mask Opublikowano 19 Maja 2015 #1 Opublikowano 19 Maja 2015 Witam, w ciągu kilku tygodni planuję zakup kotła podajnikowego. Wybieram między Ogniwo Eko Plus 10kw lub Skam 12kw, (obecny kocioł jest zasypowy i ma 1,1m). Do ogrzania jest 90m kw. w budownictwie z lat 80-tych z plastikowymi oknami (ok. 90 żeberek). Nie chciałbym wyrzucać starego kotła [na wypadek problemów z nowym, żeby w zimę nie zamarznąć (wiem, że jest ruszt awaryjny, ale to nie to samo co zasyp, chyba bardziej bieganie, a nie wiem jak sprawnie działa serwis gwarancyjny danego producenta) oraz ze względu na koszty demontażu]. Sytuacja w kotłowni wygląda tak: http://w368.wrzuta.pl/obraz/6wjJEw89xIv/kotlownia Chciałem wiedzieć (przed spotkaniem z hydraulikiem, nie chcę być naciągnięty na koszty) czy: 1. Nowy kocioł może stać po lewej od starego i być podłączony pod ten sam wyciąg kominowy oraz rury? 2. Czy bardziej opłaca się zamontować zawór 3d czy 4d w moim wypadku (proszę o przykład firmy lub zestawu)? 3. Lepsze jest wyjście boczne czy górne w kotle? 4. Poszukuję kotła w okolicach 7 tys. Który ze wskazanych jest badziej opłacalny w perspektywie czasu (cena, niezawodność, efektywność spalania)? Proszę podać też konfigurację (np. lepiej wziąść z tym sterownikiem, palnikiem) lub inny kocioł? 5. W co jeszcze warto zainwestować (osobiście nie potrzebuję sterowania z internetu, chyba że byłoby darmowe i bez ciągnięcia kabli)? PS. nie jestem pewny czy wogóle Ogniwo podejdzie pod moją instalację CO, ponieważ ten kocioł jest tylko do układów otwartych, a moje naczynie wzbiorcze ma tylko taką rurę do góry: http://w368.wrzuta.pl/obraz/9in56NpLfnZ/naczynie_wzbiorcze Wydaje mi się, że to jednak typ otwarty, ale wolę dopytać, a nie usłyszeć od hydraulika, że to też do wymiany. Jeśli na forum jest hydraulik z okolic Lubartowa, to proszę o kontakt.
SUSPENSER Opublikowano 19 Maja 2015 #2 Opublikowano 19 Maja 2015 Skoro 1,1 m dawał radę to może SKam-P Plus 7 kW wystarczy - proponuję podstawić dane do kalkulatora pod linkiem i podać link do strony z wynikiem: www.cieplowlasciwie.pl/start 1. Nowy kocioł może stać po lewej od starego i być podłączony pod ten sam wyciąg kominowy oraz rury? Widziałem takie podłączenia i działały, ale czy hydraulik zrobi takie i weźmie za nie odpowiedzialność to już jego sprawa. 2. Czy bardziej opłaca się zamontować zawór 3d czy 4d w moim wypadku (proszę o przykład firmy lub zestawu)? Jeśli przy grzejnikach nie ma termostatów wtedy lepiej dać 4D, w allegro znajdziesz takich sporo. 3. Lepsze jest wyjście boczne czy górne w kotle? W tym przypadku górne boczne w prawo będzie ok, tylko trzeba będzie minąć rurę zasilającą CO od zasypowca. 4. Poszukuję kotła w okolicach 7 tys. Który ze wskazanych jest badziej opłacalny w perspektywie czasu (cena, niezawodność, efektywność spalania)? Proszę podać też konfigurację (np. lepiej wziąść z tym sterownikiem, palnikiem) lub inny kocioł? Polecam Skam-P Plus ze sterownikiem SPP, sporo takich sprzedaję i się sprawdzają. 5. W co jeszcze warto zainwestować (osobiście nie potrzebuję sterowania z internetu, chyba że byłoby darmowe i bez ciągnięcia kabli)? W termostaty na grzejnikach zamiast zaworu 4D. "Wydaje mi się, że to jednak typ otwarty, ale wolę dopytać, a nie usłyszeć od hydraulika, że to też do wymiany." Tak to typ otwarty, ale nie wiem jakie jest tam naczynie wzbiorcze i czy jest zgodne z przepisami - to powinien ocenić hydraulik.
