redo10000 Opublikowano 29 Maja 2014 #1 Opublikowano 29 Maja 2014 Witam szanownych forumowiczów, Co myślicie o kotle na pellet wytwarzającym jednocześnie prąd elektryczny? W załączeniu fotka z linku. Niestety więcej danych nie mam na razie. Liczę bardzo na odpowiedź Sambora w tym temacie, ponieważ on faktycznie wie gdzie i czego szukać.
Andrzej_M_ Opublikowano 29 Maja 2014 #2 Opublikowano 29 Maja 2014 Automatyczny kocioł pelletowy, wyposażony w silnik Stirlinga i generator elektryczny, z możliwością on-gridowej dystrybucji energii.
sambor Opublikowano 29 Maja 2014 #3 Opublikowano 29 Maja 2014 Sam silnik to konstrukcja stara, ale wracająca cyklicznie do powszechnego użytku Obecnie są kotły gazowe połączone z takim generatorem - http://www.e-instalacje.pl/a/3811,grzewczo-energetyczny-mikroblok Więcej informacji o zastosowaniu http://zb.eco.pl/publication/silnik-stirlinga-na-biomase-p1050l1 http://www.ekoenergia.pl/index.php?id_art=172&cms=73&plik=Lokalne_elektrocieplownie_na_biomase.html Tu ciekawy art z instalatora na ten temat http://instalator.pl/index.php/pl/component/content/article/76-archiwum/5388-ogrzewanie-produkujace-energie-elektryczna-mikrokogeneracja-kompaktowa Oraz o dwóch polskich konstrukcjach takiego silnika http://www.reo.pl/przelomowy-silnik-polskiej-produkcji http://www.elektroonline.pl/news/1530,Tani-i-plaski-silnik-opatentowany-przez-wynalazcow-z-Olsztyna Na forum bodaj elektrody był pomysł o połączeniu silnika Stirlinga z solarami.
redo10000 Opublikowano 29 Maja 2014 Autor #4 Opublikowano 29 Maja 2014 Na właśnie artykuły są, linki i publikacje też. Zastanawia mnie tylko, dlaczego nie jest to powszechnie stosowane w Polsce - przecież wydaje się, że to czysty zysk. No ale może są jakieś wady, które ograniczają zastosowanie? Przecież taki silnik mógłby być seryjnie przy każdym kotle, bo każdy kocioł wytwarza ciepło. Te gazowe z silnikiem Styrlinga też za bardzo nie są popularne. No ale jak nie wiadomo o co chodzi, to pewnie chodzi o kasę i zaporowe ceny.
Andrzej_M_ Opublikowano 29 Maja 2014 #5 Opublikowano 29 Maja 2014 ,,,, Zastanawia mnie tylko, dlaczego nie jest to powszechnie stosowane w Polsce - przecież wydaje się, że to czysty zysk. ,,,, Proponowałbym na początku uporządkować sprawy niskiej emisji. Ten generator prądu o mocy znamionowej 1,8 kW, wytworzy tyle energii elektrycznej prawdopodobnie tylko wtenczas gdy kocioł będzie pracował na mocy nominalnej.
sambor Opublikowano 29 Maja 2014 #6 Opublikowano 29 Maja 2014 Sprawność takiego silnika jest rzędu 30%, a całego układu wytwarzającego energię el nie przekracza zapewnie 25%, czyli przy mocy 1,8kW energii oddawanej trzeba dostarczyć min 7,2 kW mocy cieplnej - to dużo, praktycznie ponad 1/3 mocy kotła.
SONY23 Opublikowano 30 Maja 2014 #7 Opublikowano 30 Maja 2014 Jako samodzielne źródło wytwarzania energii elektrycznej to specjalnie nie ma to sensu ale jako część kotła to jak najbardziej. Podane przez sambora sprawności (chociaż sama sprawność przetwarzania ciepła na pracę mechaniczną dochodzi już nawet do 40%) są wg. mnie w sytuacji, gdy część ciepła potrzebnego do pracy tego silnika jest wyrzucana do atmosfery ( marnowana). W połączeniu z kotłem, najlepiej kondensacyjnym jest ono wykorzystane do podgrzewania wody w co.. Ma to działać na zasadzie elektrociepłowni i wtedy stopień wykorzystania (sprawności) całego układu jest bardzo wysoki i sięga pewnie 90-97 %. Może się rozmarzyłem ale tak mi to wygląda. A jakby tak jeszcze wyprodukowany prąd zaprząc do pompy ciepła, to dopiero by było ho ho... ;)
sambor Opublikowano 30 Maja 2014 #8 Opublikowano 30 Maja 2014 Tu jest opis takiego urządzenia z podanymi sprawnościami http://www.ogrzewnictwo.pl/artykuly/gazowa-elektrocieplownia-w-kazdym-domu-whispergen
SONY23 Opublikowano 30 Maja 2014 #9 Opublikowano 30 Maja 2014 Cena 500 funtów, chyba do zaakceptowania. Następne pytanie jak zrobić taki silnik do kotła na paliwo stałe, linki mile widziane...
sambor Opublikowano 30 Maja 2014 #10 Opublikowano 30 Maja 2014 Jak praktycznie wykonać taki silnik opisał w swojej książce "Silnik Stirlinga" Stefan Żmudzki , krótki opis znaleziony w necie Książka zawiera podstawy termodynamiczne, zasadę działania, klasyfikację i budowę silników Stirlinga. Również rozwiązania konstrukcyjne mechanizmów roboczych i części stałych silnika, właściwości działania uszczelnień; alternatywne systemy zasilania energią cieplną; zagadnienia obliczenia głównych wymiarów silnika i jego elementów konstrukcyjnych oraz zastosowania obiegu Sterlinga w pompach ciepła i urządzeniach chłodniczych. Przeznaczona dla pracowników naukowych i studentów wydziałów mechanicznych i oceanotechniki wyższych uczelni technicznych oraz inżynierów zajmujących się silnikami cieplnym. w necie też można znaleźć samą książkę. Co do praktycznej budowy to są takie materiały na stronach amerykańskich - szukać Pozdr.
Animus Opublikowano 27 Lipca 2018 #11 Opublikowano 27 Lipca 2018 http://www.termofor.com.pl/index.php/produkt/indigirka-piec-na-drewno-produkujacy-prad
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.