Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Co W Wersji Minimalistycznej


darsuch

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Muszę wykonać instalację CO w możliwie najprostszy sposób. Założenia są takie, że jako kocioł będzie Defro optima 10 kW, instalacja wokół kociołka będzie stalowa 1", rura wznośna i bezpieczeństwa 6/4" (jakie rury wybrać: ocynk, czarne?). Z kotłowni zasilanie rozdzielacza będzie pex 20 pod wylewką około 4m odległości. Do rozdzielacza będzie podłączonych pięć grzejników aluminiowych za pomocą pex 16 w pętlach o różnej długości. Najbliższy grzejnik jest w odległości około 3m czyli pętla będzie miała 6m , a najdłuższa odległość to 10m ,czyli pętla 20m. Na rozdzielaczu i grzejnikach prawdopodobnie potrzebne będą odpowietrzniki. 

 

Czy taka instalacja ma sens i czy będzie poprawnie grzać i oczywiście czy będzie bezpieczna?. Jaką zastosować pompę obiegową, o jakich w przybliżeniu parametrach.

 

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i sugestie.

Pozdrawiam 

Darsuch

 

 

 

post-59256-0-75554800-1439413492_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

forum.info-ogrzewanie.pl/uploads/monthly_06_2015/post-2387-0-78821100-1434909436.jpg

 

Niestety forum uparcie wycina tagi :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co stoi na przeszkodzie, aby pompa była na powrocie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłownia u mnie ma wysokość 2.6m, naczynie wzbiorcze będzie pod sufitem, czyli dół naczynia będzie na wys. około 2.1-2.2 m, to jest jakiś 1 m nad kotłem który to jest najwyższym elementem instalacji. Jeśli dam pompę na powrocie to naczynie powinno być co najmniej na wys 2.8m, a w moim przypadku będzie to już na nieogrzewanym strychu.

Jeżeli dół naczynia wzbiorczego mógłby być na wysokości 2.1m nad posadzką to chętnie przeniósłbym pompę na powrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz dobrze ale zmieniłeś na zawór 4-d. Jak chcesz 3-d z ochroną powrotu to w tym linku co @Sambor podał opcja B,C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i pomoc. Montując instalację zastosuje schemat z zaworem 4D.

Ponieważ jestem człowiekiem dociekliwym i zawsze staram się zrozumieć to co robię, nadal nurtuje mnie pytanie , tak ze zwykłej ludzkiej ciekawości. Jaka to różnica czy woda jest tłoczona (pchana), a wyciągana w odniesieniu do wcześniejszych schematów z zaworem 3D? Hydraulika i mechanika cieczy to nie moja domena i kiepsko się na tym znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się wytłumaczyć bez zaworu na odcinku A-B w punkcie 0 (środek) wstaw prostą do punktu C nie leżącą na odcinku A-B.

1    pchaj  od A do B zwrot sił od A do 0  i  od 0 do B  oraz          0 do C

2   ciągnij od B do A zwrot sił od A do 0  i  od 0 do B  natomiast  0 od C

niby to samo a woda w odcinku 0-C płynie z róznymi zwrotami..zrozumiał poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.