Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła Pod Komin 60/100


Megacomp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Postawię "flaszkę" za pomoc :)

Stoję przed wyborem kotła do nowo wybudowanego domu, niestety mam spory problem. Przez blędy w projekcie musiałem zabudować komin koncentryczny 60/100 w kanale wentylacyjnym.

Dlugośc komina 5.5m (od wejścia do zakończenia) plus 1 kolano oraz kształtki do pieca 1 kolano 90 i jedno 45') co daje ok 8m kanału licząc opory)

Powierzchnia podłogi ogrzewanej 189m2 , kubatura 621m3.

Na całości podłogówka( grzejnik łazienkowy wspomagany grzałką z termostatem)

Osobno na parterze i poddaszu układy mieszające RUMET (Wilo RS15,bypass, 3D ESBE,termostat) 10+11pętli, osobny rozdzielacz pod zaślepione w ścianach pętle pod grzejniki( jakby jakimś cudem nie sprawdziła się podł.)

Dom:
Porother 25+15 styropianu grafitowego, poddasze 15+10wełny, Podłoga 10cm stryopianu,na poddaszu 3cm)

 

Każdy wciska to co ma w ofercie...

 

Pytanie zasadnicze: Czy każdy z tych kotłów da rade pracowac z kominem 60/100 (stosując np adapte z 80/125) ?

 

Moje wybory:

1. Ferroli BlueTech 25A + zasobnik Ferroli 150l + czujnik pogodowy (wyjscie 60/100) Cena ok 5400zl

2.Buderus GB072 20kw + zasobnik Buderus SU120 + czujnik 6950zł (wyjscie 80/125)

3.Termet Ecodens Gold 20 lub 25 + Zasobnik Kospel SW140  (wyjscie 60/100)

4. Junkers Cerapur Smart ZSB22-3C + Zasobnik ST120+ Sterowanie pogodowe+czujnik ok 6500zl (wyjscie 80/125)

5. Proponują Brotje (wycena na dniach) (wyjscie 80/125)

 

Ew, inne włoszczyzny Immergas VICTRIX X 24 2 I, ARISTON GENUS PREMIUM EVO SYSTEM 24 3999zł , Beretta exclusive Green HE 25 R.S.I

ale większośc odradza.... Aczkolwiek one w standradzie mają wyjście 60/100 i wg instrukcji działąją bezproblemu na takim kominie.

 

Czy muszę mieć jakieś dodatkowe urządzenia ? ( chodzi głównie o sprzęgło) oprocz zbiornika wyrównawczego ,zaworów bezp.

 

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jest błędnie postawione, a może inaczej masz błędne założenia co do instalacji, sterowania  i  zastosowanych elementów.  Układy mieszające które zamierzasz (bo mam nadzieję ze nie kupiłeś ich jeszcze),zamontować kompletnie do współpracy z kotłami gazowymi się nie nadają i proponuję tego nie kupować, nie będzie żadnej możliwości sterowania. Z kotłów które wymieniłeś do instalacji podłogowej nadaje się nr 2, nr 4, Ale warunek jest jeden trzeba zastosować dedykowane przez producenta kotła elementy współpracujące z instalacją czyli sterowniki, zdalne sterowania układy mieszające i ewentualnie sprzęgła (patrz cenniki). To co próbujesz zbudować nie ma szans na poprawne działanie i będzie  niesterowalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie znałem się na tym i dalej nie znam, układy mieszające są zainstalowane, kupione rok temu przez mojego instalatora bez możliwości zwrotu.  Nie muszę tym sterować precyzyjnie dla każdego pomieszczenia , ale piec raczej powinien puszczać odpowiednią temperaturę na rozdzielacze wg sterowania pogodowego i na mój rozum bedą się kłóciły z zaworem 3D i termostatem. Teraz pytanie co dalej...

