Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Obieg otwarty+zamknięty


piterr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich; Czytam ostatnio sporo o połączeniu w jednej instalacji z pieca gazowego i węglowego. Najczęściej proponowane jest rozwiązanie:

Obieg otwarty: [piec węglowy,cwu, zbiornik wyrównawczy]

+wymiennik płytowy+

Obieg zamknięty: [piec gazowy, instalacja z grzejnikami]

 

A czy można zrobić tak żeby cała instalacja była na obiegu otwartym a tylko piec gazowy na zamkniętym tj:

Obieg otwarty: [piec węglowy, cwu, zbiornik wyrównawczy, instalacja z grzejnikami]

+wymiennik płytowy+

Obieg zamknięty: [piec gazowy, naczynie przeponowe, pompka..]

 

Czy można tak zrobić? i jeżeli tak to czy ma to sens? Czy instalacja z piecem węglowym mogłaby wtedy działać na grawitacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Jeśli masz układ grawitacyjny z kotłem na opał stały i chcesz podłączyć kocioł gazowy to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby całość instalacji c.o. była w układzie otwartym natomiast sam kocioł gazowy w układzie zamkniętym z wymiennikiem płytowym. Jednak jeśli chcesz utworzyć u siebie taki układ to wymiennik z pompą musi być bocznikiem dla fragmentu obiegu c.o. wykonanego w systemie grawitacyjnym.

 

Są dwie możliwości wykonania takiej instalacji:

1. Ręczna - odpowiednie zawory sa zakręcane i odkręcane przez użytkownika w zależności od tego, który kocioł ma pracować.

2. Automatyczna ( samoczynna - takie instalacje lubię wykonywać najbardziej ) - gdzie 'samo się robi' to znaczy prosta automatyka przełącza w razie zapotrzebowania cieplnego domu pomiędzy kotłem gazowym ( załącza go jak wygaśnie kocioł na opal stały i spadnie temperatura ), a kotłem na opał stały ( wyłącza kocioł gazowy po przekroczeniu określonej temperatury na kotle na opał stały po rozpaleniu w nim ).

 

Jeśli interesuje Ciebie któreś rozwiązanie to proszę podaj które a ja wrzucę szkic na Forum.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę że znasz się na takich rozwiązaniach.

Miałem początkowo plan żeby zrobić nową instalację w miarę tanio. Dorastam jednak powoli do przekonania że warto trochę dołożyć i zrobić wszystko raz a dobrze i mieć satysfakcję z inwestycji. Chyba skłoniłbym się więc do automatycznego przełączania. To w końcu automatyka najodczuwalniej wpływa na komfort użytkowania a też o to w tych wszystkich przeróbkach mi chodzi. Jak możesz podzielić się swoim planem to będę wdzięczny.

Dzięki za zainteresowanie,

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko chcę dodać,że nie każdy kocioł gazowy będzie pracował przy obniżonym ciśnieniu w układzie, u moich rodziców jest system 2 kotłów , i po przełączeniu z kotła na paliwa stałe na kocioł gazowy trzeba ręcznie dopuścić ciśnienia do wtenczas układu zamkniętego , ponieważ JUNKERS poniżej 1 bar nie załączy się . No cyhyba żebyśmy czujnik oszukali grzebiąc w elektronice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam w domu instalacje miedziana zamknięta z obiegiem wymuszonym , zasobnik Junkers Sk 130 - 1E.

Dom docieplony dobrze 200m2. Chce dostawic piec na paliwo stałe, za przyjazniony fachowiec zaproponował

Taurusa S Tur 25KW praca na zasadzie zamkniętej, czy to jest OK. prosze o radę.

Za wszelkiw wskazówki BĘDE wdzieczny.

Pozdrawiam

MaxEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałbym jeszcze wrócić do mojego pytania o dołożenie pieca gazowego do układu otwartego.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem radę Piotra ale myślę że ma to wyglądać jakoś tak;

 

Gdzie lepiej się wpiąć z wymiennikiem, przed czy za pompę obiegu otwartego?

 

Witam,

 

To, czy wepniesz się przed czy za pompą nie ma znaczenia.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Planuję przebudowę instalacji i schemat mam bardzo podobny.

 

Poprosiłbym o wyjaśnienie przeznaczenia zaworu znajdującego się na prawo, dół (na schemacie). Z tego co zrozumiałem łączy on obieg grzejnikowy i piecowy.

W jakim celu ?

 

Od razu zaznaczę że nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, więc dobrze by było żeby moje teorie ktoś potwierdził.

Z tym zaworem plan jest taki, żeby instalacja dała sobie jako tako radę przy braku zasilania i konieczności pracy na grawitacji.

W normalnej sytuacji, gdy pompka pracuje, zawór na dole będzie zamknięty i powrót będzie szedł przez zawór 4d.

Przy braku zasilania otworzy się dolny zawór a zawór 4d ustawi na pełen przepływ.

Wydaje mi się że wówczas instalacja powinna działać na grawitacji (przynajmniej górne grzejniki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.