Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Układ Instalacji W Mieszkaniu, Który Układ


robertk1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
proszę o pomoc przy wyborze układu instalacji do centralnego ogrzewania mieszkania, zbieram opinię który układ wybrać, ogrzewane mieszkanie w kamienicy 70m2,
kocioł CO w piwnicy na poziomie -1, instalacja przechodzi przez poziom 0 i nastepnie ogrzewa mieszkanie na poziomie 1, kazdy poziom wlącznie z piwnicą to 3m wysokości

Pomiędzy kotłem a mieszkaniem jest długi odcinek w poziomie ok 12m a następnie długi odcinek w pionie do 1 piętra

Pierwsza wersja którą poleciło trzech instalatorów to dwa obiegi: kotłowy otwarty z obiegiem wymuszonym i grzejnikowy zamknięty z obiegiem wymuszonym z rozdziałem górnym pod sufitem podwieszanym, połączone poprzez wymiennik,być może kiedyś w obieg kotłowy dołożę bufor 500- 1000l,
zalety to mniejszy koszt instalacji, rury pomiędzy mieszkaniem a kotłem miałyby być pex fi 25mm
Uproszczony rysunek : 9a64fb05f3f9.jpg


Druga wersja za którą jest jeden instalator oraz projektant, to jeden obieg otwarty pracujący na grawitacji, zasilanie grzejników rozprowadzone pod sufitem, odpływy poziomo w podłodze, ponoć pomiędzy mieszkaniem a kotłem wystarczyłyby rury pex fi 32, naczynie przelewowe w mieszkaniu na końcu rury pex32, ewentualnie pompa do wspomagania grawitacji, Układ ten wymaga sporej ingerencji w podłogi w mieszkaniu
Uproszczony rysunek :
1dc55c35d70d.jpg


W  samym mieszkaniu tez sporo odcinków poziomych, niemalże niemożliwe zrobienie spadków na odpływie z grzejników w pomieszczeniach, prawie po 10 metrów od centralnego punktu do każdego grzejnika, Na moich rysunek źle namalowałem grzejniki jak magistrala, jednak od centralnego punktu wprowadzenia rur do mieszkania są gałązki do każdego grzejnika


Proszę o wasze opinie, gdyż muszę dać znać projektantowi który układ instalacji wybieram, skłaniam się ku pierwszemu gdyż łatwiej go wykonać w mieszkaniu, boję się że przy grawitacji wydałbym mase kasy na grubsze rury, trzeba będzie rozpruć podłogi dla odpływów, a i tak nie będzie to dobrze działać i trzeba bedzie dołożyć pompę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

henryk1953:

projekt, zgoda kominiarza,  pozwolenie na budowe itd,

 

Witaj!!!!

To wszystko prawda ,ale brakuje  tu najważniejszego - zgody właściciela budynku ,bez tej zgody nie dostaniesz pozwolenia na budowę.Przypuszczam że jesteś właścicielem mieszkania, a nie właścicielem całej kamienicy.

 

Co do tych 12m poruszonych w poprzednim poście - to reguluje to norma , z normy dowiesz się jaki warunek musi być spełniony ,aby te 12m nie stanowiło problemu.

PN_na_Naczynia_Wzbiorcze.pdf 

poz.henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbieram opinię który układ wybrać

 

Wersja pierwsza z wymiennikiem. Pomijając kwestie formalne, które musisz załatwić w pierwszej kolejności, to rozdzielenie obiegów da największe bezpieczeństwo działania, a wykonanie obiegu grzejnikowego stanie się łatwiejsze.

 

Wersja druga odpada, bo finansowo wyjdzie drożej i ktoś źle podpowiedział materiały.

 

Wersja trzecia, czyli zamknięcie całego układu jest rozwiązaniem prostszym, ale tu mimo wszystko więcej jest opcji awarii zabazpieczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witaj!!!!

