Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przepisy Dot. Montażu Kominka Z Płaszczem


macx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

W budynku wielorodzinnym (3 kondygnacje, 6 mieszkań) kominiarz powiedział że nie można zamontowania kominka z płaszczem wodnym, pomimo że jest jeden przewód kominowy wolny w który można się wpiąć. Jak to się ma do przepisów. Kominek ma być w układzie otwartym. Proszę o pomoc, czy można powołać się na jakieś przepisy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj więcej tu https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19876-kot%C5%82ownia-na-paliwo-sta%C5%82e-wymagania-i-mity/

Przewód kominowy to nie wszystko

To samo piszą tu http://www.zarzadca.pl/komentarze/452-kominek-w-budynku-wielorodzinnym-wspolnoty-mieszkaniowej

 

Pewną trudność może jednak stanowić brak definicji w prawie budowlanym definicji „budynku mieszkalnego wielorodzinnego”.

W art. 3 pkt 2a ustawy z dnia z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane zdefiniowano jedynie budynek mieszkalny jednorodzinny, którym jest budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.

Z reguły przyjmuje się, że budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym w rozumieniu prawa budowlanego są te budynki, które nie są budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi określonymi w ustawie.

Kolejną wątpliwość może w praktyce stanowić ustalenie, czy 3-kondygnacyjny budynek mieszkalny wielorodzinny jest budynkiem niskim, a więc czy spełnia wymóg z § 132 ust. 3 rozporządzenia, w którym jest mowa o ,,budynkach niskich”.

Niestety, przepisy prawa budowlanego nie określają precyzyjnie, jakie budynki są niskimi budynkami wielorodzinnymi, w których można instalować kominki.

 

Tu niestety kominiarz będzie miał decydujący głos

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawsze tak można - czasem zarządca budynku ma kominiarza z którym współpracuje i do takich opinii może być tylko on.

Jednak warto przeczytać przepisy i sprawdzić co jest nie tak - pewnie jest za małe pomieszczenie , lub brak nawiewu powietrza a wentylacja wywiewna jest wspólna dla kilku poziomów, a powinna być wydzielona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam.

Co dokładnie ci powiedział kominiarz, nie może powiedzieć, "Panie, bo nie da się" itp., tylko musi przedstawić argumenty zgodne z prawem i kropka.

 

Masz w ogóle obok komina dymowego, komin nawiewny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.