Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła I Zasobnika


szach11

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Potrzebuje waszej pomocy w zakresie doboru kotła. Dom jest nowo wybudowany 'ciepły' (zapotrzebowanie około 40 W/m2) o powierzchni 120m2 , dodatkowo recyrkulacja powietrza cosmo 300.

Będą dwie łazienki jedna z wanna druga z prysznicem oraz ogrzewanie podłogowe wszędzie i  pięć osób na wyposażeniu :).  

Zależy mi aby kocioł i ewentualny zasobnik zajmowały jak najmniej miejsca.

 

Zastanawiam się na dwiema opcjami:

- termet Ecocondens Integra ( dwufunkcyjny z integrowanym zasobnikiem 40l ) 

 

lub

- termet EcoCondens Gold (jednofunkcyjny ) i do niego zasobnik 120 l

 

Bardzo proszę was o radę.

Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten moduł był omawiany na forum, to niedopracowana konstrukcja sprawiająca problemy w użytkowaniu.

Termet nie nadaje się do zasilania dwóch obiegów grzewczych - po prostu brak akcesoriów i odpowiedniego sterowania.

Najoszczędniejsza w eksploatacji jest sama podłogówka 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być tylko podłogówka to trzeba policzyć pętle, przy pom większych niż 10m2 potrzeba i tak więcej niż 1 pętle.

Tu tak i tak trzeba taki układ: kocioł, sprzęgło , pompa i dopiero do rozdzielaczy -parter, piętro.

Ale kocioł Termetu nie bardzo do samej podłogówki się nadaje - ma  za wysoką temp minimalną, 

To kocioł do grzejników a przy okazji do podłogówki.

 

Pomyśl nad ew innym kotłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że autor tematu naczytał się internetowych opinii .....zamiast przeczytać to co na temat współpracy z podłogówką pisze producent kotła ( DTR, wytyczne projektowe......) Na forum mieliśmy już kilkunastu inwestorów którzy w ten sam sposób  budowali instalację i prawie zawsze były jakieś problemy i aby uniknąć błędów które już popełniono radzę zagłębić się w lekturę forum ( kotły gazowe i instalacje), bo poprawki błędów są bardzo drogie uciążliwe dla inwestora.  Najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie projektanta który zaprojektuje instalację dobierze urządzenia i będzie nadzorował jej prawidłowe wykonanie zgodnie z projektem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby autor naczytał się internetowych opinii nie zawracałby głowy ludziom na forum.

 

Panowie czy w takim razie ten termet ecodens gold 20 się sprawdzi ? czy pozostałe kotły mają lepsze  krzywe grzewcze - rozumiem że mają one zastosowanie przy czujce zewnetrznej.

No i kolejna sprawa czy  sensowne używanie czujki zewnętrznej i funkcji pogodowej biorąc pod uwagę że ogrzewanie podłogowe i tak ma dużą bezwładność i nie wpłynie to odrazu na temperaturę wewnętrzną.

 Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pisze bo może ta informacja komuś się przyda. Kocioł Termet ecodens gold może działać nisko temperaturowo po podłączeniu czujnika zewnętrznej temperatury. Warunkiem tego jest ustawienie obniżonego parametru ogrzewania podłogowego w ustawieniach serwisowych. Informacje taką otrzymałem od doradcy technicznego Termet. Poniżej prezentuje wykres krzywych grzewczych dla obniżonego parametru które otrzymałem. 

 

 

 

 

 

 

 

post-64339-0-06802900-1442586638_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wnosi wykres? Minimalna temperatura zredukowana wynosi 35 C.W normalnych warunkach zaczynamy grzać jak temperatura zewnętrzna spada do ok +10 C. stosując wykres krzywych odpowiedz sobie na pytanie jaka będzie wymagana temperatura zasilania twojej podłogówki jeżeli zewnętrzna temperatura będzie wynosić + 10, i którą krzywą zastosujesz i jak obniżysz temperaturę zasilania do wymaganej według krzywej wiedząc że minimalna temperatura zasilania wynosi 35 C? Chcesz usilnie bezpośrednio do kotła podłączyć podłogówkę ale tak naprawdę musisz wiedzieć jakie będą przepływy w podłogówce i trzeba to porównać z wydajnością pompy (patrz katalog techniczny).  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimalna temp zredukowana wynosi 30C, a przy -10 można na podłogę podać temp 32C , czyli nieźle.

Szkoda, że autor tematu nie wypytał w dziale technicznym producenta o max ciśnienie dyspozycyjne i przepływ przy tym ciśnieniu,

ale sprzęgło i dodatkową pompę zawsze można dostawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor instrukcja kotła podaje że temperatura zredukowana wynosi 35 C (str 5 instrukcji) czym się sugerowałem. Za to w parametrach kotła dostępnych w strefie projektanta minimalna temperatura zredukowana  napisano że wynosi 25 C (str 66 w katalogu technicznym. Nie wiem dlaczego podają różne dane inne w instrukcji dla klienta inne dla projektanta. Ale to już polityka firmy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor,

zapytam jak będę dzwonić do producenta o max ciśnienie dyspozycyjne i przepływ przy tym ciśnieniu. Powiedz mi tylko jakie powinno być żeby obyć się bez dodatkowej pompy i sprzęgła.

Czy te krzywe grzewcze które podałem są ok i sprawdzą się przy podłogówce?

 

Mak,

czy byłbyś tak dobry i przesłał mi te materiały dlatego kotła dostępne w strefie projektanta?

 

Panowie, dziękuje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.