Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Niedopalony Groszek, Spieki, Przepały


cumbajszpil

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Od około 2 miesięcy jestem w posiadaniu kotła na ekogroszek. Początek był dobry, teraz jest bardzo słabo. Krótka charakterystyka kotła i ustawień:

 

kocioł GALMET EKO-GT KWPD 16 KW

sterownik EXPERT PID DYNAMIC ZZ

powierzchnia grzewcza ok.140 m2

grzejniki aluminiowe szt 13

2 x łazienkowy

2x 40 cm

2x 60 cm

5x 80 cm

2x 120 cm

 

Na dwóch największych mam zawory termostatyczne

Ogrzewam też wodę użytkową: bojlet 100 L

Problemem od pewnego czasu są dość spore spieki , niedopalony groszek, jest go dość duża, w ciągu  doby 4 L i ogólnie mam chyba spore przepały, bo spala mi na dobę około worka 25 kg groszku wartości opałowej 27000kj przy  zadanej temp 60-65 stopni

Ostatnio kupiłem jakiś podły groszek  w Juli, choć na opakowaniu wartość opałowa 25000kj to w zasadzie w ogóle się nie spalał, piec nie dobijał zadanej temperatury i cały groszek lądował w popielniku, oczywiście nie spalony.

Próbowałem już różnych ustawień i szczerze powiem, że nie mam siły na ten piec.
Mniej więcej obecnie wygląda to tak:
temp załączenia pompy 60 stopni

temp zadana 60 stopni

min moc kotła 43 %

moc dmuchawy 70%

histereza cwu 5 %

parametry pracy : 8s podawania w co 30 s

parametry podtrzymania: 8 s podawania co 5 minut dmuchawa 90 s

klapka na wentylatorze uchylona na ok 2,5  cm

woda użytkowa 50 stopni

 

Co mogę zmienić w tych ustawieniach, że powyższe problemy się nie powtarzały?
Ile  groszku powinienem spalać na dobę  przy obecnej temperaturze na zewnątrz -10 s i ustawionej temp na piecu 60 stopni?
I jeszcze jedno pytanie, czy brak  zaworów termostatycznych ma duży wpływ na ilość spalanego groszku?

Będę wdzięczny za okazaną pomoc !
 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak zaworów ma wpływ na ilość spalanego węgla, bo instalacja grzeje Ci bez żadnej kontroli. Inna sprawa, że skoro spala Ci 25 kg opału na dobę przy temp minus dziesięć na zewnątrz, to aż tak tragicznie nie jest - przy tej powierzchni. 

Nie napisałeś jednak jaki to dom - jak ocieplony - i jakie masz temperatury wewnątrz, a to są dwie kluczowe kwestie.

 

Co do ustawień przy kiepskim węglu, no cóż... jak to mówią z g... bicza nie ukręci. Wszystko zależy jak wrażliwy na słaby opał jest ten Twój kocioł.

Skoro słabszy nie chce się palić i dobijać do temp zadanej, to pozostaje kupić lepszy - ten, na którym wszystko było ok, a słabszy po trochę mieszać.

 

Sugerowałbym zrobić jakiś odstęp między temp zadaną, a temp załączania pomp, bo jak masz zadaną 60 i przy tej temp się pompy załączają, to kocioł nie ma w zasadzie kiedy pracować.

Albo trochę podnieś temp zadaną - np do 65, albo obniż te pompy - np na 55. Wtedy kocioł będzie mógł popracować z obciążeniem, bo teraz tak jakby skacze i dziw, że w ogóle daje radę ogrzewać chałupę. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz niedyskretne pytanie:

W jaki sposób kontrolujesz pracę instalacji? Powinieneś mieć chociaż zawór mieszający 4d, a najlepiej ten zawór plus zawory termostatyczne na grzejnikach. 23 stC, to już dość ciepło i gdybyś tak obniżył tę temperaturę do - powiedzmy 20-21, to spalanie może spaść o jakieś 1-1,5 kg.

Druga sprawa, to jak Ci niedopala węgla, to i tutaj są rezerwy. 

Myślę, że możesz na początek wydłużyć czas przerwy do 40 sek i zobaczysz co będzie, bo 8/30 to jakoś za gęsto mi się wydaje :-), ale nie wiadomo ile węgla Twój podajnik przepycha w jednostce czasu, bo każdy działa inaczej, zatem i o trafione porównania trudno.

Prawidłową pracę kotła uzyskuje się w dużej mierze na zasadzie prób i błędów. Dla przykładu, mój pracuje stabilnie przy ustawieniach 10/70, a nawet 10/80, ale mój kocioł jest inny. Chodzi o to, by nie bać się eksperymentów i nie działać w oparciu o jakieś tam dogmaty - rady ludzi mówiących 'tak, bo tak' :-).

Reguluj na raz tylko jeden parametr i przez kilka/kilkanaście godzin obserwuj co się dzieje. Potem kolejna korekta i dalej obserwacja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.