Wywalić Zawór 3D z rozdzielaczy i termostaty, zostawić same pompy? Układ jest zalany roztworem glikolu propylenowego (Dom stał nieogrzewany, bałem się o rozerwanie instalacji napełnionej wodą) 

Czy znajdo wkońu kogoś kto wie co robi a nie tylko szuka jelenia którego można skubnąć. To mo pierwszy dom i raczej ostatni w życiu, i teraz widze jakie konkretne pieniądze można było zaoszczędzić lub wydać na inny cel, których teraz brakuje przy wykończeniówce.

post-63519-0-51698300-1435140655_thumb.jpgpost-63519-0-79177800-1435140655_thumb.jpgpost-63519-0-02886600-1435140656_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowym błędem w tej instalacji jest montaż rozdzielaczy z zaworami mieszającymi termostatycznymi - tam powinien być 1 mieszacz w kotłowni sterowany automatyką pogodową z kotła.

Obecny układ podłogówki nie będzie działał prawidłowo.

 

Dla takiej ilości pętli ( 21 szt) musi być sprzęgło.

 

Co do kotła to komin to mały "piard" , potrzebny jest kocioł z możliwościąwspół pracy ze sprzęgłem, mieszaczem  podłógówki , sterowaniem pogodowym i ew grzejnikami.

Ja proponowałbym nowy model Wolfa - ma wszystkie w/w funkcje , a jakość b. dobra.

 

Podaj dodatkowo jakiej długości są pętle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pętle były maksymalnie 80m. Wiekszę pomieszczenia (Salon 30m2, Garaż oraz pok. nad garażem) podzielone zostały na 2 pętle. Stąd tyle pętli.

Instalator twierdzi że zastosował zawory 3d, dla wyrónania temp. Nawet jak piec puści wyższą temp. to zawory puszczą np 35'C.... I dalej sie upiera że jest OK.

Co do grzejników - mam nadzieje że nie będzie nigdy potrzeby ich montowania (ew. gdy wystąpiły by problemy zdrowotne)

Same problemy... Na gaz czekam jóż rok. Gdybym wiedział że z tym same problemy, to na początku na etapie projektu zrezygnowałbym z kominów ich wykanczania ,przyłącza, projektów instalacji gazowej, itd i za zaoszczędzone pieniądze (a uzbiera się tego z 10k) plus kocioł - zakupił PC + ew Fotowoltaika. albo kocioł elektryczny Kospel/Elterm . (Oczywiscie tez bylbym królikiem doświadczalnym na tym polu, tak jak i z podłogówką na całości - bo nikt tak nie robi u "nas" )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinieneś zakładać, że na podłogę dasz temp 35C, temp wody w podłogówce powinna być zależna od temp na zewnątrz budynku o czyli tzw regulacja pogodowa.

Zabezpieczeniem przed zbyt wysoką temp wody podawanej na podłogę jest termostat przylgowy wyłączający pompę.

 

Dobrze wykonana i prawidłowo sterowana podłogówka jest ok, sam grzeję 140m2 na parterze i 20m2 na piętrze + 100m2 grzejników  już 4-ty sezon.

Tylko mam więcej styro na podłodze parteru - 15cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co dalej. Wcisną mi piec który bede sprzedawać za pół ceny po 2 miesiącach nieużytkowania (dalej nie ma gazu). Który nie bedzie współgrać ani z kominem ani z c.o.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co konkretnie poprzerabiać?

Zeby bylo to sterowalne zapewne musiałbym zamontować moduły i listwe sterującą oraz siłowniki na rozdzielaczach, sterowniki pokojowe komunikujące się z kotłem wraz z pogodówką. Tylko czy takie sterowanie precyzyjne jest mi potrzebne? Szczególnie przy takiej bezwładności. Nie potrzebuję aż takiej automatyki, wystarczy że przykręce na rozdzielaczu sekcje w garażu oraz ew w pokoju nad nim, gdzie bedzie rowerek treningowy lub bieżnia, okazjonalnie goście. Zamontuje 1 sterownik np w holu gdzie nie ma zmian temp. chwilowych w związku z kominkiem, otwartym oknem, słońcem itp, któy będzie razem z czujnikiem zewn zbierał informację o temp. i przekazywał do kotła który będzie regulował temperaturę.

