Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Immergas Victrix 26 2L + Sterownik Car2 + Sonda


szewa121

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

jestem tu nowy i zupełnie zielony w temacie kotłów, ogrzewania itd, więc proszę o WYROZUMIAŁOŚĆ. Do tej pory miałem zwykły piec kaflowy. Od niedawna mam kocioł gazowy - model jak w temacie. I mam kilka pytań:

 

1. Jak działa sterownik car2 , czy dobrze rozumiem myśląc, że mierzy on temp w pokoju i jeśli jest niższa niż ustawiona to uruchamia piec na temperaturę którą wcześniej ustawiłem i grzeje tak długo aż 'dobije' do wyznaczonej temperatury ?

 

2. Jak to działa z sondą ? również ustawiam sobie te temperatury? widziałem gdzieś, że zamiast temperatury ustawia się liczby zgodne z krzywą grzewczą. Jak w takim razie dopasować to do mieszkania i jak to konkretnie działa ? Na sterowniku ustalam temperature, a sonda na podstawie temp zew ustawia zakres pracy kotła np między 25 a 55 stopni i w tym zakresie grzeje az osiągnie temp ustalona na sterowniku ?

 

3. Sterownik mam jeszcze nie zamontowany, w zestawie nie ma przewodów. Czy wystarczy do tego najwyzklejszy przewód ?

 

Z góry przepraszam, jeśli moje pytania są poniżej poziomu :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem usunąć temat, ale nie widze tu takiej opcji :)

 

Wszystkie informacje , które chciałem uzyskać znalazłem w instrukcji obsługi sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kolego nie ma głupich pytań - są niemądre odpowiedzi.

Ja też techniką grzewczą zajmuję się od lat - ale mieszkam w domu ogrzewanym kotłem gazowym od lipca tego roku i jest to mój drugi sezon grzewczy (poprzedni był tzw" budowlany" czyli grzałem żeby były warunki do urządzania domu.

To dobrze że znalazłeś już odpowiedzi na nurtujące Cię pytania - ale dodam jeszcze coś od siebie

Ad. 1 - zwróć uwagę przy stosowaniu tych temp - u Ciebie one się chyba nazywają ekonomiczna i komfortowa (u mnie oszczędzania i grzania) że tak naprawdę nie chodzi o jakieś duze wahania tych temp, bo jak se wystudzisz chatę to Ci potem zejdzie godzin wiele i m3 gazu żeby "nadać temp swojemu otoczeniu". Wszystko co nas otacza pochłania ciepło (ściany i podłoga to rzecz oczywista - ale także meble, blaty, parapety, etc.) Boże Cię broń wpadać na takie pomysły że wyjeżdżasz zimą na urlop i ustawiasz 5 st C czyli przeciwzamrożeniówkę. Wrócisz po 7-10 dniach do domu w którym będzie 12 st C :D i wieki i m3 zajmie zanim to ogrzejesz. Z mojego doświadczenia i trybu życia wynika że dobre do siedzenia w bokserkach przed TV (czyli komfortowa) to w ocieplonym domu 21.0 - 21.5 a do spania i siedzenia pod kocem (czyli ekonomiczna to 19.0). Ważne jest to że jak rano "wstajesz do ciepłego" to z 19.0 do 21.00 u mnie np. dom wstaje 90 min. Tyle wcześniej ustawiasz grzanie ;-)

Ad. 2 - Krzywe grzewcze to temat na który można napisać książkę :D choć zagadnienie jest tak proste że aż boli - jest to zwykła krzywa x-y proporcjonalna do temp na zewnątrz. Ale problem polega na tym że poszczególne temp zasilania mogą być za wysokie (i nieekonomiczne w kondensacie) lub za niskie w stosunku do zapotrzebowania na ciepło. Przykład z dnia dzisiejszego. W Czewie jest 8 st C, moja krzywa grzewcza wymusza 46 st C na zasilaniu, to trochę mało, ale przy tej temperaturze ciepło się robi w domu momentalnie. A wystarczy że będzie +2 na dworze i temp zasilania wskoczy na 56 ! Ale zwróć uwagę jak działa CAR2 bo np w junkersie nie tylko temp na dworze wpływa na temp zasilania, ale także interwał między aktualną temp a zadaną (jak jest większy to na początku temp zasilania jest wyższa, w miarę kiedy coraz mniej nas dzieli od sukcesu temp zasilania spada. Ja spłaszczyłem krzywą grzewczą, bo jak się w junkersie ustawi pkt pocz 25 a końcowy 75 (dane fabryczne) to miałem w chłodne dni~ +2 st C około 56- 58 na zasilaniu a to dla mnie dużo za dużo. Grzeję bez termostatów i dużą powierzchnią odkręconych na full grzejników i to się u mnie nie sprawdza. Jak ma być u Ciebie - sam dojdziesz.

Ad.3 Przewody są 2, 3 żyłowe. Cieniutkie jak do domofonu wystarczą. Istnieją też sterowniki bezprzewodowe - ja sam ciągnąłem po domu przewód.

Życzę bezproblemowej eksploatacji, oraz jak najmniejszej ilości spalonych m3 - niech błękitny anioł będzie z Tobą ! :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.