Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Automatyka do kominka z płaszczem.


bladyy78

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem tu nowy i fajnie że mogę poradzić się fachowców.

Kupiłem ostatnio do mojego nowobudowanego domu wkład kominkowy z płaszczem Cichewicz Spectra 20-25kW. Dom parterowy z poddaszem 100m2 + dobudowany garaż do bryły budynku 50m2. Kominek będzie moim jedynym źródłem ogrzewania. W domu planuje we wszystkich pomieszczeniach podłogówkę (która przez swoja bezwładność będzie pełniła także role akumulatora ciepła)+ kaloryfery. No i właśnie chciałbym usprawnić ten system żeby nie był taki uciążliwy i żebym nie musiał w zimie siedzieć tylko przy kominku i pilnować ognia i opału. Instalację C.O. i C.W.U. chce wykonać sam. Dlatego cesze się że trafiłem na to forum i studiuje go od deski do deski. Ale do rzeczy żeby usprawnić mój system zamierzam dołożyć do instalacji bufor 1000l, który by magazynował ciepło i oddawał je w momencie w którym będzie potrzebne, co jak mi się zdaje powinno mnie uniezależnić od ciągłego palenia. W buforze zamierzam umieścić wężownicę C.W.U. . Przeglądając allegro natrafiłem w nim na sterownik z automatyczną przepustnicą sterująca dolotem powietrza z zewnątrz która zabezpiecza kominek przed przegrzaniem tzn. w momencie nadmiernego wzrostu temperatury przymyka dopływ powietrza, lub całkowicie zamyka, co powoduje przygasanie ognia, a w momencie braku zasilania wyłącza całkowicie dopływ powietrza z zewnątrz i kominek wygasa. Jest to chyba dobre gdyż zabezpiecza nas przed zagotowaniem układu w momencie braku prądu, lub naszej nieobecności. Sterownik ten tak samo po wypaleniu wkładu zamyka dolot powietrza do kominka i nie wychładza paleniska. Naczytałem się też wczoraj na tym właśnie forum o zaworach 4-drogowych najlepiej z siłownikiem do którego można podpiąć programator i sterownik. Zastanawiam się teraz czy jest sens zakładać taki zawór i jak on będzie działał z buforem, z tego co mi się wydaje to bufor dział tym lepiej im więcej zmagazynuje ciepła. Teraz mam już mały mętlik w głowie, a w najbliższych dniach chcę powoli kompletować elementy instalacji a nie chce kupić zbędnych rzeczy. Nie wiem również ile mam zastosować pomp w mojej instalacji ?

