Skocz do zawartości
IGNOROWANY

nowicjusz b.prosi o pomoc-nie moge dogrzac domu


Łyzool

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie

 

Od ponad roku jestem "szczęśliwym " posiadaczem 16 letniego domu ,którego ogrzewanie sprawia mi nie lada problem i bije po kieszeni. Dom jest nie ocieplony z nie ocieplonym stropem, mur podwójny z dziurawki i pustaka ,połowa okien wymieniona. grzejniki zeliwne (156 zeberek) brak zaworu 4D. Kocioł jaki posiadam to lokalnej produkcji 28KW firmy kleczaj ze sterownikiem na miał.

Mam problem z dogrzaniem domu na niżeej kondygnacji mam max19-20 C a na wyższej ok max15-16. temp na zewnątrz --4C na piecu 50C. Przy nastawie tem pieca 50C i pełnym zasypie OK 50 kg piec pali sie ok 10 godzin. Wiec jak widzicie sa to tragiczne osiągi (kumpla kocioł na moim miale pali sie 17-18 godzin zasyp 30 kilo)

 

Piec ładuje raz dzienie ok 65 kilo miału (wiecej załadunków bym mnie puscilo z torbami) starcza na ok 13 godz.

 

Zastanawiam sie jakie moga byc przyczyny ze tak duzo mialu kocioł mi pożera i dlaczego mam tak zimno w domu(pewnie dlatego ze pale tylko 12 godz). W domu odczuwalne jest jak zimno ciągnie od góry schodami co by wskazywało na konieczność ocieplenia stropu( w ciagu miesiaca mam zamiar to zrobić).

 

Ciekawy jestem co Panowie sądzicie o moim przypadku i czy jesteście w stanie mi pomóc aby palenie było bardziej ekonomiczne. Bardzo mi zalezy bo w domu mieszka mój 8 miesieczny synek i pomieszczenia dogrzewam piecykami elektrycznym aby podnieść komfort mieszkania.

 

z gory dziekuje i przepraszam jeśli któreś z moich pytań jeste banalne ale naprawde jestem załamany tą sytuacją

 

pozdrawiam Jarek

 

zapomnialem dodac dom o powierzchni 200 mkw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić odpowietrzenie grzejników, ustawienia termostatów jeśli takowe posiadasz.

Następnie, zakładam, że instalacja jest grawitacyjna, należałoby podnieść temp. pieca - 50*C przy żeliwnych żeberkach to za mało - z moich doświadczeń wynika, że przy nieocieplonym domu i żeliwie, najlepiej mieć na piecu przynajmniej 60*C.

Jeśli to nie pomoże to chyba najtańszym rozwiązaniem będzie jednak zastosowanie pompki wspomagającej obieg, tak żeby ciepło nie "ginęło" w murach a szybko i sprawnie docierało do właściwych odbiorników.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedz problem z tym ze przy 60 stopniach 50 kilo mialu starczy mi na ok 8 godzin palenia(chyba nie jest to standard) . odnosnie pomki nie chciałbym zby moja wypowiec zabrmiała zabawnie (jest to dla mnie nowosć) czy chodzi o zainstalowanie jakies dodatkowej pompki w obieg wody a jesli tak to w którym miejscu powinna byc zainstalowana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moim zdaniem jeśli to nie wina miału ( piszesz że sprawdzony u kolegi) to polecam wykonać czynności takie jak. Pierwsze i najważniejsze wyczyścić kocioł do gołej blachy ( jakiś ostry skrobak ). Następnie mimo wszystko zalecał bym palić 24/24 bo może okazać się że będzie się to bardziej opłacać niż palenie cykliczne i dogrzewanie elektryczne. Jeśli to możliwe spróbuj dowiedzieć się jak poprzedni właściciel sobie radził z tem. w domu może on wskaże podstawowy błąd. Jeśli kocioł nie jest za mały a miał odpowiedni to można jeszcze pogrzebać w nastawach sterownika i zobaczyć czy siła nadmuchy nie jest za duża i czy nie przepycha nadmiernie ciepła w komin ( nie pozwalając na odbiór przez kocioł). Porównanie do Twojego Kolegi kotła może być niewspółmierne ( każda instalacja jest inna i każdy dom). Wracając do tematu sprawdź tem spalin. Tzn czy na czopuchu ( rura za kotłem) jest ciepło zimno gorąco.... A jeśli to możliwe to zmierz tem spalin na końcu komina ( musi mieć około 40 – 60 stopni). Moim zdaniem warto przestudiować na logikę prace układu. Ile się rozgrzewa.. ile akumuluje i na jak długo.... ile wody a ile metrów itd. itp. Zamieść więcej informacji. Jeśli opał masz sprawdzony. Instalacja grzeje a problemem jest stałopalność i duże zużycie miału to może coś zaradzimy. Na początek więcej danych od Ciebie. Polecam montaż 4d. Musi podnieść stałopalnośc min o 20 –25 %. Pozdrawiam i czekam na więcej danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompka - nie wiem czy rozwiąże problemy w 100%(nie wiem co jest w instalacji) ale na pewno pomoże. Ale zanim pompka to czy instalacja była kiedykolwiek odkamieniana?

