Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Zaworu 4D Proszę O Pomoc!


RYAN321

Rekomendowane odpowiedzi

Przy  pompie kotłowej na własnym termostacie, powinieneś podnieść na sterowniku kotła temperaturę załączenia pompy CO. Jeśli docelowa jest 60, to pompa powinna ruszać gdy na kotle jest 55. W sytuacji, o której piszesz będzie tak, że po załączeniu pompy prze Euroster, kocioł zacznie się wychładzać. Natychmiast zareaguje termostat pompy kotłowej i ją załączy, bo z grzejników schodzi zimna woda. Jeśli ta woda po zmieszaniu z gorącą wodą tłoczoną przez pompę kotłową doprowadzi do schłodzenia kotła poniżej 55, to sterownik wyłączy pompę CO, by ten proces zatrzymać. Gdy tylko kocioł dogrzeje tą porcję wody chłodnej powyżej 55, to ponownie pompa ruszy. I tak w kółko aż cała woda w grzejnikach zostanie wymieniona.

 

Między innymi z tego powodu jestem zwolennikiem stosowania zaworów 3D na obiegu grzejnikowym, najlepiej sterowanych pogodowo. Według mnie lepiej mieć cały czas letnie grzejniki, które tylko uzupełniają na bieżąco straty cieplne, niż grzać na max, by zaraz je "do zera" wychładzać. Takie ampiltudy nie są zdrowe dla pracy kotła węglowego i maja sens wyłącznie dla kotłów gazowych czy olejowych.

Można oczywiście 3D kręcić ręcznie, ale nastawa podążająca za temperaturą zewnętrzną wydaje się najsensowniejsza. Na wypadek przesterowania, zawsze jest jeszcze Euroster, który doprecyzuje nasze oczekiwania oraz zareaguje na odpalenie kominka lub domową imprezę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie da się co jeszcze zrobić, aby zapewnić komfortowe warunki pracy kotła(oczywiście poza zmianą całej instalacji)? Dodam, że na sterowniku mam ustawioną histereze na 0,5sC (jest to histereza minimalna) a w zimę nie trzeba długo czekać, aż ta temperatura w domu spadnie,  dodatkowo temperatura zadana przez cały dzień wynosi 21,5 tylko w nocy jest spadek do 20,0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Histereza temp. w pomieszczaniu. Natomiast histereza na kotle wynosi 2sC i jest to nastawienie fabryczne. Nie wiem jak to zmienić ponieważ producent (nazwa sterownika GECO GH 11RA) nie umieścił takiej informacji w instrukcji. Opisane są jedynie parametry pracy kotła czyli temp. zadana, czas podawania itp. . A w innym modelu tego sterownika ( instrukcja http://www.geco.pl/biblioteka/docs/Instrukcja%20G-403-P02_S_v11c_w03%20POL.pdf ) opisane są te parametry, tylko że u mnie parametry serwisowe nie są opisane pod D ale pod F i jest to zakres od 1 do 13.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam pytanie. Czy w takim podłączeniu, (zmieniam kocioł na hg na drewno + komora na palnik) jest zachowana ochrona powrotu? Jak coś nie jest jasne to opisze.

post-14515-0-07117000-1409308778_thumb.jpg

post-14515-0-47400900-1409308838_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.