Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytania O Palenie Peletem W Palniku Pancerpol Trio 25Kw


pastor

Rekomendowane odpowiedzi

Te wartości są do osiągnięcia przy spalaniu laboratoryjnym. Wzięli kilo pelletu, spalili w odpowiednich temp, zważyli popiół i dostali wynik (uproszczenie celowe). Gdyby sposób spalania i warunki tego spalania nie miał znaczenia, to by pelletem w zasypowcach palili. W końcu tylko 5 kg/t to i roboty mniej.

 

Żal tylko, że wiedza jak palić w retorcie pelletem dla takich osiągów, to jak widać wiedza tajemna i na otwartym forum nie chcesz się nią dzielić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślałem że 1888 postów do czegoś zoobowiązuje.

Na co dzień przebywam w labolatorium i mam do czynienia z palnikami

Spalone dziesiątki ton różnych paliw dają mi legitymacje do wypowiadania się.

W jednym żeczywiście masz rację te do 0,5 kg popiołu czyli do 5 kg !!! z tony uzyskuje się przy odpowiednio wyregulowanym palniku, i jest to ciężkie dla przeciętnego urzytkownika, szczególnie na początku ale wynik około 2kg jest jak najbardziej do uzyskania.

Dlaczego nie tutaj, ponieważ jest to dłuższa rozmowa z moim działem serwisu i korekty czasowe jest to ciężkie do uzyskania pisząc na forum, myślę że Ty oraz osoby z forum są w stanie to zrozumieć. Każdy kocioł i układ grzewczy ma swoją charakterystykę i należy to robić indywidualnie.

Jeśli chodzi o spalanie w nadzorze to jest to bardzo proste do wyliczenia doba ma 24h czyli 1440 minut, zazwyczaj przerwa oscyluje około 8 minut więc uruchomi sie 180 razy na dobę i  podaje pellet około 30 sekund, czyli wychodzi na to że pracował przez 54 minuty i podał jakieś 10 kg pellet.

24*60=1440/8=180*30=54minut

(dane przytoczone dla podajnika 25 kw z motoreduktorem 0.54 obr/min

Praca w nadzorze w podajniku retortowym ma na celu nie doprowadzić do zapadnięcia złoża i cofnięcia się żaru

jednak jakby się wydawało nie jest spalony bezcelowo opał, ponieważ paliwo które się wypala emituje energię która zostaje wymieniona przez wymiennik !!!!!

Rady

1

Ja preferuję w czasie nandzoru wyłączyć w programie wentylator szczególnie w trybie letnim zmniejsza to zużycie paliwa, zapobiega niepotrzebnemu wzrostowi temp itp. Wentylator w nadzoże bardziej zanieczyszcza kocioł.

2

Wentylator wyregulować tak aby z palnika wyskakiwały tylko iskry a nie całe fragmenty pellet, przy utrzymaniu czystej barwy płomienia.

3

Nie sugerować się "kopczykiem" jak przy węglu ponieważ z reguły jeśli jest to retorta obrotowa podzczas spalania widać górny rząd otworów napowietrzających, skierować dysze powietrza wtórnego w płomień

4

Strażak

5

Tu koledzy dobrze podpowiedzieli ups pozwoli to na pracę podajnika podczas zaniku napięcia, i zapobiegnie zadziałaniu "strażaka"

6

Przeczytać dtr odwiedzić stronę producenta

7

Nie ustawiać histerezy na 10, owszem w przypadku palników z zapalarką jest to pewna obrona przed temp zadaną, ponieważ kocioł przechodzi wtedy w nadzór zaczyna się czyścić " przedmuchiwać " i zazwyczaj wiąże się to w tego typu rozwiązaniach z wyrzuceniem niedopalonego paliwa w popielnik.

8

W celu uzyskania jak najlepszej sprawności nie zapominać o czyszczeniu wymiennika

 

Jeśli pellet wypala się idealnie atemperatura spalin nie przekracza powiedzmy 160 stopni, świadczy to o sprawności urządzenia ponad 80%. Można próbować więcej ale różnica będzie trudna do zauważenia.

Kocioł który przy tych samych warunkach (identyczne zapotrzebowanie na ciepło) spala 4x mniej opału zasługuje na nagrodę Nobla, w moim przekonaniu w tym przypadku literacką <_<

Może kolega zapomniał że ma kominek, pompę ciepła lub układ solarny itp ?

