Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł z podajnikiem czy samym nadmuchem??? Jak dobierać moc???


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

Na wiosnę przymierzam się do wymiany kotła. Obecnie mam Ogniwo, które ma prawie 20 lat. Grzeję nim właściwie komin, bo zaraz przy ruszcie jest wylot spalin więc sami rozumiecie :o

Mam teraz dylemat co kupić. Na początku byłem nastawiony na zmianę na kocioł z nadmuchem z górnym i dolnym spalaniem. Później ludzie zaczęli przekonywać mnie do retortu lub do tłokowego podajnika. Niestety jak czytam opinie na różnych forach to jedni chwalą retorty inni zaś tłokowe. Nie ukrywam, że bardziej skłaniałbym się do tłokowych ze względu na różnorodność paliw, które mogą przepchać na palenisko.

Ostatnio rozmawiałem z gościem co zamontował kocioł jedynie z nadmuchem i twierdzi, że podajnik jest zbędny. W sklepach mówią mi, że podajnik to tak naprawdę jedynie wygoda za którą muszę dopłacić 3-4 tys.

Więc mętlik mam już totalny. Co byście mi radzili??

I druga sprawa jak można samemu przeliczyć jaką moc kotła sobie zarzucić. Sprzedawcy oczywiście wrzucają mi kocioł o 6 kW większy niż mam obecnie twierdząc, że teraz mam za mały. Kilka osób, stwierdziło jednak, że 17 kW, które mam teraz to będzie wystarczające, a z chwilą ocieplenia domu to już na pewno.

Więc tu jest kolejny dylemat.

Opublikowano

powiedz tylko czy teraz na tym piecu temperature w pomieszczeniach osiagasz taka jaka chcesz?

po drugie jaki masz metraz domu ?

po trzecie czy chcesz chodzic do pieca i masz czas na to czy nie ?

Opublikowano

Co do temperatury to jak grzeję cały czas czyli co najmniej 4 razy na dzień dorzucam opału to temperatura jest spoko (najczęściej jednak pali się rano i wieczorem). W perspektywie jednak mam zamiar ocieplić dom i dodatkowo zaadaptować poddasze, na którym będzie jakieś 80 m2 do ogrzania. Teraz mam ok. 160-170 m2, dom z pustaka, nieocieplony.

Oczywiście do pieca chciałbym chodzić rzadziej, ale gdyby chodzenie sprowadzało się tylko do dorzucania opału, a nie rozpalania od początku to byłoby już dobrze.

Przede wszystkim chodzi mi o to, żebym mógł utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniach i na piecu. Teraz jest tak, że jak się zapomni zejść przymknąć piec, to czasami temp. skoczy nawet do 90 st., a jak zapomni się otworzyć drzwiczek, to piec przygasa i później ciężko go na nowo rozpalić.

Opublikowano

mysle ze tak

-piec 23-25 kW bedzie pracował na polowie mocy przy układzie stałopalnym ale w razie trzaskajacych mrozów bedzie ok

-piec normalny miałowiec z dmuchawką i bedzie ok w przedziale od 2500-3400 zł sie zmiescisz i na dwa trzy dni spokój przytakich jak dzis temp zew

-podajnik fajna sprawa ale tak jak piszesz o 3000zł min wiecej nieco drozej wyjdzieod miału w spalaniu ze wzgledu na cene eko groszku ale jak ustawisz parametry i instalacje zrobisz ok to raz na tydzien zejdziesz sprawdzisz czy opału dosypac i popioła wyniesc ze szufladki ,oczywiscie jesli podajnik to z dodatkowym rusztem zebys mogł spalac rozne rzeczy np inny wegiel przepalac drewnem bo dzis nic niewiadomo jak na cos sieludzie nastawia to zaraz cena opału winda, wiec trzeba byc uniwersalnym

Opublikowano

witaj nestor wszystko zależy od portfela i tego co oczekujesz po swojej instalacji jeżeli wygody to kocioł z zasobnikiem i masz stałą temp. w domu i chodzisz dokładać jedynie opału i opróżnić kocioł z popiołu. Super prawa sam się teraz bawię w palacza.Pozdrawiam Tomasz.

Opublikowano

OKI.

A w przypadku podajnika: retort czy tłokowy? Retort z tego co się zdążyłem zorientować to raczej na eko groszek, natomiast przy tłokowym to mogę również spalać miał, a także słyszałem od jednego sprzedawcy, że nawet orzech!!!.

Wiem, że każdy będzie chwalił to co ma, ale proszę o w miarę obiektywną odpowiedź.

Na pewno ważna jest dla mnie uniwersalność w odniesieniu o rodzaj opału, bo tak jak piszecie - jak zaczyna się popyt to dostawcy od razu windują ceny w górę.

I jeszcze jedno: czy w przypadku zwykłego pieca z nadmuchem obsługa nie sprowadza się tylko do dosypywania opału i wybieraniu popiołu??

Opublikowano

no tak tylko ze po wygaszeniu kotła ,zas z podajnikiem w trakcie palenia

Opublikowano

Hmmmmmm. Moich dwóch kumpli ma piece z dmuchawą i palą w nich węglem i z tego co mi mówią (a palą tymi piecami 3 sezon) to wygaszają te kotły 2-3 razy w sezonie, a tak to tylko sypią węgiel.

Opublikowano

JAK NAUCZYSZ SIE PALIC I wybierac popiół na ciepło to oczywiscie ,ale najlepiej sie sprawdza wygaszanie tak dwa razy wtygodniu czyscisz sypiesz miału i rozpalasz od gory

a wegiel kamienny czy groszek to palisz normalnie od dołu i mozesz wygasic raz na tydzien bo jest mniej popiolu niz z miału a jesli nauczysz sie cały cas palic weglem bez wygaszania to ok tylko ze zawsze przy wywalaniu popiołu na cieplo z takiego pieca jest wiecej pyłu i syfu

Opublikowano

Witaj nestor, co do samego kotła to ja mam Cichewicza Futura Ecoo 25 KW, i tak jak napisał producent jak pali na eko groszku, tak i na miale, sam to sprawdziłem, ma dodatkowy ruszt awaryjny, i sterownik z dla mnie wszystkimi potrzebnymi funkcjami, co do spalania faktem jest że z miału jest full popiołu i ciągle z tym walcze co do eko rewelacja. Ale wybór należy zawsze do Ciebie.

Opublikowano

Ja mogę tylko dorzucić, że jak masz zasoby finansowe to lepiej retortę. Może być do spalania groszku ale może być obrotowa i jest wtedy również do spalania miału. Ja stałem przed podobnym dylematem - retorta czy tłok i jakoś tak szala została przechylona na retortę obrotową (btw. był to jeden opis, który całkowicie zmienił moje podejście do podajnika tłokowego - potwierdzało się to poźniej w sklepach, bo jak przychodziło do sprzedaży to ładnie i pięknie ale o problemach nikt nic nie wspominał dopiero po pytaniach - natarczywych udawało się wyciągnąć tzw. całą prawdę :o ).

 

Pozdrawiam,

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.