Rury w instalacjach kilunastoletnich potrafią stracić bardzo dużo ze swojego przekroju.... Widziałem już rury, przez które płynęło 1/2" przy fi 1 i 1/2"

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapewne bedzie wina pieca jesli chodzi o zbyt dużą ilość spalanego opalu

 

ale pierwsza rzecz jak rzuciła sie mi w oczy to 156 sztuk żeberek zeliwnych grejników na 200m2 nieocieplonego domu to stanowczo za mało by ogrzac dom ustawiając temperature wody w c.o. na 50 st.C -musi być chłodno w domu przy takich parametrach

 

pisze nieocieplonym bo jesli dom jest w połowie ocieplony to tak jakby nie był w ogóle (ściany ocieplone a strop na pewno nie i nie wiedząc nic o podłodze na parterze, polowa okien nowych szczelnych a połowa starych)

 

tak sobie teoretyzuje tylko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moim zdaniem to nie możliwe instalacja ma dopiero 16 lat nie aż... Pozatym zakamieninenie..... Prędzej zaszlamienie z żeliwniaków.

 

 

Możliwe, możliwe - taką instalację widziałem po 17-tu latach jej pracy, zbieg okoliczności, stare rury zastosowane do produkcji instalacji, nie wiem ale fakt jest faktem i może to mieć wpływ na grzanie, przynajmniej przy opisanych objawach... :) Przy "odpowiedniej wodzie" to zakamienienie, podobne do kamienia kotłowego, chociaż wg. teorii wszystko powinno osiąść w kotle bo jest takim trochę naturalnym "filtrem". Ale teoria teorią a praktyka .... swoje :o

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy dom był grzany wczesniej czy czekałes na mrozy to wazne odpowiedz ?

czy zanim kupiłes to poprzedni własciciele grzali ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie.

 

 

przestudiowawszy wszystkie rady wyczysciłem kocioł dzisiej dokładnie i przystąpiłem do palenia, nastawiłem temp na 60C i tu niespodzianka. Piec nie mógł nagrzać wody powyzej 56C przez 2 godziny temperatura wachała sie między 54-56C przy ciaglej pracy dmuchawy (przez co czop pieca b gorący), płomień w piecu niebieski co by wskazywało na słabą jakość miału. Po nowym roku kupie inny miał w innym miejscu.Moze ktoś mi podpowie czzym się kierować przy zakupie miału jaki jest najlepszy (jaka granulacja). Nastawiułem wiec piec na 54C min moc dmuchawy 5 max 10. Po osiągnieciu temp 54 wyłacza sie nadmuch, nastepnie po 2 min temp na piecu spada do 53C i załącza sie nadmuch.Zajmuje az ok 5 min jak tem ponownie osiągnie 54C przy tem powrotu ok 49C(termometr wskazuwkowy wbudowany w obudowe pieca).