Dlatego mam wielką prośbę do znających się na temacie ogrzewania, a wiem ze jest tu wielu takich forumowiczów o to żeby mi doradzili jak dobrze usprawnić ogrzewanie domu i jak poprawnie wykonać instalacje żeby w przyszłości nie mieć z nią problemów. Instalację będę robił sam od podstaw wiec jak by ktoś posiadał jakieś proste schematy instalacji otwartej na paliwo stałe z buforem do którego jest wpięta wężownica C.W.U i podłogówka będę bardzo wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dajesz bufor to po co ci podłogówka ? Stopa lubi chłód-zdrowo i dlatego teraz częściej stosuje się rury w ścianach.Z bufora nie zawsze się korzysta/np.przepałki wiosną,czy w cieplejsze dni jesienne/ dlatego wężownica tam niewskazana.Do cwu najlepszy i najtańszy jest gaz,nawet z butli-co latem będziesz palił w kominku-to już lepiej elektrycznie-wygoda,niezależność i jak dobrze policzysz-wcale nie drożej.Jak masz bufor to nie ma co martwić się o jakieś tam zagotowanie wody-parę razy będziesz dokładał drewno do kominka zanim zagotujesz wodę w buforze.Jeżeli chodzi o sterowanie to proponuję poradzic się kol z forum piotrek-automatyk-opracował układ komfortowej regulacji ciepłem z zast.układów akumulacyjnych.Jężeli chodzi o przegrzewanie kominka z wkładem wodnym-kolego-będą problemy by go dobrze dogrzać,a nie chłodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Kolego Jerryk, mimo niewątpliwych zalet ogrzewania ściennego, które można nazwać przekornie ogrzewaniem podłogowym przeniesionym na ścianę, to większość potencjalnych użytkowników patrzy na to jak na wariactwo traktujac też w ten sposób instalatorów którzy proponuja taki system ogrzewania. Ja osobiście jestem gorącym zwolennikiem ogrzewania podłogowego wszędzie tam, gdzie ktoś planuje podłogę z kamienia, gresu czy innych płytek ceramicznych. Ja nie lubie zimnej podłogi; cieszy mnie podłoga ciepła, ogrzana rurami zatopionymi w wylewce. To jest niesamowite uczucie jak człowiek spodziewając się uczucia zimna wchodząc na taką podłogę ma cieplutko i przyjemnie. Wychodząc z kąpieli nie szuka się najpierw ciapów i nie robi sie tego idac do ubikacji w nocy. O zaletach takiego rozwiązania dla osób ciepłolubnych nie ma co pisać a także o rodzinach z malymi dziećmi bawiącymi sie na takiej podłodze bez obawy o przeziębienie. Ponadto ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym co oznacza dobre wykorzystanie ciepła wody zagrzanej w piecu do wysokiej temp a w przypadku Kolegi Bladyyeggo najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie kominka z płaszczem wodnym ( jednak prosze pamiętać, że nawet najlepsze kominki mają sprawność realnie rzędu 50 % ! ), bufora najlepiej bezciśnieniowego, bo po co wywalać tyle kasy za bufor ciśnieniowy skoro instalacja i tak będzie bezcisnieniowa, i koniecznie; bezwzględnie automatykę, która tym zarządzi i znacznie podniesie sprawność układu grzewczego. Miałbym nawet propozycje takiego rozwiazania dla Kolegi Bladyyego. co do ogrzewania ciepłej wody - w zimie kominek ale lato - gaz. Jesli oczywiście ma taką możliwość i chęć na takie rozwiązanie.

 

Kolego Bladyy - kominek o mocy 20 - 25 kW jest za mały żeby ogrzać 100 m2 domu i 50 m2 garażu i ciepłą wodę. Chyba, że w garażu nie więcej niż 12 - 14 stopni C. Zawór mieszający koniecznie i bezwzględnie z automatyką. Będziesz mógł sobie nawet do kominka - to uproszczenie - podłączyć programator pokojowy i utrzymywać w domu taką temp jaką chcesz. Bufor - świetnie. I zapomnij o zduszaniu palenia tym sterownikiem z przepustnicą powietrza. Ewentualny problem załatwi ci automatyka zaworu czterodrożnego ale z buforem i grzejąc normalnie w domu na 22 powiedzmy stopnie to musiałbyś się nieco nagimnastykować żeby zagotować wodę w układzie... Właściwie to nie za bardzo widzę taką możliwość.

 

Zaproponuję ci pozornie niemożliwą instalację: priorytet ciepłej wody z priorytetem c.o. i bufora. Wiem jak to brzmi, ale zapewniam, że jest to jak najbardziej realne pod jednym warunkiem: automatyka za 473 zł. Dużo? w najbliższym czasie na forum zamieszczę zdjęcia instalacji z priorytetem ciepłej wody i centralnego ogrzewania jednocześnie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo się cieszę że kolega Jerryk i kolega Piotrek zabrali głos w tym wątku.

Na początku chciałbym napisać że gazu w moim domu nie planuje ponieważ nie mam do niego dostępu. Wodę w lecie zamierzam ogrzewać albo elektrycznie, albo kolektorami własnej produkcji ( zrobionymi z grzejników panelowych) temat takich kolektorów był już poruszany na innych forach. Ponieważ lubię majsterkować bufor 1000L chce wykonać samodzielnie ( 2m rury o średnicy 800mm + 2 denka zrobione z blachy stalowej 6mm). Dziś się orientowałem w centrostalu ile by mnie kosztował materiał i troszkę się przeraziłem bo metr takiej rury kosztuje 690zł. Wiec całość by mnie wyniosła ok. 1700zł. Spodziewałem się ceny zacznie tańszej, wiec będę szukał jeszcze takiej rury w skupach złomu.