Jednego nie mogę i nawet nie będę się starał zanegować palnik na pellet, dobrej produkcji z zapalarką a taką kolega posiada jest bardzo dobrym rozwiązaniem i będzie kolega zadowolony, proszę się nie doszukiwać żadnej złośliwości bo jej nie ma.

Lecz retorta ma jedną podstawową zaletę, gdy zabraknie w sezonie pellet można wsypać węgiel, czego w przypadku kolegi nie polecam.

To tyle w temacie, mam nadzieję że byłem pomocny, i mogę się polecić na przyszłość

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślałem że 1888 postów do czegoś zoobowiązuje.

 

Co konkretnie masz na myśli?

 

Bardziej niż treść "przemówiła" do mnie forma twojej wypowiedzi i mój wpis postanowiłem do tej formy dopasować. Nie wyjeżdżaj mi też z tekstami kto do czego ma się czuć zobowiązany, ponieważ póki co daleko ci do reputacji sambora (życzę ci takiej). W kontekście wpisu powyżej, twoje pytania o umiejętność dodawania, mnożenia  i rozpoznawania przecinków, można powtórzyć i pod twoim adresem.

 

Dosyć złośliwości.

 

Polemika dotyczy sensu palników wielopaliwowych i tutaj uważam, że węgiel i pellet różnią się na tyle, by o efektywnym ich spalaniu mówić można tylko w konstrukcjach pod te paliwa tworzonych. Wszelkie hybrydy będą tylko mniejszym złem i najczęściej w DTR spotyka się zalecenia co do paliwa podstawowego plus litania paliw "zastępczych".

 Stąd rodzi się pytanie czy pellet jest paliwem podstawowym tego palnika? Oczywiście nie. Jest to paliwo zastępcze i w tej konstrukcji będzie spalane mniej efektywnie, niż w konstrukcjach kotłów do pelletu. Koniec, kropka. Można się spierać wyłącznie o rozmiary tego "mniej".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uściśliając miało być 7680 a nie 1888

Wracając do mojej wyliczanki kocioł poda 180 razy na 30 sekund co daje nam 5400 sekund co daje nam 90 minut a nie 54

Biorąc pod uwagę że podajnik podaje 6,6 kg/h daje nam to 9.9 kg na dobę a wię przepraszam za momyłkę 0,1 kg, którą od razu sprostowałem.

Nie zgodzę się z tezą że to coś zastępczego, kotły z podajnikami retortowymi otrzymują wg najnowszej normy PN En 303-5 2012 5 klasę czyli sprawność powyżej 87%. I są to konstrukcje zarówno do pellet jak i do węgla.

Oczywiście jeżeli producent kotła napisze że można spalać pelleti nie wprowadzi żadnych nastaw do optymalnego spalania, użytkownik ma niemały kłopot.

Jednak jeśli podejdzie do tego w sposób profesionalny w menu użytkownika będzie program odpowiedzialny za spalanie pellet to będzie ok.

Więc niech mi ktoś nie opowiada głupot pod tytułem spali 4x więcej.

Rozmiary tego mniej to max 10% na sprawności więc z dewagacji kolegi Sambora jest to 200 kg na sezon czyli jakieś 200 zł.

Porównując cenę zakupu tak szacownej marki jak Wolf i kotła retortowego, podejrzewam bez liczenia że inwestycja w Wolfa zwróci się po ok 25 lat, jeśli pomyliłem się o 5 jedną i w drugą to sory.

 

Przypominam że temat tego postu to :

Pytania O Palenie Peletem W Palniku Pancerpol Trio 25Kw

Więc z mojej strony to tyle na temat samego palnika z mojej strony to już w tym temacie tyle i proszę się czasami zastanowić nad tym co się pisze a ilość postów jak widać nie zawsze świadczy o ich jakości

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, panowie. Nie bylo mnie chwile i widzie ze sie rozwinela dyskusja. ale pomijajac "osobiste wycieczki" chcialbym aby kolega bozzy w jednym poscie napisal jak nalezy w tym palniku pancerpol trio zamontowanym w piecu weber heitztechnik palic pelletem. Przyda sie mi i jak sądzę innym uzytkownikom forum oraz tego palnika.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,,kotły z podajnikami retortowymi otrzymują wg najnowszej normy PN En 303-5 2012 5 klasę czyli sprawność powyżej 87%. I są to konstrukcje zarówno do pellet jak i do węgla. ,,,,

