące punkty:

Wykonać regulację temperatury na kotle.

Zamontować pompkę.

Wykonać regulację temperatury na grzejnikach.

 

22-23 stopnie to nie jest przegrzanie pomieszczeń.

30 kg/cykl to masakra. Sam sobie jesteś winien jak palisz cyklicznie. Za każdym razem od nowa musisz wygrzewać cały dom. Kocioł dolnego spalania służy do palenia 24h/dobę przez na przykład tydzień, a nie do palenia cyklicznego w pełni sezonu grzewczego.

 

Opublikowano

Dzięki za piękna listę. Pompa oczywiście jest. Na cały zeszły sezon poszło 5 ton. Abym grzal 24 na dobę muszę mieć 40 45 stopni. Przy takiej temp. Utone w kondesacie i smole. O sprawności kotła nie mówiąc. Nawet sam zawór 4d nie załatwił by sprawy bo i tak kisił bym opał w kotle. Dlatego zastanawiam sie nad buforami bądź palnikiem . Tam straty są chyba mniejsze

Opublikowano

Kolega emus czasami glupoty pisze. Wybór bufora w obecnej sytuacji jest jak najbardziej racjonalny i bardziej oplacalny. Ja bym sie nie pchal w przerobke kotła na podajnikowy.

Najpierw to trzeba by to wszystko policzyć na pale nie ma co działać. Zacznij od cieplowlasciwie.pl i policz zapotrzebowanie na cieplo. Bedziemy dalej dumac.

Opublikowano

Jeśli ufać stronie. to wychodzi:

12,5kW maksymalna moc grzewcza jakiej potrzebuje twój dom w największy mróz 73W/m2 wskaźnik mocy kotła względem ogrzewanego metrażu 27 103kWh tyle ciepła zużyje dom w ciągu całego sezonu grzewczego 159kWh/m2*rok zużycie roczne energii w przeliczeniu na 1m2 - zalicza twój dom do klasy energetycznej E W najmroźniejszy dzień zimy średnia dobowa -18°C na zewnątrz 12,5kW potrzebna moc grzewcza W przeciętny dzień zimy 1,5°C na zewnątrz 6,4kW potrzebna moc grzewcza   z grubsza 150 -160 kwh na dobe czyli bufor 2000-2500 najmniej - jeśli sie nie myle.
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Zerknijcie na schemacik czy czegoś nie pomieszałem. Ja bym to tak widział.

 Zakładajac 2350l pojemnosci calej instalacji naczynie wzbiorcze wychodzi jakieś 100l. Jeśli chodzi o zawór 3d to powiedzcie mi jakiej srednicy musze sie trzymac bo do wyboru 1, 5/4, 6/4,  2 " W układzie pompy mozna chyba wrazie czego wrzuic obejscie.

post-60225-0-39283100-1446323007_thumb.png

Opublikowano

A może mi ktoś powiedzieć na jakiej wysokości ma być wejście do bufora,noi jakiej średnicy zawór 3d . Skoro ma to tylko pompa gonić to 1 cal wystrczy?

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.