Co do podłogówki tak jak pisał Piotrek podłogówka to fajna sprawa i nie wyobrażam sobie boso chodzić po zimnej podłodze. I tak samo stanowi pewien akumulator ciepła co w połączeniu z buforem powinno jeszcze bardziej wydłużyć możliwą przerwę w paleniu.

Kominkiem chce ogrzewać tylko dom ewentualnie dogrzewać garaż do max 10*C. Garaż nie mam w bryle budynku tylko jest do niego dostawiony wiec nie widzę potrzeby utrzymywać w nim wyższej temperatury.

Producent mojego wkładu podaje że ma sprawność 78%. Jednak wiem że w warunkach domowych uzyskanie tej sprawności może być trudne. Jednak nie do tego zmierzam, chciałbym powiedzieć dlaczego zdecydowałem się na taki rodzaj ogrzewania, a zdecydowałem się na niego po doświadczeniach mojego wujka, który od 5 lat tylko i wyłącznie ogrzewa dom 200m2 kominkiem z płaszczem wodnym własnej konstrukcji. Na początku do palenia urzynał drewna a od 2 lat pali tylko brykietem. Dodam jeszcze że w jego instalacji nie ma podłogówki, bufora ani żadnej automatyki poza prostym sterownikiem który steruje pompą, temperatura w jego domu wynosi ok. 22*C. Jedyną wadą jego ogrzewania jest to że niestety kilka razy na dzień trzeba do tego kominka dorzucić opału. Dlatego ja chciałbym troszkę unowocześnić swoja instalacje i mam nadzieje z pomocą dobrych rad forumowiczów oraz kolegi Piotrka Automatyka to mi się uda.

Dlatego chciałbym zastosować taka automatykę jaka proponuje Piotrek w swoich innych postach na tym forum. Jeżeli wiec mógłbym prosić o jakiej propozycje lub rozwiązania dla mojego układu bym był bardzo wdzięczny.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego, daj sobie spokój z tymi rurami. 1700 zł? Zdecydowanie za dużo. Kup sobie zbiorniki po 1000 l dwa nawet z koszem, jest to koszt 200 w sumie zł, zaizoluj je odpowiednio, zamontuj wężownicę a nawet dwie bo drugą do paneli słonecznych - jako majsterkowicz spokojnie dasz sobie z tym radę. Załóż zawór czterodrożny z automatyką, na powrocie z zaworu do pieca zainstaluj zasobnik c.w.u. z grzałką ( to na lato ) i bufor w układzie odwrotnie równoległym i masz perfekt; rewelację i ciesz się ciepłem. Pozdrawiam.

 

Jesli zrobisz tak jak piszesz to bedziesz miał jeden z najlepszych fizycznie możliwych układów grzewczych. Do dzieła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie mam jeszcze kilka pytań: jakiej średnicy kupić zawór czterodrożny? Na allegro znalazłem taki zawór 1calowy http://www.allegro.pl/item289943184_zawor_...najtaniej_.html . Mam jeszcze pytanie jaki siłownik najlepiej kupić czy ma być na 230V czy na 24V. Czy ma to jakieś znaczenie żeby później można było podłączyć pod siłownik sterownik i pogodówkę? Znalazłem taki siłownik http://www.allegro.pl/item289947026_silown..._drogowego.html czy on będzie dobry?

Aha i jeszcze jedno pytanie na co trzeba zwrócić uwagę kupując pompy do C.O? Bo przeglądając oferty ceny na allegro widzę że można kupić pompę za 100zł i za 300zł czym one się różnią i jaka najlepiej wybrać?

Prosiłbym również o przesłanie mi namiaru na automatykę która pan preferuje.

Dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się podpinam pod pytanie i prosze o komentarz tego wynalazku http://kotly.com/product_info.php?products_id=1076 czy taki wynalazek i zawór to już komplet? skoro to siłownik z regulatorem temperatury?

Dorzuć kolego niecałe 100 zł więcej za sterownik TZC 25 z siłownikiem i podepnij pod właśnie ten sterownik programator pokojowy. Będziesz miał dodatkowo sterowanie pompą, zabezpieczenie przed wzrostem temp powyżej 86 st.C, algorytm PID, zabezpieczenie antykorozyjne pieca i sporo jeszcze innych bajerów. Ten ze strony kotly.... to taka prosta zabawka. osobiście nie polecam - nie warto. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.