Mógłbyś podać przykład takiego kotła (kotłów) lub wymienić producentów tychże kotłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, panowie. Nie bylo mnie chwile i widzie ze sie rozwinela dyskusja. ale pomijajac "osobiste wycieczki" chcialbym aby kolega bozzy w jednym poscie napisal jak nalezy w tym palniku pancerpol trio zamontowanym w piecu weber heitztechnik palic pelletem. Przyda sie mi i jak sądzę innym uzytkownikom forum oraz tego palnika.

pozdrawiam

Podałem 8 pomocnych pkt, proszę czytać uważnie oraz co trzeba zrobić żeby zrobić to indywidualnie.

Jeśli chodzi o takowych producentów nie jest to miejsce na reklamę proszę poszukać w internecie.

Precyzując mają 5 klasę uzyskaną na pellet.

Zalecenia odnośnie nowej normy jest to dosyć świeża sprawa, na razie są to poszczególne jednostki ale w przyszłym roku będzie zasadniczy przyrost

Sam mam zlecone przygotowanie 3 typoszeregów do banań od trzech znaczących producentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też chętnie poznam taką konstrukcję z 5 klasą do węgla.

A swoją drogą dzięki za dane, których nigdzie nie mogłem znaleźć - te o ilości paliwa potrzebnego w podtrzymaniu retorty.

W retorcie jest potrzebne 10kg a moim palniku wygaszanym w czasie podtrzymania potrzeba tego paliwa 0kg!!! 

I tu jest pies pogrzebany! - 10kg/ dobę, na miesiąc 300kg i o czym tu mówić. na sezon grzewczy wyjdzie ponad 1000kg czyli lekko 1000zł.

 

Ja za swojego Wolfa zapłaciłem niecałe 10tys, montaż mój ,Obecnie zaczął 4 sezon pracy ,

w poprzednich 3 latach  przepracował 3822 godziny a palnik był rozpalany 5872 razy.

To dane ze sterownika który obsługuje ten kocioł.

 

A teraz jeszcze napisz jakie ciepło można uzyskać spalając pellet wg twoich zaleceń:

 

 

Ja preferuję w czasie nandzoru wyłączyć w programie wentylator szczególnie w trybie letnim zmniejsza to zużycie paliwa, zapobiega niepotrzebnemu wzrostowi temp itp. Wentylator w nadzoże bardziej zanieczyszcza kocioł.

 

To tak jakbyś chciał gazową termę przepływową podgrzewać świeczką gazową podtrzymującą jej pracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam że temat tego postu to :

Pytania O Palenie Peletem W Palniku Pancerpol Trio 25Kw

Więc z mojej strony to tyle na temat samego palnika z mojej strony to już w tym temacie tyle i proszę się czasami zastanowić nad tym co się pisze a ilość postów jak widać nie zawsze świadczy o ich jakości

 

Nikt tutaj bloga nie prowadzi ani do literackiego nobla nie aspiruje. Z mojej strony mogę powiedzieć, że dotychczasowe doświadczenia z paleniem pelletu w retortach wszelakiej maści były mało zachęcające. Jeśli twierdzisz, że ten Pancerpol da sobie radę, to potwierdzi nam to wkrótce kolega pastor.

Być może należałoby kierunkować swój produkt tylko do przebadanych przez was kotłów, tak jak to robią producenci sterowników, albo zalecać kojarzenie ich z właściwymi sterownikami. Teraz to mordęga dostrajania parametrów spada na użytkownika i jeśli ze spalania zadowolony nie jest, to klął będzie wszystkich po kolei.

 

Życzę Wam jak najlepiej, ale życie pokazuje częsty przerost marketingu nad treścią i efektami.

 

 

sambor, nie popadajmy w skrajności. Żaden kocioł nie stoi 24h na dobę w podtrzymaniu. Twój też nie, więc tak tego nie przedstawiaj i nie licz, bo będzie niepotrzebna pyskówka. O wyłączeniu dmuchawy bozzy też pisał w kontekście nadzoru (podtrzymania) a nie pracy na rzecz CWU. Może i to jakaś metoda jest.