mask Opublikowano 20 Maja 2015 Autor #3 Opublikowano 20 Maja 2015 Wygląda to mniej więcej tak (bo nie mogłem wszędzie wstawić dokładnego materiału): http://cieplowlasciwie.pl/wynik/qgk Dodatkowo muszę dodać, że ogrzewane ma być pierwsze piętro (poniżej jest ogrzany parter). Dach będzie w ciągu 2-4 lat całkowicie wymieniany i ocieplony. Odnośnie tego zaworu 4D to wymagany jest taki zestaw za jakieś 900zł, czy sam zawór za ok. 200? Dodam, że wodę grzeję w taryfie, więc nie będzie włączana do instalacji CO. Naczynie wzbiorcze ma 25-35l pojemności i było montowane przez hydraulika, oczywiście obieg grawitacyjny.
SUSPENSER Opublikowano 20 Maja 2015 #4 Opublikowano 20 Maja 2015 Skoro ma dojść jeszcze poddasze proponuję Skam-P Plus 12 kW [ma moc maksymalną 15 kW, a w razie potrzeby korzystania z poddasza zanim zostanie docieplony dach można domówić koronę od palnika 17 kW i generować większą moc przy nieco niższej sprawności żeby nie było trzeba odpalać kotła zasypowego]. Zawór 4D wystarczy ręczny za ok. 200 zł
mask Opublikowano 20 Maja 2015 Autor #5 Opublikowano 20 Maja 2015 Dziękuję za odpowiedzi. Zostało do wytłumaczenia tylko jedno małe nieporozumienie: "Dach będzie w ciągu 2-4 lat całkowicie wymieniany i ocieplony." Miałem na myśli wyłącznie dach. Poddasze nie będzie ocieplane. Czy w związku z tym, wystarczy ten 7kW?
Animus Opublikowano 21 Maja 2015 #6 Opublikowano 21 Maja 2015 A poco Ci kopciuchy? Sigma Defro w 5 klasie ma palnik ,który pracuje z mocą od 4,8kW spokojnie pokryje zapotrzebowanie na teraz i w przyszłości . http://www.defro.pl/kotly-p-sigma-uni.html Dlaczego promuję ten kocioł ,bo wszyscy oddychamy tym samym powietrzem ,mając kocioł nisko-emisyjny w kotłowni ,twoje dzieci oddychają lepszym powietrzem bawiąc się na zewnątrz i wdomu, chcę zmusić nieudaczników żeby podnieśli standardy kotłów które sprzedają .
SUSPENSER Opublikowano 21 Maja 2015 #7 Opublikowano 21 Maja 2015 Dziękuję za odpowiedzi. Zostało do wytłumaczenia tylko jedno małe nieporozumienie: "Dach będzie w ciągu 2-4 lat całkowicie wymieniany i ocieplony." Miałem na myśli wyłącznie dach. Poddasze nie będzie ocieplane. Czy w związku z tym, wystarczy ten 7kW? Gdybym ja ten kocioł miał sprzedać i się pod jego doborem podpisać to byłby Skam-P Plus 12 kW ze sterownikiem SPP.
SUSPENSER Opublikowano 21 Maja 2015 #8 Opublikowano 21 Maja 2015 A poco Ci kopciuchy? Sigma Defro w 5 klasie ma palnik ,który pracuje z mocą od 4,8kW spokojnie pokryje zapotrzebowanie na teraz i w przyszłości . Dlaczego promuję ten kocioł ,bo wszyscy oddychamy tym samym powietrzem ,mając kocioł nisko-emisyjny w kotłowni ,twoje dzieci oddychają lepszym powietrzem bawiąc się na zewnątrz i wdomu, chcę zmusić nieudaczników żeby podnieśli standardy kotłów które sprzedają . Klasa klasą, ale ma niższą sprawność i wyższą cenę. Podobnie można przekonywać do kupowania aut elektrycznych, ale póki co są drogie i mają sporo wad, a nie każdy zwłaszcza w naszym kraju jest na tyle bogaty żeby sobie móc sprawić taką zachciankę.
