Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Na 160M2 Na Drewno I Wegiel


krzysiek76

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

witam

muszę już wymienić swój stary kocioł camino 18kw jak dobrze pamiętam węgiel poszedł ostro do góry  no i koks oczywiście

od paru lat pale przeważnie samą sosną sezonowaną oczywiście i sporadycznie sypie węgiel przy ostrej zimie

 

co byście polecili bo z roku na rok pewnie piece sa coraz bardziej awaryjne i nie wiem w jaką firmę uderzyć   by nie strzelić sobie gola.

mam budynek poniemiecki powierzchnia 160m2 dom nieocieplony .piec jest w piwnicy i chodzi grawitacyjnie ale jest tez pompa którą uruchamiam w sezonie zimowym by było lepsze krążenie .teraz jak pale to przy pompie mam na zasileniu 55 stopni i miarkownik sie domyka jeszcze ale jak pamiętam to jak temperatura spadnie poniżej -5 stopni to piec chodzi cały czas czyli miarkownik nie domyka go

myślałem o piecu około 23-25kw a dodam ze aktualnie mam jeszcze wymiennik ciepła 80l ale chciałbym go wymienić na 140l

ogólnie myślę co by można jeszcze przerobić w tym moim C,O, 

aktualnie co posiadam;

- piec camino

- 140l wymiennik 

- pompa grundfos ups 25-40

- miarkownik  Honeywell

w co by jeszcze zainwestować bo chciałbym to tak przerobić aby wszystko działało możliwie jak najsensowniej nie wydając tysiecy w błoto i w co warto zainwestować ?

 

oczywiście priorytet to sam kocioł

co polecacie i jakiej mocy

 

Opublikowano

w camino drewnem nie ma sensu palić, jeżeli chcesz się nastawić na to paliwo to propozycja kolegi jest godna rozważenia. Wykluczasz węgiel ?   w camino da się palić węglem ekonomicznie rozpalając "od góry" i przy tym uzyskać stałopalność powyżej 8 godzin

Opublikowano

ograniczyłem ze względu na cene węgla 800/t.drewno sam wyrabiam wiec wychodzi mi to taniej poza tym mam go dość sporo rocznie około 50m3 udaje mi sie wyrobić

i od paru lat tak pale tym drzewem. co do mocy pieca np tego camino 18kw na 160m2 na nieocieplony dom i palenie drewnem to mało?wiem na wegiel to pewnie moc akurat lub ciut za mało

myślałem już aby dołożyć mu jeden człon by zwiększyć moc ale czy ma to sens jak pale tylko drewnem?

a tak odnośnie nowego pieca to do drewna górniak czy dolniak? z tego co sie orientuje to bez dmuchawy tylko na miarkowniku?!

co polecilibyscie z nowych pieców ???

Opublikowano

Przeszukaj dobrze forum, jest sporo tematów o wyborze kotła na drewno.

Zakładam, że masz tylko grzejniki? Nic nie wspominałeś o podłogówce.

Holzgas to raczej nie u Ciebie, bo masz tylko drewno iglaste, no i cena kotła jest duża, obowiązkowo trzeba dołożyć bufor. Także raczej kocioł dolnego spalania.

Sam też szukam kotła na drewno i powiem Ci, że gotowe konstrukcje dobrze do tego przystosowane to rzadkość. Rozważałem kotły litewskie, czeskie, słowackie, ale znalazłem ostatnio lokalnego producenta, po kilku niewielkich modyfikacjach jego konstrukcja może się okazać tym czego potrzebuję, jak to wygląda w praktyce i cenowo opiszę w osobnym wątku.

Podsumowując - szukaj kotła dolnego spalania, miarkownik przyda Ci się do niego ale to raczej na rozpalanie/dopalanie, normalnie powinien chodzić na stałym naturalnym ciągu. Rozejrzyj się za jakimś zbiornikiem przynajmniej 500 litrów, który mógłbyś wykorzystać jako bufor, do dobrego spalania sosny nie można dławić kotła, ale to pewnie już wiesz. Mi osobiście podoba się czeski kocioł Opop, np. H418, zobacz sobie przekrój, szukaj czegoś w tym stylu, może nawet da się to kupić w Twojej okolicy, albo jakiś miejscowy wytwórca uspawa Ci coś podobnego. Unikaj raczej marketów budowlanych, ja z ciekawości ostatnio oglądałem tam kociołek, ale jak otworzyłem drzwiczki to już je zostawiłem uchylone, bo się przestraszyłem że urwę przy zamykaniu :)

Jeśli szukasz nowego, pytaj od razu o możliwość montażu, kupisz wtedy z 8% vat.

Opublikowano

Dużo tego drewna pozyskujesz. Nie myślałeś nad tym, by część sprzedać a za te pieniądze kupic sobie węgla? Mniej kłopotów z nim, wrzucasz raz na dobę przy górnym spalaniu i masz spokój a drewno coż, wymaga dużo pracy i czasu, który mógłbys mieć wolny paląc węglem. I wcale nie muisałbys rezygnować z Camino, sa chyba do dzis produkowane, o czymś to świadczy. Ale to tylko moja uwaga.

 

Jesli chcesz pozostać przy drewnie, to albo zamów kociołek na wymiar u jakiegoś dobrego majstra, tu na forum jest taki kolega Przemek, ale musiałbys pewnie poczekać do wiosny na kociołek, jednak do spalania drewna miałbyś jak ta lala sprzęt. Powinien mieć szamotowy palnik, dopływ powietrza wtórnego, w maire duża komorę apalania i przyzwoitej wielkości drzwiczki do załadunku, oczywiście jedynie dolne spalanie jest sensowne w przypadku drewna. A sosnowe, cóż, nie jest zbyt dobre bo ma dużo żywic i spalane w formie kiszenia niszczy szybko kocioł i komin. Z gotowych kociołków jedyny sensowny wydaje mi się Kalvis, ale tu barirą może byc cena ok. 8 tys zl z kosztami transportu z zagranicy.

  • 5 tygodni później...
Opublikowano

możesz rozważyć ten kocioł,ma wszystko co niezbędne w DS i dużą komorę zasypową,moc kotła musisz dobrze obliczyć i tak jak podpowiadają koledzy zainstalować do spalania drewna bufor z 1000l

 

taki kocioł kupił kol.@geoorge,był osobiście u producenta ale pomimo próśb o zdjęcia ze środka kotła na razie milczy,może się jeszcze odezwie

 

http://www.mpm-kotly.pl/kociol-mpm-dolne-spalanie-ds.html

Opublikowano

23-25kW na 160m^2, oszalałeś? Ja też jestem palaczem sosny, więc wiem jak to jest. Sosnę trzeba agresywnie spalać żeby nie zalało kotła smołą. Powinieneś wziąć kocioł z lekka przymały żeby kocioł mógł non-stop na pełnych obrotach pracować i poprawnie spalać sosnę. Dobrze spalana sosna to lecą z niej takie zimne ognie, strzelają iskry. 

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.