 

Czekam na wdrożenie rad przez pastora i jego odzew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, rozpoczynam swoją przygodę z ogrzewaniem domu. Czytając to forum już wiem, że mam za duży piecyk ale mówi sie trudno. Nie będę teraz roztrząsał tego tematu - no poza sprawą taką, że jak samemu sie nie wgryzie człowiek w temat to potem żałuje a "sprzedawcy" ufać nie ma co. Z braku czasu prosiłem w dużej znanej firmie na etapie budowy domu o dobór pieca. Chciałem aby paliwem był pellet ale nieszczęścliwie powiedziałem, że super by było gdyby można było palić innym rodzajem paliwa. Przyjechali, obejrzeli dom i miesiąc później stanął w kotłownik potwór 25kW z podajnikiem pancerpola trio.

 

Za duzy, nie do pelletu ale cóż. Uparłem się i chcę w nim palić pelletem a że nie mam pojęcia jak sie do tego zabrać to proszę Was o porady.

 

1. Kopczyk ma być czy nie?

2. Jak zacząć regulować parametry tzn. na co patrzeć? kolor płomienia? dym z komina?

3. jakie zużycie pellet na dobę jest osiągalne przy 150m2 dobrze ocieplonego domu z czego większość to podłogówka?

4. piec ten ma IFL - czy z niego korzystać czy ustawić w trybie ręcznym?

5. na co szczególnie zwrócić uwagę przy ekspoloatacji takiego pieca? (wczesniej mieszkalem w bloku)

6. co przy braku pradu? kupić ups?

7. jak okreslic moc pieca z jaka pracuje? np. podawanie 12s, przerwa 24s, moc dmuchawy 30% - to z jaka moca pracuje palnik?

8. czego sie wystrzegac?

9. slyszalem ze zdarzaja sie wybuchy w piecach gdy stoi w nadzorze? czy wtedy ma byc plomien czy tylko zar?

10. dla pieca i zuzycia paliwa lepiej aby pracowal caly czas czy jak najszybciej dochodzil do zadanej temperatury i przechodzil w nadzor?

11. w sobote planuje rozruch wiec wszystkie uwagi mile widziane

 

Pozdrawiam i zachecam do porad doswiadczonych palaczy.

 

moze ktos ma piec z tym palnikiem i IFL?

Ad 1

W przypadku spalania pellet nie dążymy do uzyskania kopczyka, zazwyczj widać pierwsze otwory

Ad 2

Z komina nie może być dymu jedynie para wodna, płomień powinien mieć czystą barwę, paliwo nie powinno wyskakiwać z retorty jedynie iskry.

Ad3

Zużycie paliwa zależy od zapotrzebowania na ciepło, poprawnie wykonanej instalacji, jeśli spełnimy Ad1 Ad2 i temp spalin jest powiedzmy do 160 to proces spalania jest optymalny

Ad4

Wybrać ten program który gwarantuje całkowite spalanie ( ilość popiołu jest mniej więcej zgodna z tym co zakłada producent)

Ad5

Proszę przeczytać moje poprzednie 8 pkt

Wyregulować pracę w nadzorze przerwa około 6-8 min dawka 15 sekund( dla mot. 1,1 obr/min), przy spalaniu pellet nie dopuszczamy dłuższej przerwy ponieważ paliwo za bardzo cofa się do kolana i oblepia je nagarem. Inaczej jeśli pali Pan i widać pierwsze otwory to podczas nadzoru paliwo nie powinno zasadniczo obniżyć się poniżej drugich.

Przeglądy kominiarskie

Ad 6

Ups jest to zalecane nie tylko w przypadku retorty, duży wybór na aledrogo i są takie do kotła

Ad 7

Jeśli jest to motoreduktor .57 obr/min to około 6 kw jeśli 1,1 obr/min a taki prawdopodobnie ma Pan zamontowany około 11kw

Ad8

Złego paliwa

Ad 9

Jeśli będzie problem z ciągiem kominowym może dojść do takiej sytuacji ale są to już skrajne sytuacje i trzeba się bardzo postarać

Powinien  żar, płomień będzie w początkowej fazie po przejściu w nadzór, nie stosować wentylatorów z zamknięciem.

