Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dmuchawa Do Kotła Z Podajnikiem


gilal

Rekomendowane odpowiedzi

kurde, jedną zdublowałem :) miała być trochę mniejsza     http://www.mplusm.com.pl/wpa-ec-108-50w.html

Proszę o fachową pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakieś szanse  :(

Mam prośbę, czy mógłby ktoś ocenić te dmuchawy i która była by lepsza do iryda (czy nie będzie problemu)?
http://www.mplusm.co...ec-108-75w.html
http://www.mplusm.co...ec-108-50w.html
http://www.mplusm.co...wpa-ec-120.html
Bardzo dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam, coś stronki nie wchodzą. Wysyłam jeszcze raz:
http://www.mplusm.com.pl/wpa-ec-108-75w.html
http://www.mplusm.com.pl/wpa-ec-108-50w.html
http://www.mplusm.com.pl/wpa-ec-120.html
Myślałem o tej większej.
Dziękuję i przepraszam za kłopot.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może któryś  z Panów coś doradzić w sprawie tych dmuchaw? :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem info od Pana z M plus M na temat dmuchaw energooszczędnych :

"Nie ma możliwości podłączenia tych wentylatorów (WPA EC) do Pana sterownika.
Są to nowoczesne wentylatory na silnikach z elektroniczną komutacją, które
do sterownia wykorzystują sygnał PWM lub napięcie 1-10 VDC.
Wymagają one specjalnego sterowania którego Pana sterownik nie posiada.

Co do regulacji. Wentylatory EC są najlepiej regulującymi się urządzeniami na rynku.
Dzięki tej regulacji mają bardzo mały pobór prądu w stosunku do zwykłych wentylatorów.

 

Z tego co wiem na tę chwilę tylko 4 producentów sterowników prowadzi prace nad sterowaniem do tych wentylatorów.
Żaden jeszcze nie wprowadził produktu gotowego do sprzedaży.

Wentylatory EC to jest przyszłość i na pewno takie wejdą do popularnej sprzedaży
ale to jeszcze nie teraz. "

Czyli nic z tego. Ciekawe które firmy próbują wprowadzić takie sterowanie dmuchaw?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

 

Z tego co wiem na tę chwilę tylko 4 producentów sterowników prowadzi prace nad sterowaniem do tych wentylatorów.

Żaden jeszcze nie wprowadził produktu gotowego do sprzedaży.

 

Wentylatory EC to jest przyszłość i na pewno takie wejdą do popularnej sprzedaży

ale to jeszcze nie teraz. "

Czyli nic z tego. Ciekawe które firmy próbują wprowadzić takie sterowanie dmuchaw?

Pozdrawiam.

 

Podbijam temat.

Czy dowiedziałeś się jakie sterowniki/producenci oferują wsparcie dla tych dmuchaw?
Może nowy iryd już to ma?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Było cicho :) i sobie odpuściłem :)

Ale dalej jestem ciekaw czy coś poszło w tym kierunku. Moim zdaniem byłoby dobrym pomysłem zastosować tak precyzyjne i energooszczędne dmuchawy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Moim zdaniem byłoby dobrym pomysłem zastosować tak precyzyjne i energooszczędne dmuchawy. ,,,,

 

Moje zdanie jest zgoła odmienne, nie warto stosować energooszczędnych dmuchaw do niekontrolowanego (sprzężeniem zwrotnym) procesu spalania węgla w kotłach małej mocy. 

Chyba, że u wylotu czopucha będzie zamontowany analizator spalin.

 

Nie potrzeba wydawać prawie 700 złotych na dmuchawę z wentylatorem renomowanej firmy ebm-papst , o wydajności ponad 200 m3/h i astronomicznym sprężu tłoczonego powietrza do 500 Pa.

 

Do spalenia 1 kg węgla potrzeba około 7 m3 powietrza, plus stosowny nadmiar. Podciśnienie w kominie przeciętnie powinno wynosić 20 Pa.

