Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Porównanie Instalacji Z Buforem Ciepła


Underwood

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

 

  posiadam instalację co wyposażoną w kominek z płaszczem wodnym 15kW o sprawności 70% oraz kocioł gazowy firmy die dietrich ms24FF o mocy 20 kW i sprawności 93%. Kominek pracuje w układzie otwartym, kocioł gazowy w układzie zamkniętym. Oba źródła współpracują ze sobą za pomocą wymiennika ciepła. 

 

   Zastanawiam się nad kupnem i zainstalowaniem 1000 l bufora ciepła, który miałby spełniać rolę magazynu do nadmiaru ciepła.

Zapotrzebowanie ciepła budynku wynosi 7,4 kW, powierzchnia budynku 160m2, kubatura ogrzewanego budynku 440 m3. Parametry instalacji po stronie kominka 95/70 C , po stronie układu zamkniętego przyjęte parametry 70/55 C. Dobrze zaizolowany budynek. 

 

1) w jaki sposób mogę obliczyć ile  mogę zaoszczędzić w ciągu roku posiadając bufor o pojemności 1000 litrów w porównaniu do instalacji bez bufora.

2) na ile wystarczy pełen naładowany bufor 

3) Ile ciepła potrzeba aby naładować bufor 1000 l.

Opublikowano

Kolego - bufor nie jest lekiem na oszczędności, jeszcze zamontowany w układzie z wymiennikiem.

Odpowiedzi na twoje pytania 

ad1 - tego ci nikt nie powie - zależy od wielu zmiennych o których nie piszesz.

ad2 - bufor naładowany do 70C rozładowany do 40C wystarczy na ok 5h

ad3 - ładowanie z 40C do 70C to ok 130MJ.

Opublikowano

kominek z płaszczem wodnym 15kW o sprawności 70% oraz kocioł gazowy firmy die dietrich ms24FF o mocy 20 kW i sprawności 93%

...

w jaki sposób mogę obliczyć ile mogę zaoszczędzić

Ile w ciągu zimy zużywasz drewna a ile gazu?

 

Na ile wystarczy bufor to zależy:

  • jak mocno go nagrzejesz - najlepiej izolować go fest i pakować weń 90st.
  • jak głęboko będziesz w stanie go rozładować - jeśli grzejniki są przewidziane pod parametry 70/55 to pojemność cieplna bufora nie jest zbyt duża. Użyteczna temperatura wody (taka, którą da się jeszcze grzać dom) to będzie jakieś 40-50st. i to tylko we wczesnowiosenne dni. Czyli grzejesz do 90st. i możesz odbierać ciepło póki bufor nie ostygnie do ~50st. a wtedy znów grzejesz. Mając przewymiarowane grzejniki lub podłogówkę mógłbyś grzać nawet schodząc do 30st. w buforze.
  • czy z bufora będziesz też ciągnąć CWU

Przy takiej instalacji i budynku zbiornik 1000l nie spełni należycie funkcji bufora ciepła. Żeby był w stanie grzać przez sensowny czas, trzeba by startować raczej od 2000l. Chyba że ma to być jedynie akumulator gromadzący nadmiar ciepła z rozpalenia w kominku, to wtedy ma sens już 1000l, ale nie należy oczekiwać z tego więcej jak kilku godzin grzania.

Opublikowano

Tu aby coś powiedzieć więcej to powinien być zainstalowany ciepłomierz - wtedy poznamy ile naprawdę ciepła potrzebuje dom.

Takie teoretyczne wyliczenia to tylko duże przybliżenie .

 

PS

Tak naprawdę chciałbym zobaczyć w akcji kominek z płaszczem wodnym i realną sprawnością 70%.

Opublikowano

Miałem nadzieję że paląc pełna mocą kominka sprawność rzeczywiście wynosić będzie w granicy 70% , bufor ma pełnić rolę magazynowania nadmiaru ciepła. Woda powracająca z obiegu CO/Cwu podgrzewała by się w buforze, przelatywała przez kocioł i podgrzewała w razie braku wymaganej temperatury .Pojemność Bufora dobrałem za pomocą wzoru z normy PN EN 303/5. 

Opublikowano

Wzór z tej normy nie służy do obliczenia pojemności bufora magazynującego ciepło  - norma PN-EN 303-5 stosuje ten wzór do zabezpieczenia przed przegrzaniem kotła zasypowego - z tego wzoru określa się pojemność bufora , który przyjmie ciepło z kotła w sytuacji awaryjnej - norma traktuje taki bufor jako zabezpieczenie kotła i instalacji.

 

Dla celów magazynowania ciepła przyjmij ok 50l/1kW mocy kotła lub kominka dla kotłów do zgazowania drewna przyjmuje się 100l/ 1kW.

Najlepiej będzie jak narysujesz swoją koncepcję.

 

Kocioł gazowy nie powinien pracować podczas pracy kominka.

Opublikowano

Witam. Pozwolę sobie wtrącić moje "3 grosze".

Paląc kominkiem i ładując bufor  do około 90 stopni, to w pomieszczeniu gdzie jest kominek będzie sauna.

Tego ciepła nie da się władować do bufora. Myślę,że rzeczywista sprawność kominka to rząd 30-40 % /jak dobrze pójdzie/.

Traktowałbym kominek jako ew. żródło palenia kryzysowego; a podstawowy system ogrzewania oparty na kotle gazowym.Jak Kol. przeliczyłby koszty ogrzewania kominkiem  i gazem  to na pewno byłyby bardzo zbliżone, a zero roboty i kurzu i kotłowni  w salonie/ niestety to korzyści niewymierne/.

Szkoda nakładów na bufor i oparcie systemu grzewczego na kominku.

Pozdro

Opublikowano

Więc wychodzi na to że bufor powinien mieć objętość 700 litrów, a z tego wzoru wyszło 1000 litrów. Kozioł gazowy ma działać wtedy gdy nie pali się w kominku, woda podgrzana w buforze przepływa przez kocioł , kiedy temp jest odpowiednia kocioł nie włącza się a ciepła woda leci do co.

 

 

post-63522-0-55782500-1435246546_thumb.jpg

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.