Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Spawanie elektryczne czy gazowe ??


Snajp

Rekomendowane odpowiedzi

A czy spawanie migomatem ale bez CO2 a drutem z topnikiem w środku (flux core welding) może dać odpowiednią szczelność - bo brak pryskania i wszechstronność pozycjonowania można ocenić jako dobre.

 

Przydałoby się mieć jakieś solidne porównanie zastosowania konkretnych technik spawalniczych w instalacji c.o. Przypuszczam, że tlen+acetylen są tu bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o jakość, szczelność i spawanie w miejscach trudno dostępnych. Ale z drugiej strony przeciętny Kowalski nie ma takiego sprzętu, o uprawnieniach nie wspominając. Dodatkowo coraz trudniej znaleźć instalatora, który spawa gazowo. W przypadku jakiś drobnych przeróbek lub napraw (np. pęknięta rura i brak możliwości gwintowania) trzeba myśleć o rozsądnej alternatywie i próbować we własnym zakresie.

 

Mnie też nie daje spokoju ten migomat, bo wydaje się być bardziej uniwersalny i można go kupić nawet za rozsądną cenę. Może to lepsze rozwiązanie dla potrzeb domowych (mam na myśli również spawanie rur c.o., wodnych itp.) niż wszelkiego typu spawarki elektryczne czy inwertorowe, tym bardziej że można spawać zarówno elektrycznie, jak i elektrycznie-gazowo.

 

Chcąc jednak spawać migomatem rury c.o., stajemy przed dylematem, czy mieszanka CO2 i argonu (cargon) jest niezbędna, czy taką samą jakość i trwałość spawów można uzyskać bez osłony gazów obojętnych np. z zastosowaniem metody, do której podałeś linka na youtube?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczęło się od tego, że kiedyś w Lidlu zobaczyłem taką szpulkę drutu za ok30zet i napisano na niej, że do spawania migomatem ale bez żadnego gazu :P ! A jak jeszcze w YT obejrzałem jakość tych spoin - CO2 się nie umywa... No ale u nas zawsze trzeba jeździć naokoło, taki kraj! Ze spawaniem to samo - jedynie skład spoiny elektrycznej może budzić niepokój, bo przy gazowym można dobrać jako spowo pasek metalu z rury spawanej = mniejsza korozja elektrochemiczna spoiny.

Ale te gazy O2+C2H2 to bomba w domu; sam kiedyś uczyłem się spawania gazowego na praktyce politechnicznej, więc mam pojęcie o zagrożeniach.

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jeszcze w YT obejrzałem jakość tych spoin - CO2 się nie umywa... No ale u nas zawsze trzeba jeździć naokoło, taki kraj! Ze spawaniem to samo - jedynie skład spoiny elektrycznej może budzić niepokój, bo przy gazowym można dobrać jako spowo pasek metalu z rury spawanej = mniejsza korozja elektrochemiczna spoiny.

Ze spawaniem to samo - jedynie skład spoiny elektrycznej może budzić niepokój, bo przy gazowym można dobrać jako spowo pasek metalu z rury spawanej = mniejsza korozja elektrochemiczna spoiny.

Ale te gazy O2+C2H2 to bomba w domu; (...)

 

Domyślam się, że "autogenne" butle spawalnicze to niebezpieczna bombka. Sam znam przypadek tragiczny nieprzestrzegania BHP przy spawaniu z użyciem acetylenu.

 

Ja jednak odnośnie gazów miałem na myśli przede wszystkim argon, który chyba nie jest aż tak niebezpieczny jak acetylen. Wiem, że spawanie stali węglowej w osłonie dwutlenku węgla pozostawia trochę do życzenia, ale w połączeniu z argonem chyba jest już lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczęło się od tego, że kiedyś w Lidlu zobaczyłem taką szpulkę drutu za ok30zet i napisano na niej, że do spawania migomatem ale bez żadnego gazu :P ! A jak jeszcze w YT obejrzałem jakość tych spoin - CO2 się nie umywa... No ale u nas zawsze trzeba jeździć naokoło, taki kraj! Ze spawaniem to samo - jedynie skład spoiny elektrycznej może budzić niepokój, bo przy gazowym można dobrać jako spowo pasek metalu z rury spawanej = mniejsza korozja elektrochemiczna spoiny.

Ale te gazy O2+C2H2 to bomba w domu; sam kiedyś uczyłem się spawania gazowego na praktyce politechnicznej, więc mam pojęcie o zagrożeniach.

A.

Ja mam pytanie, osobiście spawam migomatem + CO2 np. na filmie dokładnie widać dużą ilość odprysków i jakby żużlu na spoinie, czy faktycznie spawanie drutem proszkowym jest daje pewniejszą i czystszą spoinę niż w osłonie gazów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest żużel NA ale nie W spoinie - niewiele sam spawam więc się pytam lepszych od siebie!

Jest na YT także przykład:

spoin zrobionych elegancko MIGiem ale w osłonie mieszanką 75Ar+25CO2 - czy ktoś próbował, czy są takie mieszanki u nas?

 

A.

Edytowane przez adamasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest na YT także przykład: spoin zrobionych elegancko MIGiem ale w osłonie mieszanką 75Ar+25CO2 - czy ktoś próbował, czy są takie mieszanki u nas?

 

Witam,

 

w tym wątku piotrek_automatyk pisał, że spawał w osłonie mieszanki dwutlenku węgla i argonu:

 

Jeśli ktoś chce wykonać sobie centralne ogrzewanie w systemie spawanym to powinien skupić się na szczelności, a nie na tym, czy jest to spawanie gazowe czy elektryczne. Ma to znaczenie przy instalacjach gazowych, ale nie wodnych. Wykonywałem już fragmenty instalacji c.o. i przeróbki spawając migomatem w osłonie cardonu ( mieszanka argonu i CO2 ). Tu znaczenie ma szczelność, a nie to, w jaki sposób wykonasz ten spaw.

 

Znalazłem na jednym z portali spawalniczych informację, że mieszanki CO2 i Ar w różnych proporcjach oferują niektóre firmy w Polsce.

 

http://www.spawalnictwo.com.pl/index.php?go=forum&&numer_watku=578

 

Tutaj link do zagranicznej strony z porównaniem jakości spawów MIG przy zastosowaniu różnej konfiguracji gazów obojętnych:

 

http://www.mig-welding.co.uk/welding-gas.htm

 

I co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek Automatyk to solidny forumowicz i doświadczony fachowiec; nie odkrywam Ameryki ponownie, tylko podaję proporcje używane w filmie promocyjnym uznanej firmy w US. Miałem parę lat temu okazję parę razy pracować migomatem tej firmy, i tyle - żadnych powiązań komercyjnych. Oczywiście im więcej Ar tym mieszanka kosztowniejsza, ale także spoinka i przetop - lepsze! Dlatego podałem te proporcje, aby wybadać temat u doświadczonych praktyków...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.