 

odnośnie zeberek zeliwnych jak przyjmuje sie kalkulacje ich ilości do metrazu domu?

 

palenie w domu rozpoczełem od poczatku pażdziernika i przy dodatnich tem było ok. Co do poprzednich włascicieli twierdzą ze nie mieli problemów z temp w domu średnie zużycie miału 7-8 ton sezon. Jednak porozmawiałem z sasiadami to powiedzieli mi ze poprzedni wlasciciel malo grzał w domu bo zawsze było u nich zimno

 

 

 

Jescze jedno czasami mam stuki w instalacji grzewczej największe prz załaczeniu pompy wody i p jakiś 2 min ustepują potem daje sie słyszec krutko trwale sporadyczne stuki w rurach.

 

 

dziękuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na oko liczy się 1 zeberko na 1 m2, wiec brakuje aż 50 zeberek co musowo nadrabiac wyzszą temperaturą a nie nizszą

jesli by został calościowo ocieplony dom i wymienione okna to te 150 powinno byc w sam raz

 

co do sprawdzenia czy to wina opalu to nie trzeba czekać na nasepny zakup tylko mozna kupić worek wegla i przy zasypaniu wymieszac go poł na pół z mialem i zobaczyć jaki bedzie efekt

 

jesli piec znaczaco "ozywi sie" to wina bedzie opału, jesli nie to ustawień pieca ale to już inni Ci powiedzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok chciałem się upewnić, że nie jest na stałe dołączone dopuszczanie wody bo trochę te stuki z instalacji mogły na to wskazywać, zwłaszcza przy podnoszeniu ciśnienia w instalacji (załączaniu pompy).

Dalej niestety musisz poddać instalację testom, żeby wyeliminować różne przyczyny niedogrzewania. Kilka z nich, jakie myślę, że mogą dać obraz przyczyny problemu to:

1) Odcięcie grzejników górnych i sprawdzenie czy temp. na piecu wzrasta poza magiczne 54-55*C (to, że nie da się uzyskać wyższej temp. może być spowodowane nie tylko jakością paliwa ale też zbyt niską temp. powrotu - np. zawór 4D na pewno pomoże w takiej sytuacji - zresztą tak czy inaczej warto by było taki zawór zastosować).

2) Sprawdzenie opału wg sugestii kolegi z postu powyżej i ew. walka z nastawami,

3) Nic nie piszesz o odpowietrzeniu, to chyba jednak też warto sprawdzić na każdym grzejniku(te stuki...),

4) ... inna rzecz jest taka, że tak jak sugerował tomek_krakerss, może lepiej jest przez kilka dni spróbować pogrzać ciągle i wygrzać instalację, ogrzać mury, itd. co może w efekcie przynieść podniesienie temp. w całym domu i mniejsze wydatki na opał(prąd) w dalszej części sezonu.

To jest dość ważna rzecz bo każda instalacja, nawet w nieźle ocieplonym domu potrzebuje swoich "kilku chwil" na stabilizację.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Panowie za wasze rady.

 

Problem mój był zwiazany ze słaba jakoscia miału. Kupiłem nowy miał i problemy znikneły jak ręka odjać. Piec trzyma temp przez ok 20 godz w domu mam ok 22C. Sprzedawca zaleciłabym go bardzo obficie moczył tak zeby mozna było zniego zrobic kulke(bez ciekniecia wody z niego).Zastanawiam sie czy takie obfite moczenie nie bedzie zbujcze dla pieca?

 

na wiosne montuje zawor 4D i odpowietrzam grzejniki

 

 

dzieki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za odpowietrzanie to juz dzis sie zabieraj

a to co ci mówił sprzedawca to bajki , wystarczy ze bedzie taki jaki jest ze składu , przeciez pod dachem miału nie trzymał

pisałes ze masz na powrocie 49 a zasilanie 54 , jak tak było to po co ci zawór 4-d ??

teraz wszyscy pisza ze zawór 4-d to jest lekiem na całe zło , co by nie było wszędzie zawór

nie jestem przeciwnikiem ale wiem jak działa i do czego słuzy i co potrafi zmienic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.