Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Rekuperatora Na Podstawie Obliczeń W Audytor Ozc


Felipe

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Obliczyłem dom programem Audytor OZC, program wykonuje obliczenia budynków wyposażonych w mechaniczną wentylację z odzyskiem ciepła. Jak na tej podstawie dobrać rekuperator tzn. na podstawie której wartości można to zrobić( jest ich z 10 albo więcej) w razie potrzeby wstawię screena z raportu.

Opublikowano

Jeżeli masz podaną kubaturę budynku lub pomieszczeń to wystarczy, że do obliczeń przyjmiesz od 0,3 do 1 wymian analizowanej kubatury na godzinę. Aby to lepiej zobrazować:

Kubatura budynku 500 m3 to wydajność zainstalowanego rekuperatora nie może być mniejsza niż 150 m3/h i nie powinna być większa niż 500 m3/h.

Opublikowano

Tu nie ma co liczyć - nie apteka. Ostatecznie w zbudowanej instalacji nawet nie da się dokładnie zmierzyć przepływów. Jak to jest liczone na 5-6 os w domu, to 400-ka na min mocy zapewni odpowiedni komfort. Będzie wyższa sprawność, mniejsze zużycie prądu i zapas wydajności na przewietrzanie i imprezy.

Opublikowano

Jeżeli strumień powietrza mechanicznie nawiewanego dla parteru to 120m3/h a dla poddasza 70,8 m3/h i tyle samo zostaje mechanicznie usunięte to jak na tej podstawie dobrać centrale?

Opublikowano

:D

Szukaj specjalisty, który Ci zaprojektuje instalację, wskaże materiały i wyliczy opory przepływu dla różnych wydajności. Mając zapotrzebowanie na ilość powietrza, znając rzeczywiste opory (niezbędny spręż), na podstawie tabel wydajności dla poszczególnych rekuperatorów dobierzesz odpowiedni model.

Prawda, że proste? I jakie dokładne!

Opublikowano

Nie wiem. Tabela wydajności jest podstawą doboru. Min 20-30m3 na osobę przy min wydajności centrali i 0,8-1 wymiana na h do kubatury przy max wydajności. Do tego cena, zużycie prądu, możliwości sterowania itd.

Co do uczelni, to nie chcę nic sugerować, ale zapewne o tym było na wykładach.

Opublikowano

Na zajęciach to było o instalacjach przemysłowych a o rekuperatorach to sama teoria bez metodyki doboru. Dobra krótko i na temat, przepływ powietrza nawiewanego to 190m3/h tyle samo jest wywiewane. Dobrać centralę do przepływu 190m3/h czy do 380m3/h?

  • 5 tygodni później...
Opublikowano

Witam! Centralę wentylacyjną dobierałbym na 190m3/h.Centralka powinna mieć wymiennik krzyżowy,dwa wentylatory,filtry,nagrzewnicę,a czasem chłodzenie powietrza.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Witam Przede wszystkim to najpierw powinno się dobrać centralę a dopiero później wykonywać jakieś obliczenia .A żeby dobrać centralę trzeba  najpierw  zaprojektować instalację. To instalacja określa jakie sa opory hydrauliczne na podstawie ,których jest określana charakterystyka centrali. Jak się projektuje wentylację typu gdzie ma być wywiew gdzie nawiew to chyba już na uczelni mówili .Podpowiem ,że pomieszczenia tzwn brudne (łazienka ,pralnia ,toaleta) to wyciąg a nawiew to sypialnia, gabinet itp.

Opublikowano

Bez obliczeń instalacji nie dobierzesz dobrze - zwłaszcza jak to ma być przykład akademicki. Z kubatury i krotności wymian (jak ma być akademicko, to ilość wymian należy obliczyć na podstawie norm) będziesz wiedział jaką wydajność w m3/h ma mieć twoja centrala, natomiast obliczenia instalacji powiedzą Ci jaki spręż dyspozycyjny powinna mieć centrala - może się okazać że, musisz mieć dwa razy mocniejsza centralę, bo zaprojektowana instalacja ma duże opory przepływu powietrza...

 

udanej zabawy

  • 6 miesięcy temu...
Opublikowano

OZC określa tylko straty i zapotrzebowanie energii, więc by poprawnie zrobić wentylację musisz zrobić projekt wentylacji, dobrać rekuperator wg sprawności jaka została przyjęta w OZC. Jesli bedziesz miał bilans powietrza i sprawność rekuperatora możesz szukac odpowiedniego urządzenia.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.