Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co- Proszę O Poradę I Pomoc


biper74

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, chciałbym skorzystać z pomocy na tutejszym forum odnośnie mojej instalacji CO.

Na wstępie kilka informacji o budynku: ściany z ceramiki, ocieplenie zewn. to styropian 12cm, a powierzchnie to:

parter (z tego kotłownia, garaż i wiatrołap), grzejniki w salonie 2szt., w garażu 1 szt., natomiast kuchnia,jadalnia i wiatrołap - podłogówka ,wc podłogowe + drabinka; okna 2-szybowe

poddasze - 4 pokoje z grzejnikami,garderoba 2 grzejniki, łazienka z ogrzew. podłogowym + drabinka - izolacja poddasza to wełna 30 cm. Podłogowe zajmuje ok 55 m powierzchni.

Kocioł to Heiztechnik Daspell 20 KW z ustawieniami modulacji mocy jak poniżej:

- Praca podajnika 100% - ( 7.0 s )

- Mac nadmuchu 100% - (38 %)

- Praca podajnika 50% - ( 4.5 s )

- Mac nadmuchu 50% - (33 %)

- Praca podajnika 30% - ( 2.0 s )

- Mac nadmuchu 30% - (26 %)

- Histereza kotła - 15 stopni C

- Minimalna moc kotła FL - (30%)

- Maksymalna moc kotła FL - (75%)

Histereza H2 - 8 stopni C (8C)

Histereza H1 - 4 stopnie C (4C)

wydajność podajnika- (11.9 kg)

strumień paliwa- 3.6 kg/godz

Komin - schreyer średnicy 180 mm wysokości 8 m

W czym problem, otóż aktualne spalanie to średnio 35kg na dobę- miesięcznie 1000kg przy ogrzewaniu podłogowe plus grzejniki.

Na parterze sterownik Salus do sterowania podłogowym ogrzewaniem ustawiony w taki sposób że załącza pompę ogrzewania od 6.00 do 9.00-steraf dzień i strefa noc w pozostałych godzinach , 

gdzie pompa nie jest uruchamiana. Na poddaszu ten sam sterownik Salus odpowiedzialny za grzejniki ustawiony tak -strefa dzienna od 5.00-10.00 i 15.00-23.00, nocna w pozostałych godzinach. O 5.00 

następuje załączenie pompy grzejników (kocioł w trakcie postoju)gdy temp. kotła spadnie do 55 stopni następuje rozruch i rozpalanie kotła.

W trakcie rozpalenia temp. kotła spadnie nawet do 30 stopni- przy 35 st. pompa zostanie wyłączona i ponownie włączona gdy kocioł osiągnie temp 50 st.Wtedy już w czasie pracy kotła temp spadnie 

o ok 8 st. Do godziny 6.00 kocioł osiągnie temp w granicach 65 nastęnie załączy pompe podłogowego ogrzewania i ponownie następuje wychłodzenie kotła do około 50 stopni.Wcześnie instalator 

ustawił jednakowo sterowniki  Salus , że obie pompy załączały się jedocześnie o tej samej godzinie co powodowało znaczne wychłodzenie kotła i dłuższą pracę kotła do zadanej temperatury. 

Przy obecnym strumieniu 3.6-3.8 kg/h kocioł jest w stanie dogrzewać do zadanej temp, ale co za tym idzie spala masę paliwa przy tych ustawieniach.

Próbowałem osobno uruchamiać ręcznie pompy przy zmianie ustawień kotła np strumień 3 kg/h (18-20kg na dobę) i wszystko dobrze póki pracuje jedna z pomp, natomiast gdy druga zacznie pracować , powoduje ona wychłodzenie kotła,

oraz problem aby przy takim małym strumieniu dojśc do zadanej temperatury (44-46 st.max.) Dodam tylko jeszcze że na grzejniki ustawiłem temperaturę 50 st za co odpowiada zawór 4D, natomiast podłogowe ok 40 st.

Problem pewnie leży w zbytnim wychładzaniu się kotła, dlatego też zamieszczam kilka fotek i schemat, który robiłem włąsnoręcznie a dodam że fachowcem w tej dziedzinie nie jestem.

co i jak można by zmienić, aby pozbyć się problemu.

Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam.

post-61626-0-80216100-1422009857_thumb.jpgpost-61626-0-67673800-1422009904_thumb.jpgpost-61626-0-51539000-1422009968_thumb.jpgpost-61626-0-33386500-1422010026_thumb.jpgpost-61626-0-30908800-1422010067_thumb.jpg

Opublikowano

Nie warto wyłączać pompy od podłogówki - wtedy się więcej traci niż zyskuje.

 

Na doprowadzeniu budynku do temp zadanej potrzeba dużo więcej ciepła niż na utrzymanie stałej temperatury wewnątrz budynku.

Opublikowano

Sambor a co myślisz o podłączeniu zaworu 3D od podłogówki? nie powinien go mieć za zaworem 4D? wg załączonego schematu to chyba powrót podłogówki wychładza kocioł i 'oddzielony' 4D nie zapewni ochrony powrotu?

Opublikowano

To zależy od proporcji mocy grzejników i podłogówki oraz jaka jest temp wody wracającej z zaw 4-D do kotła.

Można przełączyć te dwie rury od podłogówki  , jak sugerujesz, ale tak i tak układ musi pracować bez zrywów spowodowanych przestojami pompy podłogi.

Przydałyby się dane na temat temperatury startu pompy CO

Opublikowano

Jaka piękna kotłownia, nawet rurki są kolorowe, tylko twój instalator zapomniał o średnicach w obiegu kotłowym. Widziałeś jaka rura wychodzi z kotła? 6/4'' a nie 1'' i taki powinien być obieg kotłowy.

Opublikowano

A po co? Jak nie będzie grzać, to się zwali na za słaby kocioł i koniec. A szarpać się z grubymi rurami???? Bez sensu..... :P

Opublikowano

Temperatura startu CO (podłogowe)ustawiona jest na 55 stopni. Temp mieszacza zadana =50 (tyle idzie na grzejniki)minimalna temp mieszacza =45stopni.Jeżeli lepszym rozwiązaniem jest by pompa podłogowego pracowała stale to co by trzeba było pozmieniać w obecnych ustawieniach?

Opublikowano

Ja bym dał tak:

-Zwiększyć średnicę krótkiego obiegu - czterodróg - kocioł

- sterowanie pogodowe zaworem 4-drożnym

- w zależności od sterownika grzejników, jeśli po zagrzaniu pomieszczeń daje sygnał i obniża temp. zaworem to ok, jeśli rozłącza pompę to wywalić Salusa od grzejników

 

Podłogówka

- sterowanie pogodowe zaworem tródrożnym

- wywalić Salusa od pompy podłogówki

 

W ten sposób nie masz wahań temperatury o jakich mówisz. Kocioł pracuje płynnie bez wytrącania go z równowagi, czyli nie dokuczamy mu :) Jedyne co byś musiał kupić to siłownik zaworu. No i jeśli kocioł go nie obsłuży to i sterownik.

Pozostaje jeszcze kwestia wpięcia podłogówki ale to kolega Sambor wyjasnił w poście #4. pozdrawiam

Opublikowano

Z tego co mi wiadomo na podłogowe nie ma problemu by założyć siłownik, kwestia zaworu 4D na grzejniki to działa tak że obniża temp oscylując cały czas przy 50 strona.natomiast salus wyłącza pompę grzejników gdy uzyska żądaną temp w pomieszczeniu.

Pozdrawiam

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Sygnał z Salusa nie musi odłączać pompy grzejników, bo można ustawić zgodnie z instr. "wartość obniżenia temperatury zadanej mieszacza od termostatu (parametry Term. pokojowy miesz.) [...] Termostatem pokojowym może być termostat tradycyjny (zwierno-rozwierny) [...]. Po zadziałaniu termostatu, temperatura zadana obiegu mieszacza zostanie obniżona"

Ważny jest tylko prawidłowy dobór tego obniżenia. W konfiguracji z pogodówką Salus mógłby też niwelować niedokładność doboru krzywej grzewczej.

pozdr

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.