fighter8888 Opublikowano 1 Grudnia 2014 #1 Opublikowano 1 Grudnia 2014 Czy wyczystka u dolu murowanego komina powinna byc szczelnie zakryta.. Piec gs komin 9m 30cm na 30cm przeswit
mlodzieniec Opublikowano 1 Grudnia 2014 #2 Opublikowano 1 Grudnia 2014 Tak. A najlepiej zamontować tam drzwiczki rewizyjne [metalowe, bo juz widziałem rózne wynalazki], koszt ok. 15 zł.
Hogan Opublikowano 1 Grudnia 2014 #3 Opublikowano 1 Grudnia 2014 Taką wyczystką możesz sobie regulować cug. W wietrzne dni, jak "rwie" z pieca, możesz uchylić nieco wyczystkę co zmniejszy ciąg kominowy. Moim zdaniem to zdrowsze dla pieca niż zmniejszenie dopływu powietrza czy przymknięcie czopucha.
henryk1953 Opublikowano 1 Grudnia 2014 #4 Opublikowano 1 Grudnia 2014 Witaj!!! Kolega ma komin ceglany to jest komin przystosowany do pracy w trybie suchym .Do takiego komina nie wolno dopuszczać powietrza zimnego, Taki komin musi być bezwzględnie szczelny, Powietrze ,do komina ma dostawać się tylko przez palenisko w kotle.Otwarta wytczystka jest wbrew wszelkich przepisów bezpieczeństwa.jeżeli wyczystka jest z bloczka cementowego to należy po zamknięciu uszczelnić zaprawą szamotową ewentualnie gliną, pozdrawiam,henryk1953
Hogan Opublikowano 1 Grudnia 2014 #5 Opublikowano 1 Grudnia 2014 Nie będę się spierać z bardziej doświadczonym Kolegą. Ja u siebie tak robię, ale podkreślam, że w sytuacji awaryjnej, grożącej pożarem sadzy - i nie otwieram na oścież, a rozszczelniam czy uchylam lekko drzwiczki wyczystki. A sadzę w kominie mam i tak, niezależnie od tego czy wyczystka jest uchylona czy zamknięta. Były na tym forum dyskusje o otwieraniu wyczystki, były też o takim urządzeniu: http://www.darco.com.pl/oferta/p,82,regulatory-ciagu-kominowego.html Kolega ma dość znaczny prześwit komina, dlatego wspomniałem o tej możliwości. Pozdrawiam!
sambor Opublikowano 1 Grudnia 2014 #6 Opublikowano 1 Grudnia 2014 Otwarta lub uchylona wyczystka może spowodować wsteczny ciąg kominowy , który polega na wciągnięciu spalin przez wyczystkę i kocioł do kotłowni, a tym samym możliwość zatrucia spalinami mieszkańców. Większość zatruć tlenkiem węgla lub spalinami jest spowodowana tym zjawiskiem. Kilka dni temu był podobny temat o rzekomym sterowaniu sprawnością kotła gazowego przez uchylanie wyczystki, o ile w przypadku kotła gazowego ma to częściowy sens , a sam kocioł ma zabezpieczenie przed słabym ciągiem to w przypadku kotła na paliwa stałe jest niedopuszczalne. Regulator ciągu kominowego (RCK) służy do stabilizacji ciągu kominowego w przypadku ciągu za dużego , tam czas reakcji jest rzędu kilku sekund a ciąg jest ustawiany na daną wartość np wymaganą przez producenta kotła. Uchylenie wyczystki tego nie zapewni
mlodzieniec Opublikowano 2 Grudnia 2014 #7 Opublikowano 2 Grudnia 2014 Dodajmy, że RCK nie nadaje się do kotłów z dmuchawą.
sambor Opublikowano 2 Grudnia 2014 #8 Opublikowano 2 Grudnia 2014 Dlaczego? Kotły na pellet mają RCK na wyposażeniu fabrycznym lub zalecany ciąg np dla mojego peletowego to 5 -10Pa, a mój komin ma ok 30Pa.
jurgonka Opublikowano 2 Grudnia 2014 #10 Opublikowano 2 Grudnia 2014 Prawidłowo ustawiony RCK zmniejsza zużycie paliwa. Mógłby ktoś posiadający ciepłomierz i RCK dokonać pomiarów? W kotłach gazowych - atmosferycznych stosuje się przerywacz ciągu. Ma on i inne zadanie nie tylko regulacja ciągu. Uchylanie wyczystki na dole komina jest niedopuszczalne, groźba zaczadzenia. Koszt poprawnie działającego regulatora ca 50 zł. Niestety konieczna własna praca lub pomoc fachowca. Do obejrzenia na zdjęciach w mojej stopce.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.