Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie powinno być ciśnienie w układzie CO przy zimnej wodzie i w trakcie pracy przy gorącej. U mnie teraz piec niedawno wygasł i ma temp. 33 st i ciśnienie mam 0 bara. Jak mu w tym momencie dobiję np. 0,5 bara to kiedy zacznę palić i temp wzrośnie ciśnienie także wzrośnie ale kiedy znowu zgaśnie w piecu znowu przy temp. 30 st będzie 0 bara. Czy tak ma być, czy może naczynie przeponowe za wcześnie obniża ciśnienie w instalacji? Może mi ktoś pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest wysokość od naczynia do najwyższego punktu instalacji? 


2-2,5 metra


 


Jaka jest pojemność wodna instalacji?


tego nie wiem. W całym domu ogrzewanie podłogowe + grzejnik w łazience i garażu


 


Jaka jest pojemność naczynia przeponowego ? 


tego też nie wiem. Jest czerwone i ma ok. 40 cm wysokości i 28 cm średnicy


 


Jaki "piec" pracuje w instalacji?


Piec na ekogroszek w instalacji zamkniętej,


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje naczynie obecnie nie działa prawidłowo najprawdopodobniej nie ma gazu i należy je napompować 

 

Naczynie należy zdemontować. 

Następnie napompować do 0,4 - 0.5 bar i sprawdzić jego szczelność (szczególnie wentyla) 

Zamontować naczynie, napełnić instalacje zimną wodą  do 0.7-1 bar 

Następnie kontrolować wskazania nanometru podczas ogrzewania instalacji 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jaki sposób mogę napompować to naczynie? Da się to zrobić samemu czy są "specjaliści" którzy się tym zajmują?

I ewentualnie czy mogę do końca sezonu grzewczego zostawić tak jak to jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak zakręcę wszystkie zawory które mam w instalacji to tej wody nie powinno być dużo skoro nie ma ciśnienia?

Mam tylko przeciek z odpowietrznika na zbiorniku CWU ale to jest chyba odpowietrznik ciepłej wody użytkowej a nie tej z CO - czy się mylę?

 

Tak teraz myślę - A po co miałby być zamontowany odpowietrznik na ciepłej wodzie?

 

Te spadki ciśnienie jakoś się zbiegły w momencie kiedy ruszyłem tym odpowietrznikiem zamontowanym na górze bojlera CWU. 

 

Jakie powinno być ciśnienie na zimnym układzie, to pójdę go "dobić" i zobaczymy do rana czy go utrzyma. W piecu w prawdzie na razie nie palę ale to chyba nie ma znaczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten "piec" posiada urządzenia do schładzania np wężownicę ?

Jeżeli nie to kocioł winien pracowac w układzie otwartym !

Posiada.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrzników na ciepłej wodzie się nie stosuje. Jeśli z jakiegoś kapie to wymienić lub zakręcić 

 

Ciśnienie na zimnej instalacji w Twoim przypadku powinno wynosić 0.7-1 bar 

Pamiętam jak kiedyś dopuszczałem wody do instalacji to przy 0,8 bar było słychać jak puszcza zawór zamontowany na naczyniu przeponowym. Czy tak ma być?

Rozumiem, że jest to wina odpowietrznika i "zabiegu" z demontażem naczynia nie muszę robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro posiadasz kocioł do układów zamkniętych to zawór bezpieczeństwa powinien być do 2,5 bar i nie powinien puszczać przy 0,8 bar 

 

Prawidłowo działające, dobrane do pojemności zładu naczynie wzbiorcze, napełnione w Twoim przypadku do 0,7-1 bar na zimnej instalacji, po rozgrzaniu ciśnienie nie powinno przekroczyć progu otwarcia zaworu bezpieczeństwa a po ostygnięciu ciśnienie powinno znów wynosić tyle co wcześniej na zimnej. Jeśli jest inaczej to znaczy, że należy sprawdzić naczynie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w kotłowni i dopuscilem wody do instalacji. Dokładnie przy 0,6 bar woda przelewa się do naczynia. Co mam dalej zrobić z tym naczynie? Odkręcić od instalacji, wylać z niego wodę (czy da się to normalnie zrobić), napompowac i zamontować z powrotem? Czy jest coś w nim uszkodzone? Nie wiem jaka ma pojemność to naczynie , jest czerwnone o wymiarach średnica 28 cm x 40 cm wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 0,6 słychać jak woda zaczyna napelniac naczynie. Czy to tak ma byc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze, że nigdy nie słyszałem wody w naczyniu przeponowym ale dokładnie przy wartości 0.5 bar w Twoim naczyniu powinna napływać woda. Dopuść do 0,8-1 bar na zimnej instalacji. Po rozgrzaniu sprawdź ciśnienie, powinno być niższe niż próg otwarcia zaworu bezpieczeństwa 

Następnie na zimnej instalacji ciśnienie powinno być takie jak wcześniej napuściłeś (jeśli w instalacji nie ma nieszczelności) 

 

Jeśli po rozgrzaniu instalacji ciśnienie rośnie powyżej progu otwarcia zaworu bezpieczeństwa (kapie z niego woda) a po ostygnięciu wskazuje mniej niż wcześniej napełniłeś to naczynie nie ma gazu albo jest za małe 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rano poszedłem do kotłowni i ciśnienie spadło do 0,4 bar przy nie używanym ogrzewaniu.

Nie bardzo rozumiem: '...ale dokładnie przy wartości 0.5 bar w Twoim naczyniu powinna napływać woda."- czyli od wartości 0,5 bar naczynie powinno się napełniać wodą, bo tak to teraz wygląda, że jak dopuszczam wody do instalacji to ciśnienie nie wzrasta bo się woda przelewa do naczynia. Mam spróbować odkręcić wodę i czekać aż ciśnienie będzie miało 1 bar czy lepiej zdemontować to naczynie, wylać z niego wodę i go napompować? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz gdzieś na górze otwarte naczynie wzbiorcze ? Zbiornik z którego po napełnieniu instalacji wypływa woda ?

 

Co do naczynia przeponowego to chyba już wszystko wyraźnie napisałem. Jeśli nie wiesz jak działa oraz po co jest naczynie przeponowe to musisz wezwać instalatora który sprawdzi Ci instalacje i wszystko wytłumaczy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w kotłowni i dopuscilem wody do instalacji. Dokładnie przy 0,6 bar woda przelewa się do naczynia.

 

Tego nie rozumiem. Ekspertem nie jestem ale u mnie nigdy nie słyszałem żeby woda wlewała się do naczynia, zresztą tam nie ma żadnego zaworu. Jest cześć wodna połączona z instalacją i część gazowa z wentylem. Nabijasz 0,5 bara powietrza do naczynia, oczywiście musi być zdemontowane. Montujesz, nabijasz do instalacji powiedzmy 0,8 bara wody i tyle. Na zimnym ogrzewaniu masz mieć zawsze tą nabitą wartość w instalacji. Jeśli dzisiaj nabijesz 0.8, zapalisz a rano po wygaśnieciu będzie miał mniej gdzieś jest nieszczelność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te problemy mogą wynikać z tego, że nie ma powietrza w tym naczyniu?

A może być tak że naczynie przeponowe jest zapowietrzone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.