Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Jesienią tego roku kupiliśmy kocioł z Pleszewa 25kW. Głównie do spalania miału ze sterownikiem i dmuchawą.

Komin ma następujące parametry 140x140 i 9m wysokości. Przy temperaturze 65 stopni na piecu komin na całej długości jest gorący. Dom o powierzchni 160m do ogrzania. Miału w piwnicy szybko ubywa a w pokojach

nie ma za ciepło. Co zrobić aby ograniczyć duże ubytki ciepła przez komin.

Opublikowano

Witam

Jest kilka odpowiedzi na zadane pytanie ale zdecydowanie najtrafniejszą będzie źle dobrana moc dmuchawy. Proponuję zmniejszyć jej prędkość o co najmniej połowę jeśli nie więcej. Dawka powietrza powinna być podawana jak najczęściej a w ilości zapewniającej nie wygasanie kotła ( a tym samym efektywne spalanie). Po zmniejszeniu obrotów dmuchawy może okazać się że kocioł będzie pracował nieco dużej ( wskazane bo nie zdymia opału). Najlepiej było by aby dmuchawa „symulowała” ciąg kominowy. Czyli wzniecała ogień ( żar) w bardzo delikatny sposób tak aby nie przepychać gorącego ciepła z kotła. Niejednokrotnie może okazać się że jest to wina kotła ( ma bardzo małą zdolność przejmowania ciepła) bo jest wykonany w „szopie” pod Pleszewem. Tem. spalin na końcu komina nie może przekraczać 40 – 60 stopni ( jeśli jest taka możliwość proszę zmierzyć) a tem. na czopuchu do 200 stopni. Powyżej tych wartości generują się liczne straty. Pozdrawiam i zachęcam do eksperymentów. Tomasz.

Opublikowano

Do przedmówcy dodałbym jeszcze kilka szczególów , a mianowicie wydaje mi się że kocioł miałowy 25 kW jest trochę za mały . Musisz pamiętać ,że miał ma niską wartość opałową ,więc potrzeba większej "pary" aby ogrzać chałupę . Dlatgo twój piec dmucha , aby osiągnąć zadaną temperaturę , a co za tym idzie wydmuchuje sporo opału w komin . Może tu pomóc zakup lepszego miału , no i bezwzględnie zmaina ustawień dmuchawy . Taki kocioł osiąga swoją skuteczność dopiero w fazie podtrzymania , natomiast w pozostałych fazach będzie po prostu dmuchał w komin .

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.