Więc można sobie teraz te liczby porównać.

 

 

Ja od wielu lat stosuje zwykły wentylator z zasilacza komputerowego o mocy 4W połączony szeregowo z oryginalną dmuchawą, która wspomaga ten mały wentylator, tylko podczas podawania opału do palnika przez podajnik.

 

 

ps.

Jak sterownik kotła "nakreśli" sobie w swych rejestrach pamięci taki oto wykres, jak zapodał kiedyś kolega M77 opisując spalanie powietrza, to z czystym sumieniem te zaawansowane i energooszczędne dmuchawy można polecić.

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/4030-spalanie-powietrza/?do=findComment&comment=31991

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Właśnie o to chodzi że taki sterownik Iryd z czujnikiem spalin mógłby spokojnie wykorzystać zalety takiej dmuchawy PWM.

Cena takich wentylatorów o zadowalajacej wydajności dla kotłów domowych to 500 zł. firmy MPM przy 350 zł za dmuchawę bez PWM. Pewnie przy większych zamówieniach producent dałby rade zejść do 100 zł różnicy między tymi produktami.

 

Oczywiście możesz mieć rację że do osiągnięcia zadowalających efektów wystarczy wentylator komputerowy zmontowany metoda chałupnicza, ale taki sprzęt nie był dedykowany do długiej i bezawaryjnej pracy w pobliżu gorącego kotła w powietrzu o silnym zanieczyszczeniu pyłem węglowym.

Tu chodzi o rozwiazanie bezpieczne, trwałe, pod którym można się podpisać jako instalator.

No i dobrej jakości wentylator do zasilacza komputerowego tez potrafi kosztować 100 zł.

 

 

Wysłane z mojego LG-E975 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to chodzi że taki sterownik Iryd z czujnikiem spalin mógłby spokojnie wykorzystać zalety takiej dmuchawy PWM.

Cena takich wentylatorów o zadowalajacej wydajności dla kotłów domowych to 500 zł. firmy MPM przy 350 zł za dmuchawę bez PWM. Pewnie przy większych zamówieniach producent dałby rade zejść do 100 zł różnicy między tymi produktami. ,,,,

 

Jest od jakiegoś czasu na rynku fajne rozwiązanie w postaci ciekawego urządzenia LAN kontroler. Można do niego podłączyć PT1000 i cztery dodatkowe czujniki temperatury. Oczywiście jest także wyjście wyjście PWM.

Można więc zakupić bez problemu LAN kontroler oraz dmuchawę PWM i rozpocząć ciekawą zabawę.

 

,,,, Oczywiście możesz mieć rację że do osiągnięcia zadowalających efektów wystarczy wentylator komputerowy zmontowany metoda chałupnicza, ale taki sprzęt nie był dedykowany do długiej i bezawaryjnej pracy w pobliżu gorącego kotła w powietrzu o silnym zanieczyszczeniu pyłem węglowym. ,,,,

 

,,,, No i dobrej jakości wentylator do zasilacza komputerowego tez potrafi kosztować 100 zł. ,,,,

 

 

Właśnie w poprzednim moim poście wspomniałem o metodzie chałupniczej.

 

Wentylator z zasilacza komputerowego, kosztuje 0 zł (zero zł ).

Kocioł gorący na zewnątrz, nie jest kotłem sprawnym.

Pył węglowy w kotłowni świadczy nie najlepiej o obsłudze kotła.

 

ps.

U mnie ten sam wentylator pracuje już 4 sezon grzewczy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal utrzymuję, że należy zachęcać producentów sterowników do jak najszybszego wdrażania obsługi takich dmuchaw w swoich produktach.