Czty coś z rozdzielacza wywalić (zawór 3d itd) ?

 

Wracając do kotła , chciałbym mieć temat "z głowy". Nieważne czy kupie go teraz , czy za 3 miesiące jak będzie gaz (i pójdą ceny w góre, bo będzie sezon, droższe Euro i paliwo,albo powódź w Tajwanie któa produkuje układy XYZ dla 99% kotłów CO na rynku- wiem coś o tym... )  dla przykładu: Szukałem Ferroli i okazuje sięze jest taki popyt, ze nie ma go nikt w kraju, czeka się miesiąc na dostawę, i oczywiście w nowych cenach.

 

Idąc w kier. Niemieckiej technologii: Buderus GB072 czy Junkers Cerapur Smart ZSB22-3C ?

 

Większość podzespołów podobno tych samych, Buderus + pogodówka wbudowana, wystarczy sonda, lepszy panel sterowania, podobno lepsza jakość wykonania( kocioł pozycjonowany ciut wyżej) Junkers : Osobny sterownik ( załatwia temat czujnika w holu) możliwość ustawienia wg indywidualnych upodobań poszczegolnych dni,godzin itp w celu grzania zasobnika cw lub całości co podczas urlopu itd.

Junkersa bardziej polecają - zapewne przez program premiowy punktowy dla instalatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby układ był sterowalny wystarczy , że wywalisz z rozdzielaczy : pompy zaw 3-D i bypassy.

Dasz w kotłowni sprzęgło i mieszacz: zaw 3-D  z siłownikiem + elektroniczna pompa 25/60 np LFP.

Jak chcesz technologię niemiecka to najlepszy jest Wolf CGB-20 - praca z kominem 60/100 w standardzie

 

Liczy się nie tylko koszt samego kotła, ale też koszt pozostałego osprzętu - sterowników, mieszaczy, czujników - sprawdź co i za ile musisz dokupić aby wszystko działało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ruchu drogowym obowiązuje zasada "ograniczomego zaufania" , i jak się na czymś nie znamy to też nie można wierzyć bezgranicznie w to co opowiada instalator, trzeba poprosić kogoś o pomoc. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie projektu z doborem urządzeń i nadzór nad pracami instalacyjnymi, nie widzę sensu oszczędności w wysokości 1000 czy 1500 zł. . Nie wiem dlaczego autor tematu dalej próbuje brnąć w budowę instalacji która nie ma prawa działać poprawnie i sterować tym się nie da? Chce mieć kłopoty i walczyć z instalacją ustawieniami to będzie je miał. To że jako pierwszy w okolicy zdecydowałeś się na pełną podłogówkę nie oznacza że masz być jak to określiłeś "królikiem doświadczalnym", bo instalacja podłogowa z kondensacyjnym kotłem gazowym to nie "pierwszy lot w kosmos", ani nic nadzwyczajnego technicznie. Niestety w Polsce mamy instalatorów którzy zamiast korzystać ze sprawdzonych rozwiązań wolą stosować rozwiązania które "im się wydaje że można stosować", czego jesteś ewidentnym przykładem. Instalator "słyszał że gdzieś dzwonią tylko nie wie w którym kościele".  Na potwierdzenie tego co piszę wystarczy przejrzeć forum, i wyciągnąć wnioski.  Kol  Megacomp zastanawia się nad kotłem a prawdziwy problem ma z instalacją. Marka kotła jest sprawą wtórną, ważne za to aby zastosować do kotła dedykowane przez producenta elementy (patrz cenniki urządzeń, wytyczne projektowe gdzie można wszystko znaleźć). Nie zastawiaj się który kocioł, za to sprawdź czy kocioł ma możliwość współpracy z instalacją ogrzewania podłogowego, a producent oferuje wszystkie potrzebne do takiej instalacji elementy. Czy to będzie firma V....,  V.......;  V...... ; B.........; J...... czy D...... nie ma żadnego znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.