Ad 10

Moim zdaniem to nie istotne jeśli przy pracy nominalnej (pełna moc) temp spalin nie jest wysoka to znaczy że wszystko działa poprawnie.

Jak już pisałem kotły z zapalarką działają troszkę inaczej

Ad 11

Przepraszam że ta dyskusja przybrała taką formę, ale na pewne żeczy nie mogę patrzeć obojętnie, tyczy się to postów doświadczonych forumowiczów.

Najpierw wypadałoby troszkę poczytać DTR kotła lub podajnika, zadzwonić do producenta itp pomoc na forum jak najbardziej

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiminero - rady wdrożę jak tylko uda sie je zaadoptować w moim kociołku.

Na początek skieruję dysze w kierunku płomienia (chociaż kiedyś od webera dostałem inną informację)

Poziom pellet utrzymuje sie zawsze tuż poniżej górnych otworów w koronce no chyba ze przesłonę na wentylatorze otworzę więcej to wtedy schodzi niżej i powstaja spieki - zar schodzi zbyt nisko.

W nadzorze nie można wyłączyć nadmuchu - ecomax nie pozwala - mogę tylko wyłączyć przedmuch po cyklu podawania w nadzorze ktory mam na 1s ustawiony.

 

Ciekawe co powie kolega bozyy na piski podczas obrotu retorty. Wg mnie to pył zbierający sie przy palcu powoduje pisk...

 

Na razie palę w standarcie bez IFL.

 

Zastosuję radę co do ilości powietrza (obrotów wentylatora) bo na razie to płomień jest dosyć szeroki, spokojny. Jak na chwilę przełączyłem go w IFL to dał dużo więcej powietrza i pellet palił sie tak jakby kazdy z osobna i bardzo ostro. Zamiast jednego płomienia miałem jakby dziesiątki małych płomyczków które potem łączyły sie w jeden wielki gejzer ;-)

 

Oczywiście będę informował o każdych zmianach/postępach, na razie korci mnie przejście w IFL bo jak zostało wyliczone 10kg na nadzór które idzie prawie bez potrzeby to mnie trochę szlag...a w IFL może będzie mniejsze zuzycie. Jedyne co mnie ciekawi to na ile starczy ups przy braku prądu podczas pracy w IFL, bo chyba dużo mniej popracuje kociołek niż przy pracy standartowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt tutaj bloga nie prowadzi ani do literackiego nobla nie aspiruje. Z mojej strony mogę powiedzieć, że dotychczasowe doświadczenia z paleniem pelletu w retortach wszelakiej maści były mało zachęcające. Jeśli twierdzisz, że ten Pancerpol da sobie radę, to potwierdzi nam to wkrótce kolega pastor.

Być może należałoby kierunkować swój produkt tylko do przebadanych przez was kotłów, tak jak to robią producenci sterowników, albo zalecać kojarzenie ich z właściwymi sterownikami. Teraz to mordęga dostrajania parametrów spada na użytkownika i jeśli ze spalania zadowolony nie jest, to klął będzie wszystkich po kolei.

 

Życzę Wam jak najlepiej, ale życie pokazuje częsty przerost marketingu nad treścią i efektami.

 

 

sambor, nie popadajmy w skrajności. Żaden kocioł nie stoi 24h na dobę w podtrzymaniu. Twój też nie, więc tak tego nie przedstawiaj i nie licz, bo będzie niepotrzebna pyskówka. O wyłączeniu dmuchawy bozzy też pisał w kontekście nadzoru (podtrzymania) a nie pracy na rzecz CWU. Może i to jakaś metoda jest.

 

Czekam na wdrożenie rad przez pastora i jego odzew.

Nie masz racji w 100% ale w 1000% czasami nóż w kieszeni się otwiera jak widzę jakie zadanie ma przed sobą użytkownik.

Producent nie dostosuje sterowania, panisko "instalator" nie ma pojęcia jak ustawić bo wie jak tylko pospawać rurkę itp (oczywiście nie generalizuję zazwyczaj są to dobrzy fachowcy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W retorcie jest potrzebne 10kg a moim palniku wygaszanym w czasie podtrzymania potrzeba tego paliwa 0kg!!! 

I tu jest pies pogrzebany! - 10kg/ dobę, na miesiąc 300kg i o czym tu mówić. na sezon grzewczy wyjdzie ponad 1000kg czyli lekko 1000zł.