Kuriozalnym wydaje mi się tłumaczenie, że wentylator z zasilacza kosztuje 0zł. Ja nie mam wolnego zasilacza więc mnie on będzie kosztował zdecydowanie >0zł. Tak samo nie wyobrażam sobie tych tysiecy ludzi/instalatorów łażących po złomowiskach/serwisach komputerowych w poszukiwaniu używanych wentylatorów z zasilaczy. Pomijam tutaj dodatkowo takie sprawy jak "czy trafię na bezawaryjny model, jaką ma wydajność, jaką prędkość obrotową, jaki rozmiar (80-120mm)". W dodatku takie wentylatory też potrafią być sterowane PWM, napięciowo lub w ogóle.

 

Wentylator taki dmuchać ma też w gorące palenisko.

 

W kotłowniach też jest pył węglowy i tego nie unikniesz. Raczej nie będę czyścił kotłowni po każdym wrzuceniu worka z węglem do podajnika. Nie mam na to czasu. A jak ma ktoś suchy ekogroszek nieworkowany to pył sam się unosi po prostu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

ok ustawie tak.

A to czemy w serwisowych jest dla DM80/DM120 49-55%   1-15%

Przy tym 1 biegu i 15% na podtrzymaniu jak pracuje kociol na 1 biegu to wydaje mi sie ,ze za mocno wieje.

A nie bedzie mi przy 1-10% stalo na tzw zwarciu...? Jak tak ustawiam to tak jakby prawie wcale sie nie obracal?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym 1% chodzi o to, aby wirnik ledwo się kręcił ale nie stał na zwarciu

Silnik Ziehla kręci fizycznie od ok. 8%

 

Serwis zaleca na 15% bo wychodzą z założenia, aby dac zapas np, jak osłabnie kondensator

 

 

W Irydzie jest o tyle fajnie,że można to dobrać pod swoje warunki, palnik, dmuchawę

 

Co więcej w zależności od pogody, posiadanej instalacji można też pracowac tak, aby było oszczędniej ze zużyciem paliwa... już tłumacze o co chodzi.

Można w ciepłym okresie ustawić przedłużenie pracy pid na 1st.C i dać takie ustawienie 1%mocy, aby ster zwalniał przed zadaną i się odstawiał (ma zwolnic na tyle, aby nie przeciągnął więcej jak 5st.c w postoju, tak trzeba dobrac pauzę i minimalny nadmuch dla 1%mocy np. 2minuty i bieg 3). On sobie wydłuży dawki, zejdzie z nadmuchem i stanie (przy danym, niskim odbiorze mocy nie zawsze jest ekonomiczny sens do dążenia do pracy ciągłej)

 

jak się z kolei robi zimno i zapotrzebowanie na moc jest wyższe można dac przedłużenie pracy pid na 5st.C i dla 1%mocy zadać fabryczne 3min pauzy i 1bieg, wówczas przy dobrej instalacji sterownik się nie odstawi i będzie ładnie modulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modulować czyli co?? Wybacz ale jestem zielony w tych sprawach.. W tej chwili mam pid ustawiony na 2 i 1 procent mam co 3 minuty podanie i dmuchawa na 1.

Jak jest chyba 63 albo 62 to zaczyna zwalniać dochodzi powoli do 65 bo tak mam ustawione i chodzi jeszcze na 1% mocy do 67 podbije jeszcze do chyba 69 i staje jak spadnie na 66 to znowu zaczyna chodzić na podtrzymaniu na 1% mocy i tak chyba do 63 stopni potem zaczyna się rozkręcać az do 100% mocy....tak ma chodzić?? Może wydłużyć jeszcze pida? KP mam na 75 a KI na 21 .... Tak jest dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz pewne chwyty na sterownik sa dobre, jak już się z urządzeniem i swoją instalacja zapoznasz

Spora część osób notuje sobie w zeszytach zakup paliwa, jego kaloryczność, dzień dostawy oraz co jaki czas dosypuja opału do kosza (dla średniej dobowej), notują sobie także w jakich warunkach zewnętrznych ma to miejsce (ile st.C na zewnątrz), jak robią zmiany na tserowniku dopisują sobie na jakich parametrach to chodziło.