To wszystko prawda ,ale brakuje  tu najważniejszego - zgody właściciela budynku ,bez tej zgody nie dostaniesz pozwolenia na budowę.Przypuszczam że jesteś właścicielem mieszkania, a nie właścicielem całej kamienicy.

 

Co do tych 12m poruszonych w poprzednim poście - to reguluje to norma , z normy dowiesz się jaki warunek musi być spełniony ,aby te 12m nie stanowiło problemu.

attachicon.gifPN_na_Naczynia_Wzbiorcze.pdf 

poz.henryk1953

 

henryk1953

Masz niestety już nieaktualne informacje, ja zresztą też, niepotrzebnie straciłem kasę na projekt. od 28 czerwca 2015 znowelizowano prawo budowlane

http://www.rynekinstalacyjny.pl/aktualnosc/id8005,zmiany-w-prawie-budowlanym-od-czerwca-2015-r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

henryk1953

Masz niestety już nieaktualne informacje, ja zresztą też, niepotrzebnie straciłem kasę na projekt. od 28 czerwca 2015 znowelizowano prawo budowlane

http://www.rynekinstalacyjny.pl/aktualnosc/id8005,zmiany-w-prawie-budowlanym-od-czerwca-2015-r.

To dotyczy właściciela budynku -pytałem czy masz pozwolenie od właściciela budynku na zmianę systemu ogrzewania.A właściciel budynku ma prawo wymagać od ciebie 

dokumentacji czy to co zrobiłeś jest zgodne z przepisami ,oraz czy wykonane jest przez osoby mające do tego uprawnienia.Widzisz właściciel budynku musi być pewien ze to co zrobisz będzie bezpieczne dla innych lokatorów.Za bezpieczeństwo ogrzewania budynku to on prawnie odpowiada dlatego wszelkie zmiany musi mieć udokumentowane. A podstawowym dokumentem jest projekt instalacji oraz dowód  potwierdzający że ów projekt zrealizowała osoba posiadająca odpowiednie uprawnienie.

To tyle w tym temacie-jeszcze tylko dodam -jezeli właściciel (administracja ,wspólnota) da ci zgodę na piśmie(obowiązkowo) o zmianie ogrzewania w twoim mieszkaniu,to musi ten fakt zgłosić do Inspektoratu Budowlanego.Podstawowym dokumentem będzie  wtedy  twój projekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam zgodę zarządcy, w moim przypadku spółdzielni mieszkaniowej. W zgodzie mam napisane że "warunkiem rozpoczęcia prac jest uzyskanie pozytywnej decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę wydanej przez prezydenta miasta".

W inspektoracie twierdzą że zgodnie z nowelizacją prawa budowlanego nie jest wymagane pozwolenie na budowe ani nawet zgłoszenie wiec pozwolenia na budowe nie mam.

Domyślam się ze w spółdzielni nikt nie ma pojecia o tych zmianach. Bo zgodę zarządcy otrzymałem już 2 miesiace po nowelizacji.
I jak tu teraz działać żeby wszystko było legalnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ze ta nowelizacja jest  świeża ,to nie wszyscy  wiedzą jak ją interpretować ,nawet w urzędach - Tu masz jedną z interpretacji. Z ktorej wynika że po wejsciu tej nowelizacji w zycie możesz budować po staremu z zezwoleniem ,lub po nowemu bez zezwolenia . a najwazniejsze co możesz budowac ,lub remontować bez zezwolenia .

http://muratordom.pl/prawo/formalnosci-budowlane/nowelizacja-prawa-budowlanego-weszla-w-zycie-czy-wybudujesz-dom-bez-pozwolenia-na-budowe,132_13568.html

http://muratordom.pl/budowa/przed-budowa/bez-pozwolenia,13_2163.html

 Byłeś w spółdzielni w tej sprawie? -co oni ci odpowiedzieli? Pamiętaj że wszelkie zgody musisz mieć na piśmie.Na pewno dostałeś na piśmie warunki przebudowy ogrzewania. Jeżeli wymagane będą jakieś zmiany to też żądaj ich na piśmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.