 

Ja za swojego Wolfa zapłaciłem niecałe 10tys, montaż mój ,Obecnie zaczął 4 sezon pracy ,

w poprzednich 3 latach  przepracował 3822 godziny a palnik był rozpalany 5872 razy.

To dane ze sterownika który obsługuje ten kocioł.

 

Policzyłem trochę.

 

Przyczepiłem się, że żaden kocioł nie stoi w podtrzymaniu 24h/d i sambor przesadza, ale... Jeśli podał faktyczne dane i tak samo zrobił bozzy, to mamy komplet danych. Kocioł z retortą spala 10 kg pelletu w trybie podtrzymania na 24h (sumarycznego 24h), tak pisze bozzy. Dane z kotła sambora za 3 lata to 3822 godziny pracy (reszta to postój w postaci wygaszenia).

Gdyby zamiast tego Wofa miał retortę Pancerpola, to o wygaszaniu nie ma mowy i wyszłoby (3*365*24)-3822=22458 h pracy w podtrzymaniu (zakładając te same sprawności urządzeń). Dzielimy to przez 24 i mnożymy razy 10kg, co daje 9357,5 kg (3119 kg/rok). No to nie jest mało.

 

Tutaj wydaje się rysować zależność, gdzie im krócej retorta stoi w podtrzymaniu tym mniej strat. Jest jednak jedno zasadnicze pytanie, ile z tych 10 kg spalonych "dobowo" w podtrzymaniu oddaje energię do wymiennika (bo się jednak tli), a ile po prostu ulatuje w komin. Sądzę, że nie wygląda to ciekawie.

 

Po co ja to piszę? Chcę usprawiedliwić teorię, że jak coś jest do wszystkiego, to... zawsze są gdzieś kompromisy. Sambor od początku liczył wyłącznie na pellet i kocioł do pelletu sobie sprawił. Prorok zaś, zażyczył sobie kombi i śpi spokojnie, bo jakby co, to do zasobnika wrzuci węgiel, miał, czy co tam jeszcze. Trudne są te wybory i trzeba umieć z nimi żyć, a są i tacy, którzy skłonni są zabić w ich obronie.

 

Prorok. Ja bym eksperymentalnie ten IFL włączył na dłużej i poobserwował. Ten automat dąży do pracy ciągłej i może "jakoś to będzie". Z całą pewnością też musisz kupić kilka worków ekogroszku i jego spalanie przetestować. Inaczej nawet najlepiej dobrane parametry spalania pelletu nie będziesz miał do czego odnieść.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na początek skieruję dysze w kierunku płomienia (chociaż kiedyś od webera dostałem inną informację)

 

Ciekawe co powie kolega bozyy na piski podczas obrotu retorty. Wg mnie to pył zbierający sie przy palcu powoduje pisk...

 

Wątpię zaleca się zaślepienie dysz w przypadku miału oraz gdy jest jakiś problem ze spalaniem groszku i wtedy można skierować je w przeciwną stronę.

Jeśli dysze są otwarte należy skierować w płomień, jesli je zaślepimy kierujemy na zewnątrz ale stosujemy deflektor i to w przypadku pellet około 5 cm nad talerzem.

Jeśli chodzi o piski od róznych testów mogło zabrudzić sie kolano i wzrósły opory, można wypolerować kolano a tuleję zabieraka posmarować smarem miedzianym, wszystko jest na stronie

Lub jakaś upierdliwość wpadła do pellet i nie może się wydostać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzyłem trochę.

 

Przyczepiłem się, że żaden kocioł nie stoi w podtrzymaniu 24h/d i sambor przesadza, ale... Jeśli podał faktyczne dane i tak samo zrobił bozzy, to mamy komplet danych. Kocioł z retortą spala 10 kg pelletu w trybie podtrzymania na 24h (sumarycznego 24h), tak pisze bozzy. Dane z kotła sambora za 3 lata to 3822 godziny pracy (reszta to postój w postaci wygaszenia).

Gdyby zamiast tego Wofa miał retortę Pancerpola, to o wygaszaniu nie ma mowy i wyszłoby (3*365*24)-3822=22458 h pracy w podtrzymaniu (zakładając te same sprawności urządzeń). Dzielimy to przez 24 i mnożymy razy 10kg, co daje 9357,5 kg (3119 kg/rok). No to nie jest mało.

