Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zwracam się z prośbą o pomoc w doborze mocy kotła do domu jednorodzinnego na południowym zachodzie Polski.Dom o powierzchni 180 m2, ściany z ytong 24cm.+ 15 cm.styropian lambda styr.0,038, na podłodze od 12 cm.-15 cm.styr.,dach 25 cm. wełna mineralna,okna pięciokomorowe z potrójną szybą,drzwi zew.ocieplone Do ogrzania jeszcze zasobnik na c.w.u. 200 litrów. Zdecydowany jestem na kocioł mpm ds 12-14 kw z tym że hydraulik który miał wykonywać prace instalacyjną gdy dowiedział się jaki mam zamiar kupić kocioł ( chodzi o moc) powiedział że takiej małej mocy nie podłączy musi być najmniej 20 KW. Nie interesują go obliczenia ze strony ciepło właściwe gdzie wynik podaje że kocioł 12 kw będzie już z zapasem. Nie wiem co mam robić czy zamówić kocioł 17-19 kw? Doradzcie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam palić od.np. godz.8-9 rano do ok 20 godz. tz. o tej porze ostatni raz podłożyć. A czy dobrym wyjściem byłoby założenie bufora tak 500-1000 litrów pod te 12-14 kw? Kontaktowałem się już z innym hydraulikiem który potwierdził wersje ze strony ciepło właściwe czyli że te 12 kw bedą wystarczające,mówił że poprostu inni "FACHOWCY" nie idą z postępem,zatrzymali sie na końcówce XX w. : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz kasę to posłuchaj się kolegi @mobli.Większy kocioł to lepsza sprawność ,a bufor to wygoda.Ja mam bufor tylko 600 l ,ale nie było możliwości dać większego a i tak robiony na wymiar.Będziesz jak się nauczysz wiedział ile włożyć opału i ustawiasz dopływ powietrza aż wypali się paliwo.Bufor to nie jest tania sprawa ,ale całkiem inne palenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Zwracam się z prośbą o pomoc w doborze mocy kotła do domu jednorodzinnego na południowym zachodzie Polski.Dom o powierzchni 180 m2, ściany z ytong 24cm.+ 15 cm.styropian lambda styr.0,038, na podłodze od 12 cm.-15 cm.styr.,dach 25 cm. wełna mineralna,okna pięciokomorowe z potrójną szybą,drzwi zew.ocieplone Do ogrzania jeszcze zasobnik na c.w.u. 200 litrów. Zdecydowany jestem na kocioł mpm ds 12-14 kw z tym że hydraulik który miał wykonywać prace instalacyjną gdy dowiedział się jaki mam zamiar kupić kocioł ( chodzi o moc) powiedział że takiej małej mocy nie podłączy musi być najmniej 20 KW. Nie interesują go obliczenia ze strony ciepło właściwe gdzie wynik podaje że kocioł 12 kw będzie już z zapasem. Nie wiem co mam robić czy zamówić kocioł 17-19 kw? Doradzcie!

Powiedz panu do widzenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.