Animus Opublikowano 21 Maja 2015 #9 Opublikowano 21 Maja 2015 Porównanie z autem elektrycznym mało trafne. Rożnica sprawności kilu procentowa nie ma znaczenia ,ale ma znaczenie to co wyrzuca kocioł na twoje podwórko i na twoją grządkę z warzywami ,bo bezpośrednio dotyka to Ciebie tym oddychasz . Zmodernizuj te kopciuchy do 5 klasy zobaczymy jaką sprawność będą miały. :D
MIQ Opublikowano 22 Maja 2015 #10 Opublikowano 22 Maja 2015 Czy 5 klasa czystości spalin jest zachowana zawsze i wszędzie? Przy każdej mocy, z którą pracuje kocioł i na każdym paliwie? Rozumiem, że kotłem steruje automat, który dba o ciągłe utrzymywanie parametrów spalin w 5 klasie? Prawda to? Jakie są dokumenty na potwierdzenie tego? Jeśli nie ma, to znaczy, że faktycznie kocioł osiągnął parametry, ale podczas badania laboratoryjnego, a w realnej eksploatacji... ?
mask Opublikowano 22 Maja 2015 Autor #11 Opublikowano 22 Maja 2015 @Animus dziękuję za propozycję, ale jednak wybieram kocioł podajnikowy. Jeszcze pytanie o pompę CO. Wszyscy sprzedawcy proponują mi taką za 400zł, ponieważ energooszczędna: 1. Czy autentycznie jest w stanie odrobić różnicę 200zł (w porównaniu z tymi tańszymi) do momentu zepsucia? Chodzi tu tylko o energooszczędność czy również mniej awaryjne są te droższe? 2. Czy parametr "Wysokość podnoszenia" odpowiada podnoszeniu wody, aż do naczynia wzbiorczego? 3. Jakiej firmy pompy są najlepsze w skali jakość/cena? 4. Jakie parametry pompy są jeszcze ważne?
leszkowaty Opublikowano 22 Maja 2015 #12 Opublikowano 22 Maja 2015 tu masz temat o pompach energooszczednych https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16385-pompa-co-energooszczędna-grundfos-wilo-czy-lpf/ @Sambor wyliczyl tam oszczędności w pln:ach
Animus Opublikowano 22 Maja 2015 #13 Opublikowano 22 Maja 2015 Czy 5 klasa czystości spalin jest zachowana zawsze i wszędzie? Przy każdej mocy, z którą pracuje kocioł i na każdym paliwie? Rozumiem, że kotłem steruje automat, który dba o ciągłe utrzymywanie parametrów spalin w 5 klasie? Prawda to? Jakie są dokumenty na potwierdzenie tego? Jeśli nie ma, to znaczy, że faktycznie kocioł osiągnął parametry, ale podczas badania laboratoryjnego, a w realnej eksploatacji... ? Niby mądrala jesteś ,czytając twoje pytania by się zdawało :rolleyes: ale................ czy w tych kopciuchach ,które tak zażarcie bronisz 3 lub 4 klasa czystości spalin jest zachowana zawsze i wszędzie? Przy każdej mocy, z którą pracują te kotły i na każdym paliwie? Rozumiem, że kotłami steruje automat, który dba o ciągłe utrzymywanie parametrów spalin w 3 lub 4 klasie? Prawda to? Jakie są dokumenty na potwierdzenie tego? Jeśli nie ma, to znaczy, że faktycznie kotły osiągnęły parametry, ale podczas badania laboratoryjnego, a w realnej eksploatacji... ? ...............rozbawiłeś mnie , :D
Animus Opublikowano 22 Maja 2015 #14 Opublikowano 22 Maja 2015 @Animus dziękuję za propozycję, ale jednak wybieram kocioł podajnikowy. Mask to jest jak najbardziej kocioł podajnikowy i to mercedes w swojej klasie ,sam pobiera paliwo z zasobnika i steruje nim programator ,z zewnątrz wygląda podobnie jak tamte kopciuchy ale wewnątrz różni się kulturą spalania,mniej truje.
MIQ Opublikowano 22 Maja 2015 #15 Opublikowano 22 Maja 2015 @AnimusMam prośbę, możesz przestać się ośmieszać?Weź jakiś cytat zapodaj, gdzie niby czegoś bronię. Napisałeś coś o jakichś badaniach i truciu, masz jakieś wyniki badań eksploatacyjnych na poparcie swoich tez? Póki co, to Ty coś twierdzisz, a ja tylko proszę grzecznie o szczegóły.
Gość Opublikowano 22 Maja 2015 #16 Opublikowano 22 Maja 2015 Na tym ruskim filmiku widać,że Defro zmałpowało rusztodeflektor. Jeśli dobrze pamiętam,jest to wyrób zastrzeżony,jak się kol. Pieklorz dopatrzy i stwierdzi plagiat,będą jaja.