 

Tutaj wydaje się rysować zależność, gdzie im krócej retorta stoi w podtrzymaniu tym mniej strat. Jest jednak jedno zasadnicze pytanie, ile z tych 10 kg spalonych "dobowo" w podtrzymaniu oddaje energię do wymiennika (bo się jednak tli), a ile po prostu ulatuje w komin. Sądzę, że nie wygląda to ciekawie.

 

Po co ja to piszę? Chcę usprawiedliwić teorię, że jak coś jest do wszystkiego, to... zawsze są gdzieś kompromisy. Sambor od początku liczył wyłącznie na pellet i kocioł do pelletu sobie sprawił. Prorok zaś, zażyczył sobie kombi i śpi spokojnie, bo jakby co, to do zasobnika wrzuci węgiel, miał, czy co tam jeszcze. Trudne są te wybory i trzeba umieć z nimi żyć, a są i tacy, którzy skłonni są zabić w ich obronie.

 

Prorok. Ja bym eksperymentalnie ten IFL włączył na dłużej i poobserwował. Ten automat dąży do pracy ciągłej i może "jakoś to będzie". Z całą pewnością też musisz kupić kilka worków ekogroszku i jego spalanie przetestować. Inaczej nawet najlepiej dobrane parametry spalania pelletu nie będziesz miał do czego odnieść.

 

Pozdrawiam.

Zasadnicza część energii z podtrzymania idzie na przemianę, prostym przykładem z którym się często spotykam jest znaczny przyrost temp w podtrzymaniu, w skrajnych przypadkach gdy kocioł jest przewymiarowany dochodzi do zagotowania.

Można to bez problemu zmierzyć i okaże się że kocioł podczas podtrzymania również generuje moc.

Robi się bajpas lub sciąga głowicę w celu wymuszenia cyrkulacji i po sprawie.

Na pewno praca w podtrzymaniu nie jest super extra rozwiązaniem ponieważ parametry emisyjne nie wyglądają zbyt dobrze, ale o dramacie nie ma co mówić.

Dużo psuje użycie wentylatora szczególnie przy długich przestojach

Chciałbym koledze podziękować za sprowadzenie dyskusji do normalnego poziomu, jeśli w czymś przesadziłem to przepraszam.

Proszę mi wierzyć poświęcamy dużo czasu i uwagi do naszych produktów, niektóre z naszych zaleceń niestety nie jest wdrażanych producent kotła - instalator.

Niestety cierpią nad tym użytkownicy, nad czym naprawdę ubolewamy

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

witam, juz minelo pare dni od kiedy pale i sprawa wyglada tak

podawanie - 12s

przerwa -20s

wentylator -33% (przeslona otwarta na jakies 2 cm)

temp zadana - 63

powrot - ok 58 - mniej wiecej 7-9 stopni mniej niz zadana

 

nadzor:

przerwa - 10 min

podawanie 40s

wentylator - przedluzenie 1s (nie moge go wylaczyc ani dac na 0 przedluzenia)

 

Dysze skierowane w plomien

 

Po osiagnieciu zadanej 63 st piec wybiegiem dochodzi do 68 st. W nadzorze stoi od 30 min do 1h po czym zalacza sie przy 60 st i do 63 pracuje max 10 min

Kopczyka nie ma. Plasko pomiedzy dwoma rzedami otworow w koronce (rzedy otworow sa bardzo blisko siebie). Ogien jest w miare lagodny prawie nic nie wyskakuje z palnika. Popoiol sypki. Duzo sie go zbiera na talerzu.

W nadzorze caly czas jest plomien, maly ale jest - tylko jak otworze drzwiczki zeby zajrzec to plomien zaczyna znikac.

Czopuch mam czesciowo przymkniety a jego temperatura taka ze moge reka dotknac ale po chwili juz parzy. Nie mam termometru zeby sprawdzic jaka to temperatura.

Spalanie ok 25 kg - temperatura w domu ok 22,6 st. powierzchnia 130m2.

Temperatury zewnetrzne -4 do 0.

Spalanie jak widac duze i tu prosba o porade w ktora strone pojsc aby zredukowac spalanie - a w zasadzie poprawic spalanie. Gdzie mozna cos jeszcze uszczknac? Wiem, ze nastawy dalekie od optymalnych.

