Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

... że podłoga jest ciepła. Myślę, że to prawidłowa praca jeśli się mylę wprowadź mnie z błędu :)

fajnie ze działa tylko teraz trzeba dojść jaki był powód

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec analogicznie:

ustawienie zaworu termostatycznego na we rozdzielacza z 35C ustawiłem na 30C

ustawienie temp. min 32 C - czyli temp. załączenia pompy

ustawienie temp. max 35C - czyli temp. rozłączenia pompy (ustaw wyżej niż na zaworze, np. 40C)

Co pomogło myślę że punkt pierwszy. Jestem w fazie testów tyle co mogę powiedzieć to tyle, że piec od około 3h nie wyłączył się:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec analogicznie:

ustawienie zaworu termostatycznego na we rozdzielacza z 35C ustawiłem na 30C

ustawienie temp. min 32 C - czyli temp. załączenia pompy

ustawienie temp. max 35C - czyli temp. rozłączenia pompy (ustaw wyżej niż na zaworze, np. 40C)

Co pomogło myślę że punkt pierwszy. Jestem w fazie testów tyle co mogę powiedzieć to tyle, że piec od około 3h nie wyłączył się :)

skoro przedtem miałeś zimną podłogę to może się wygrzewa- pozostaje więc kwestia ustawienia pieca. ja bym jednak max ustawił na 40 -w sytuacji kiedy spadnie temp. na zewnątrz i puścisz wyższą temp. w obieg (przestawisz zawór na np.35) dojdzie do sytuacji kiedy pompa się wyłączy, chyba że zmienisz wtedy na sterowniku - tylko po co. no i trzeba będzie o tym pamiętać.

 

Czujnik pompy zainstalowałem na powrocie kolo kotła.

tego jeszcze nie kumam  <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik zamontowałem na zasilanu. Jeśli ustawie temp 40 C to czy dojdzie ona do zadanej skoro zawór jest ustawiony do 30C ? Bo jeśli nie to piec się nie wyłączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  1. Czujnik zamontowałem na zasilanu.
  2. Jeśli ustawie temp 40 C to czy dojdzie ona do zadanej skoro zawór jest ustawiony do 30C ?
  3. Bo jeśli nie to piec się nie wyłączy.
  1. dobrze, pisałem o tym wcześniej
  2. mówisz mam nadzieję o sterowaniu pompą. tak. przeczytaj to co pisałem z instrukcji. Ponadto :
  • jeżeli zrównasz temp. wył pompy z temp. wody na zasilaniu to pompa sie wyłączy i nie będzie tłoczyć wody do obiegu - lub będzie sporadycznie gdyż wystąpią wahania temp. no i temp. temp. nierówna.
  • Jeżeli natomiast temp. wyłączenia pompy będzie wyższa niż przewidywana najwyższa temp. we wody do układu - myślę że 35C to max - to nie dojdzie do sytuacji jak powyżej oraz nie będziesz musiał pamiętać - w sytuacji wyższych mrozów i konieczności podniesienia temp. podłogi - o przestawianiu sterowania pompą. dlatego  "... ja bym jednak max ustawił na 40 -w sytuacji kiedy spadnie temp. na zewnątrz i puścisz wyższą temp. w obieg (przestawisz zawór na np.35) dojdzie do sytuacji kiedy pompa się wyłączy, chyba że zmienisz wtedy na sterowniku - tylko po co. no i trzeba będzie o tym pamiętać...". 

​     3.  piec się wyłączy jak osiągnie zadaną temp. dla pieca, co zależy również od wielu innych czynników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ustawie jak mówisz, zobaczymy co będzie się działo z kotłem i podłogówką. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ustawie jak mówisz, zobaczymy co będzie się działo z kotłem i podłogówką. :)

a jak tam poczucie odpowiedzialności hydraulika ??? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, jeszcze go nie widziałem od dnia rozliczenia :) rzekomo ma przyjść w piątek. Obawiam się, że znam jego odpowiedz " Panie tak ma być, tu jest wszystko dobrze i sprawnie działa nie wiem czego Pan oczekuje. A co do spalania to on tak będzie palił " Zastanawiam się jakimi pytaniami go zaskoczyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce się wtrącać,  ale u mnie w menu sterownika pieca  jest  ustawione że regulator pokojowy steruje piecem a nie pompą co.  Pompa podłogówki chodzi cały czas na okrągło. 