MIQ Opublikowano 22 Maja 2015 #17 Opublikowano 22 Maja 2015 Rusztodeflektor to zdaje się pomysł Panów z ICHPW...? Defro przecież kupiło od nich jakieś licencje.
Animus Opublikowano 22 Maja 2015 #18 Opublikowano 22 Maja 2015 @Animus Mam prośbę, możesz przestać się ośmieszać? Weź jakiś cytat zapodaj, gdzie niby czegoś bronię. Napisałeś coś o jakichś badaniach i truciu, masz jakieś wyniki badań eksploatacyjnych na poparcie swoich tez? Póki co, to Ty coś twierdzisz, a ja tylko proszę grzecznie o szczegóły. Sam się ośmieszasz wejdź na stronę Defro poczytaj sobie ,boli Was to że producent betoniarek produkuje lepsze kociołki od innych i tyle. :D
Animus Opublikowano 22 Maja 2015 #19 Opublikowano 22 Maja 2015 Na tym ruskim filmiku widać,że Defro zmałpowało rusztodeflektor. Jeśli dobrze pamiętam,jest to wyrób zastrzeżony,jak się kol. Pieklorz dopatrzy i stwierdzi plagiat,będą jaja. O tym samym pomyślałem ten ruszto deflektor jest podobny ale owalny . Okrągły jest lepszy ,u każdego wisi okrągły deflektor a nie trójkątny czy kwadratowy.
SUSPENSER Opublikowano 22 Maja 2015 #20 Opublikowano 22 Maja 2015 Porównanie z autem elektrycznym mało trafne. Rożnica sprawności kilu procentowa nie ma znaczenia ,ale ma znaczenie to co wyrzuca kocioł na twoje podwórko i na twoją grządkę z warzywami ,bo bezpośrednio dotyka to Ciebie tym oddychasz . Zmodernizuj te kopciuchy do 5 klasy zobaczymy jaką sprawność będą miały. :D Dlaczego mało trafne - też droższe i "ma znaczenie to co wyrzuca kocioł na twoje podwórko i na twoją grządkę z warzywami ,bo bezpośrednio dotyka to Ciebie tym oddychasz ." Tyle, że ta klasa może być kosztem niższej sprawności. Jaką sprawność ma ten kocioł przy 30% mocy nominalnej ?
MIQ Opublikowano 22 Maja 2015 #21 Opublikowano 22 Maja 2015 @ Animus Nic MNIE nie boli. Ciekawi mnie tylko przełożenie na rzeczywistą eksploatację tych pięknych wyników badań. Potrafisz coś o tym powiedzieć, czy wyjaśnisz mi wreszcie, czego Twoim zdaniem bronię, bo póki co te ogólniki Tobie świadectwo wystawiają. Oskarżasz, to dowody dostarcz, a nie, to przeproś.
Animus Opublikowano 22 Maja 2015 #22 Opublikowano 22 Maja 2015 Dlaczego mało trafne - też droższe i "ma znaczenie to co wyrzuca kocioł na twoje podwórko i na twoją grządkę z warzywami ,bo bezpośrednio dotyka to Ciebie tym oddychasz ." Tyle, że ta klasa może być kosztem niższej sprawności. Jaką sprawność ma ten kocioł przy 30% mocy nominalnej ? Samochodem jeździsz znacznie dalej niż dookoła komina swojego domu a na grządkę z warzywami raczej chyba nie wjeżdżasz . Sprawność hm...gdybanie Panie gdybanie, ma prawie 90% na nominalnej. a do klasy 5 musiał przejść badania na różnych mocach . :) Najważniejsza jest polityka firmy OGRANICZENIE NISKIEJ EMISJI
Animus Opublikowano 22 Maja 2015 #23 Opublikowano 22 Maja 2015 @ Animus Nic MNIE nie boli. Ciekawi mnie tylko przełożenie na rzeczywistą eksploatację tych pięknych wyników badań. Potrafisz coś o tym powiedzieć, czy wyjaśnisz mi wreszcie, czego Twoim zdaniem bronię, bo póki co te ogólniki Tobie świadectwo wystawiają. Oskarżasz, to dowody dostarcz, a nie, to przeproś. Zauważam Twoje negatywne nastawienie do tego co napisałem o tym kociołku i to wystarczy.
energotop Opublikowano 22 Maja 2015 #24 Opublikowano 22 Maja 2015 Nie na różnych mocach a na nominalnej i 30% mocy nominalnej.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.