Zwiekszyc przerwe podawania? - nie zanizy to mocno poziomu pellet w palniku?

Dodam ze z komina nic nie widac ;-)

 

Pozdawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, mija  tydzień ok kiedy piec pracuje ciagle.

przerwe podawania wydluzylem do 23 sek. przerwa w nadzorze do 10 min, przeslone jeszcze troche zmniejszylem przymkniecie - obecnie ponizej 2 cm

poziom pelletu w palniku - poziomo na równi z retorta.

w mieszkaniu 24 st, spalanie troszke powyzej 15 kg. dokladnie nie mierzylem, dosypuje specjalnie codziennie do zaznaczonego poziomu stad wiem ze wchodzi troszke wiecej niz 1 worek.

dymu z komina brak, sadzy na razie nie wiele, troche popoiolu na srodkowych drzwiczkach nad rusztem wodnym...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Postęp jest -początkowo 25kg a teraz 15kg, podaj jakim paliwem palisz.

W tym palniku poniżej pewnego minimum nie zejdziesz - to duży palnik a jeszcze potrzeba paliwa na podtrzymanie.

 

U mnie na 260m2 i temp wewn 21C wychodzi 13-14kg/24h czyli trochę mniej

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pale lava 8mm

wiem, ze nie zejde z tego co zuzywam w nadzorze a w nadzorze piec stoi bardzo dlugo - gora 10 min pracy, temperatura doleci rozbiegiem do 68 i zanim zejdzie do 60 (63 zadana - histereza 3 st) to mija od1h do 1,5h

Przelaczylbym piec w IFL zeby zobaczyc jak sobie poradzi i jakie bedzie spalanie ale troche obawiam sie braku pradu bo w IFL na krocej starczy ups z 100ah bateria

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, mija  tydzień ok kiedy piec pracuje ciagle.

przerwe podawania wydluzylem do 23 sek. przerwa w nadzorze do 10 min, przeslone jeszcze troche zmniejszylem przymkniecie - obecnie ponizej 2 cm

poziom pelletu w palniku - poziomo na równi z retorta.

w mieszkaniu 24 st, spalanie troszke powyzej 15 kg. dokladnie nie mierzylem, dosypuje specjalnie codziennie do zaznaczonego poziomu stad wiem ze wchodzi troszke wiecej niz 1 worek.

dymu z komina brak, sadzy na razie nie wiele, troche popoiolu na srodkowych drzwiczkach nad rusztem wodnym...

Pozdrawiam

Witam

Jak widać diabeł nie taki straszny, mam nadzieję że moje wskazówki pomogły.

Myślę że 10 kilo jest wynikiem jak najbardziej do uzyskania, niestety nie da się wyłączyć wentylatora w podtrzymaniu

Proszę nie przysłaniać czopucha bo może być zonk, od tego jest miarkownik ciągu, który pomoże jeszcze poczynić oszczędności a kosztuje parę złotych

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam po przerwie

spalanie na poziomie 15 kg ale juz widze ze od 29 listopada pora wylaczyc piec i wyczyscic bo troche sadze sie nazbieralo i wzrosla temperatura spalin

w domu 25 stopni i nie potrafie zejsc nizej ;-)

wylaczenie petli z podlogowki tej najwiekszej bo ok 40m2 powoduje ze w nadzorze piec zaczyna podnosic temperature.

moze ktos cos doradzi bo moze nadzor nalezy ustawic dopiero teraz na wlasciwe parametry? obecnie mam podawanie 40 s co 12 min i piec w nadzorze stoi nawet 2h - czasem wiecej

roznica miedzy wyjsciem a powrotem 5s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Witaj, spalam w zależności od temperatury na dworze od`15-25kg. Problem najwiekszy to ustawienie pieca do pracy z minimalna moca tak aby nie przeciagal powyzej zadanej. jak jade na 66'C to potrafi przeciagnac do 70 rozpedem i potem 1,5h stoi w nadzorze a to sie rowna sadza. Ale jak raz na 2tyg czyszcze piec to w sumie calego balaganu mam max 1/4 worka po pellecie popiolu i sadzy. No i spieki oblepiajace retorte ktore powoduja piszczenie podczas pracy slimaka. a tak ok. czysto. bez zadnego dymu z komina.

pozdraiwam jak cos to pisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.