Być może to nie ma znaczenia bo pewnie mamy kompletnie inne instalacje.  

Pewnie nie pomogłem...  ale może spójrz jeszcze w menu sterownika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytamy ze zrozumieniem :) . mówimy o innych ustawieniach sterownika - u Ciebie też jest sterowanie pompą jeżeli masz ten sam ster.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też chcę dojść do tego aby pompa chodziła bez przerwy. U mnie wygląda to tak, że podłogówka dochodzi do zadanej temp. Pompa się wyłącza, kiedy ponownie się włącza podłogówka jest tak wychłodzona, że piec z 58-60 spada do 40 i kotłuje pół dnia aby podłogówka uzyskała zadaną temp w moim przypadku 36C.:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie masz ustawienia

  • temp. termostat na rozdzielaczu
  • sterowanie pompą w menu instalatora czyli min i max - czujniki masz mam nadzieję na zasilaniu
  • temp. na piecu
  • temp. dla  CO
  • temp. dla CWU
  • temp. spalin
  • temp. załączenia pomp
  • tryb pracy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sterowanie pompą w menu instalatora czyli min 32 i max 36

czujniki masz mam nadzieję na zasilaniu - tak zamontowany na zasilaniu czyli na dolnej belce

temp. na piecu

temp. dla Co 57

temp. dla CWU 50

temp. spalin nie mierzyłem :(

temp. załączenia pomp 33

tryb pracy auto

temp. termostat na rozdzielacza 30C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sterowanie pompą w menu instalatora czyli min 32 i max 36 - ustaw 30-35

czujniki masz mam nadzieję na zasilaniu - tak zamontowany na zasilaniu czyli na dolnej belce

temp. na piecu

temp. dla Co 57

temp. dla CWU 50

temp. spalin nie mierzyłem :(

temp. załączenia pomp 33 - w menu instalatora daj na 40. to jest temp. załączenia pompy CO

tryb pracy auto

temp. termostat na rozdzielacza 30C -  spróbuj obniżyć do 27-28C. niech chodzi na niższej ale ciągle

w dalszym ciągu robisz po swojemu. przeczytaj dokładnie ze zrozumieniem instr. sterownika ST-48, jest wszystko ładnie napisane co za co i dlaczego

 

Też chcę dojść do tego aby pompa chodziła bez przerwy. U mnie wygląda to tak, że podłogówka dochodzi do zadanej temp. Pompa się wyłącza, kiedy ponownie się włącza podłogówka jest tak wychłodzona, że piec z 58-60 spada do 40 i kotłuje pół dnia aby podłogówka uzyskała zadaną temp w moim przypadku 36C. :(

  • troszkę się to kłóci z postem powyżej. podłogówka nie powinna przekroczyć 30C czyli tyle ile masz na zaworze w rozdzielaczu który jest tam właśnie po to.
  • 36C to nie jest temp. zadana dla podłogi tylko temp. rozłączenia pompy - i tu pozytyw, działa.
  • spróbuj ustawień powyżej i zobaczymy. martwi mnie tylko zwór termostatyczny tak jakby nie pilnował temp. i puszczał większą niż zadane 30
  • piec prawdopodobnie tak chodzi gdyż instalacja nie jest zrównoważona - dogrzewa, rozłącza i potem znowu dostaje strzała zimnej wody i dogrzewa - i tak wkoło
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem wg. Twoich zaleceń. Mówiąc o czujniku masz na myśli czujnik pompy podłogowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem wg. Twoich zaleceń. Mówiąc o czujniku masz na myśli czujnik pompy podłogowej?

kapilara od zaworu termostatycznego na rozdzielaczu oraz czujnik wyprowadzony z pieca do sterowania pompą podłogową.

zwróć uwagę czy temp. podłogówki /wyświetlana na sterowniku/ rośnie powyżej zadanej na zaworze termostatycznym - nie powinna.

jeżeli ustawiłeś tak jak pisałem - termostat 27-28, praca pompy w zakresie 30-35C - to pompa powinna załączyć się po osiągnięciu 30C na kotle. termostat pilnuje temp.ustawionej - 27-28C - i nie dopuszcza do osiągnięcia temp. max dla pompy - czyli temp. 35C rozłączenia pompy - więc pompa powinna chodzić cały czas. jeżeli jest inaczej to coś nie halo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem pompa w układzie mieszającym który posiadasz powinna być sterowana na zasadzie temp. w pomieszczeniu - nie wiem czy tak jest bo widze że kombinujecie sterowanie pompą na zasadzie temp. wody w układzie. W niektórych sytuacjach pompy w tego typu układach pracują non-stop.

