Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w wybraniu 1 z 2 wariantow


januszf

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc w wybraniu wariantu podłączenia podłogówki-przed czy za zaworem.

Podłogówka jest głównym ogrzewaniem budynku. Chciałbym utrzymać na obiegu kotłowym 65-70 stopni. Czy podłączając ją za zaworem 4D robię prawidłowo? Wg mnie podłączając ją przed zaworem za bardzo schłodzę obieg kotłowy-przecież temp. powrotu ogrzewania podłogowego ma ok 28stopni.

Poniżej oba schematy.

post-4349-1228353075_thumb.jpg

 

post-4349-1228353104_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nikt nie potrafi udzielić mi umotywowanej odpowiedzi :) to decyduję się na drugą opcję tj. podłączenie obiegu ogrzewania podłogowego za zawór 4D.Mam nadzieję że takie podłączenie nie sprawi mi kłopotów podczas użytkowania instalacji. :)

 

Witam,

Chyba już nie zdążyłem, ale żaden ze schematów, moim zdaniem, nie jest dobry. Uważam, że drugi schemat byłby OK, jeśli włączy pan "podłogówkę" za pompą c.o., a nie przed.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że drugi schemat byłby OK, jeśli włączy pan "podłogówkę" za pompą c.o., a nie przed.

Specjalistą nie jestem, ale moim zdaniem raczej przed pompą (jak na rys) - podłogówka z tego co widzę ma swoją (drugą) pompę. Co najwyżej nie mam pewności do umiejscowienia pompy od podłogówki - przez zaworem 3D czy tak jak na rys. - za nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi schemat jest OK. Zawór czterodrogowy spełni swoje zadanie, jeśli chodzi o ochronę kotła i obniżenie temperatury w obiegu grzejników, a podłogówka i tak ma swoje sterowanie zaworem trzydrogowym i pompę, które utrzymują wymaganą temperaturę w obiegu. Jedynie dla łatwiejszego sterowania kotła można jeszcze dodać pompę do obiegu CWU, wszystko zależy gdzie - na jakiej wysokości w stosunku do kotła i jaką średnicę mają rury do CWU.

Moja odpowiedź być może już po czasie, ale dla upewnienia się w dobrym wyborze.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi i cieszę się że sam dobrze wybrałem :) .

Bojler jest umiejscowiony zaraz nad piecem-1,5metra rury. Gdybym miał problem z dogrzaniem wody w nim to zamontuje na zasilaniu pomp sterownik który odetnie napięcie od nich powiedzmy raz na godzinę na okres 15min - przy ogrzewaniu podłogowym nie powinno sie tego odczuć w domu- to pozwoli dogrzać się wodzie w bojlerze grawitacyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Według mnie jest mały błąd w tych schematach gdyż zawory odcinające obieg grzewczy nie mogą być dwa na zasilaniu i powrocie. Przy jednoczesnym ich zamknięciu może dużo wzrastać ciśnienie w instalacji grzewczej na wskutek rozszerzania się wody w czasie np. letnich upałów. Ja z jednego bym zrezygnował lub zastosował zawór bezpieczeństwa. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

"Nadmiar" ciśnienia związany z wzrostem temperatury nie będzie miał wpływu na prawidłową pracę instalacji w pokazanych układach ze względu na prawidłowo umiejscowione naczynie przelewowe ( wyrównawcze ). Odkręcenie jednego z dwóch zaworów - nie ma znaczenia czy na zasilaniu czy powrocie - także i to nie będzie miało wpływu na ewentualne rozładowanie nadmiaru energii cieplnej, poza oczywiście małym podciąganiem ciepła na zasadzie kawitacji. Co do zasadności zastosowania zaworu bezpieczeństwa - jak najbardziej; maksymalne ciśnienie otwarcia 1,5 bar.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Instalacja sama w sobie nie potrzebuje żadnych zabezpieczeń w trakcie pracy. Jedynym zabezpieczeniem dla samej instalacji pracującej z kotłem w układzie otwartym, które przychodzi mi do głowy, jest zabezpieczenie przed spadkiem temperatury wody w kierunku wartości ujemnych liczonych w st C. Poprzez prawidłowe zabezpieczenie kotła zabezpiecza się i instalację. Co innego jeśli sama instalacja pracuje w drugim obiegu np. ciśnieniowym z zastosowaniem wymiennika. Wtedy należy zamontować tzw. grupę bezpieczeństwa.

 

Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić to na obu schematach naczynie wzbiorcze jest poniżej najwyższego punktu, jakim jest zasilanie zasobnika c.w.u.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Interesuje mnie następujący przypadek gdy zostaną na okres letni zamknięte jednocześnie obydwa zawory podane na schematach jako odcinające to zawór mieszający wraz z grzejnikami i podłogówką zostaną odcięte całkowicie od zbiornika wyrównawczego. Gdy wzrośnie tęperatura np. w letnie upały w podłogówce i grzejnikach rozszerzająca się woda zwiększy znacznie ciśnienie co może być niebezpieczne. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie wzbiorcze jest na strychu-tylko na schemacie tak wyszło :)

A obieg podłogówki nie potrzebuje żadnego zabezpieczenia?Co w przypadku zamknięcia wszystkich RTL-ów na końcach pętli?Pętli mam co prawda 5 więc takie prawdopodobieństwo jest małe ale co wtedy-pompa mieli w miejscu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

jezeli glowny ogrzewaniem jest podlogowka najlepszym sposobem bedzie zastosowanie wymiennika plytowego zamiast zaworu 4d gdyz podlogowka lepiej pracuje w ukladzie zamknietym icaly uklad od strony ogrzewania zabespieczyc grupa bespieczenstwa i jest ok kociol dogrzany i instalacja jest bardziej efektywna. zastosowac pompe oddzielna na grzejniki i na podlogowke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.