 

Jak sobie przez sezon taki zeszycik uzupełnisz i czasami poobserwujesz jak sterownik pracuje, to wówczas mając już jakieś podstawy oraz znając swoją instalację możesz próbować coś zmieniać.

 

Jak jesteś jeszcze zielonym, początkującym użytkownikiem, to czasami lepiej zbyt bardzo nie kręcić, bo zamiast polepszyć- zepsujesz

 

Wyjściowa nastawa PID-a to 2st.C ponad zadaną, jest to kompromis między odstawianiem gdy na dworze cieplej oraz praca ciągłą jakby przyszedł mróz czy większe ochłodzenie.

Możesz sobie spisać co masz aktualnie i spróbować dać teraz pid-a na 1st.c a jak temp. spadnie poniżej 0st.C to dasz przedłużenie pracy pid na 5st.C

Małą uwaga, wchodząc w menu kodowe i robiąc zmiany sterowni po wyjściu przechodzi w STOP, abyś zastanowił się w czym grzebałeś. Musisz zatem na szybko przeklikac procedurę rozpalania, aby wrócił do pracy w automacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok Rozumiem,fajnie..dziękuję..A ten parametr KP i KI może zostać co wyżej pisałem? Domyślnie miałem KP 43 i KI 21.

I jeszcze jedno histereza kotla jest domyslnie 1 , zostawić tak czy zmienić jak najniżej,a może jak PID działa to histereza wtedy?.

Wszystkie podbicia wentylatora podczas podawania wyłączyłem za mocno dmuchalo. Ale i tak zwiększy obroty do jakie sa w 100% mocy kotla jak podaje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie mi się spala groszek..Tylko mam mały jeszcze jeden problem. Mam temperaturę zadana na kotle 65 stopni. W podtrzymaniu spada mi do 55 zanim ruszy z pelna moca i potem powoli rośnie...w ustawieniach oryginalnie miałem KP 43 i KI 21 . Zmieniłem tylko KP 75 . Może zwiększyć tylko KI 30 . I zrobić KP 43 i KI 30 . Czy zostawić to KP 75 i zwiększyć jeszcze KI 30... ? Da cos to żeby szybciej startowal z troche większą mocą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakres górny KP powoduje dłuższe utrzymywanie niższej mocy kotła w okolicach temperatury zadanej.

Im wyższa wartość KI tym kocioł gwałtowniej reaguje na zmiany temperatury np. przy spadku z 65 na 64 C daje dmuchawę na "3" zamiast na "1".

Natomiast znacznie ważniejsze jest to aby po powrocie z podtrzymania do pracy palnik był pełen żaru - wtedy kocioł nie traci czasu na nawęglenie palnika. To nic nie da, że zaczniesz dmuchać ostro nawet na 10 biegu jak na retorcie węgla mało.

Dodatkowo trzeba mieć albo dobrze zrobiony obieg kotłowy, albo włączyć CWU na stałe, wtedy robi on za mini-bufor i stabilizuje pracę kotła.

Z praktyki widzę, że najlepszym rozwiazaniem względem stabilności temperatury jest ustawienie PID na 2C. Przy 1C dmuchawa wyłącza sie za szybko i gorące powietrze po jej wyłączeniu zostaje w kotle powodując dalsze podbijanie temperatury w kotle. A kocioł startuje dopiero poniżej temperatury zadanej.

Przy np. 5C  zmniejszanie mocy kotła jest zazwyczaj zbyt wolne i kocioł i tak przebije w podtrzymanie i wtedy jest jeszcze gorzej bo czekamy nie z 65C do 63C tylko z 69C do 63C. Awtedy na palniku różne rzeczy mogą się dziac np. wypali nam za dużo eko po danego dnia ciąg był w kominie większy itp i znowu zaczyna wachlować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.