 

Można nimi posterować za pomocą min. jednego referencyjnego termostatu pokojowego (pomieszczenie użytkowane o największym zapotrzebowaniu na ciepło) oraz jednego siłownika umieszczonego w rozdzielaczu na pętli (-ach) w tym pomieszczeniu a wszystko spięte z listwą elektryczną z modułem pompowym (do niego wpinasz pompę) - w przypadku gdy termostat odczyta że temp. w najzimniejszym pomieszczeniu została uzyskana jak ustawiona na termostacie wówczas termostat poprzez siłownik(i) zamyka pętle grzewcze, gdy listwa sczyta że wszystkie (lub w proponowanej przeze mnie wersji ekonomicznej, tylko jeden siłownik) się zamknął wówczas moduł pompowy odcina napięcie na pompę (pompa staje). Gdy termostat odczyta spadek temp. poniżej zadanej uruchamia siłowniki na rozdzielaczu a listwa tym samym uruchamia automatycznie pompę w układzie mieszającym.   

 

Poza tym w Twoim układzie brakuje mi jednego najważniejszego zaworu - regulacyjny zawór powrotny (jak stosowane sa przy grzejnikach, oczywiście o odpowiednim Kv). Powinien być zainstalowany na wyjściu/powrocie z układu mieszającego do kotła, tuz pod pompą - tym zaworem ustawiana jest temp. zasilania pętli grzewczych. Głowica termostatyczna na górnym zaworze pełni jedynie rolę dodatkowego zabezpieczenia przed przekroczeniem max. dopuszczalnej temp. dla podłogi (50st. C).

 

Tu masz DTR-kę do podobnego rozdzielacza ze zintegrowanym układem mieszającym: http://pl.kan-therm.com/kan/upload/rozdzielacze-73a-77a.pdf

 

Sprawa kolejna, nie chcę Cię martwić ale zastosowany rozdzielacz służy do podłączenia grzejników - na górnej i dolnej belce masz zwykłe zawory zamknij-otwórz, nie służą one do regulacji oporów/przepływów w pętlach OP - hydraulik próbował złożyć na własną rękę układ który pokazałem Ci w linku.

Oczywiście wyregulowanie tego układu za pomocą tych zaworów jest możliwe ale będzie bardzo ciężkie: zawory na górnej belce musza być otwarte na max. zaś regulację przepływów musisz próbować wykonać na zaworach dolnej belki - ale wszystko to wykonuje się po wyregulowaniu/ustawieniu temp. zasilania OP za pomocą zaworu którego u Ciebie brakuje, pisałem powyżej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej foty układu podłogówki oraz temperatury podłogówki oraz kotła przed załączenie i po załączeniu podłogówki.

post-61351-0-59457200-1424009950_thumb.jpg

post-61351-0-03810100-1424009971_thumb.jpg

post-61351-0-94186100-1424009985_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bregho Ustawienia wg. Zaleceń raczej nie pomogły :( widocznie będę musiał zamontować ten zawór wraz z słownikiem tylko teraz pytanie czy jest taka możliwość?

post-61351-0-11939400-1424019285_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naprawdę nie rozumiem. ani zawór ani sterownik pompy nie pilnują temp. nie rozumiem tylko dlaczego. masz podwójne zabezpieczenie iż żadne nie zadziałało.

rozumiem, iż Twój hydraulik nie pojawił się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja też tego nie rozumie co jest grane :(. Niestety hydraulika nie widać :( Zastanawiam się na kupnem zaworu z słownikiem oraz przepływomierzy tylko nie wiem jest możliwość ich zamontowania bez gruntownej przeróbki instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.